Domowa tresura psa – o tych 3 zasadach pamiętaj!

Domowa tresura psa

Nieważne, czy jesteś właścicielem mniejszego, czy dużego psa. Nie ma też większego znaczenia fakt, od kiedy posiadasz swojego pupila i jakie masz względem niego oczekiwania.

Za każdym razem do jego wychowania konieczna jest tresura, która z jednej strony ułatwi kontrolę psa, a z drugiej nauczy go dyscypliny i ujarzmi jego nieco zwariowaną naturę. Oto 3 kluczowe zasady istotne w tresurze psów, które ułatwią Ci zapanowanie nad swoim pupilem.

Domowa tresura psa – zadbaj o systematyczne spacery i nagradzanie

Nic tak nie szlifuje charakteru psa, jak systematyczne spacery, które odbywają się przynajmniej raz dziennie i trwają kilkadziesiąt minut. Z psem trzeba wychodzić na spacery już od pierwszych tygodni życia, a systematyczność sprawi, że z każdym spacerem będzie tylko łatwiej.

Domowa tresura psa

Nie należy też zniechęcać się, jeśli za kilkoma pierwszymi wyjściami, pies będzie mocno napierał na smycz oraz szarpał właściciela. Niestety dopiero po wpojeniu psu zasad spacerowania ten zrozumie, że jest to dla niego ogromna przyjemność.

Spacery z psem powinny być jednak połączone z przyjemnością i dla zwierzęcia i dla właściciela. Dlatego warto nagradzać zwierzę zawsze wtedy, gdy jest ku temu okazja. W praktyce świetnie sprawdzają się w tresurze takie drobne upominki, jak przekąski lub psie ciastka.

Za każdym razem, gdy widzisz, że Twój pupil robi postępy lub chętnie spaceruje bez szarpania o smycz, wynagradzaj go przekąską, która na pewno spowoduje u niego pozytywne skojarzenie z taką aktywnością.

Już wiesz, jak zacząć wychodzić z psem na spacer? Nie zniechęcaj się, umożliwiaj psu chodzenie na długiej i krótkiej smyczy, jak również nagradzaj go, gdy zacznie robić postępy – zawsze miej przy sobie przysmaki treningowe dla psa. Jakie inne ważne kroki w tresurze warto podjąć?

Przeczytaj:  Kości dla psa - czy pies może jeść kości?

Kontrolowane karmienie psa – o jakich zasadach pamiętać?

Pies nie powinien mieć przez cały czas dostępu do pełnej miski z jedzeniem, a raczej otrzymywać porcje w kontrolowanym czasie. Jak to dobrze zorganizować? Wystarczy wprowadzić w życie karmienie na komendę.

Postaw miskę z jedzeniem i zawołaj psa. Wskaż mu jedzenie i wydaj komendę 2 maksymalnie 3 razy. Jeśli pies zrezygnuje z jedzenia, to oznacza, że nie jest mu ono niezbędne akurat w tym momencie.

Zabierz miskę i przejdź do rutynowych zadań. Za kilka godzin możesz spróbować ponownie. Z biegiem czasu okaże się, że pies zrozumie, na czym polega pozorowane jedzenie. Zacznie przychodzić, gdy tylko go o to poprosisz.

Kilka ważnych komend – koniecznie weź je pod uwagę w domowej tresurze

Pies powinien mieć w domu swój kąt, a za pomocą komendy „miejsce” szybko siadać dokładnie tam, gdzie mu wskażemy. Komenda „miejsce” ma szczególne znaczenie i jest bardzo ważna w tresurze.

Dzięki niej za każdym razem, gdy przychodzą goście, pies nie włącza się w ich przywitanie, ale siada dokładnie tam, gdzie powinien. Podczas tresury weź pod uwagę także komendy „siad” i „leżeć”. Pies uwielbia te dwie komendy, podczas wykonywania których bawi się i świetnie czuje ze swoim opiekunem.

Spraw psu mnóstwo radości i poświęć mu wspólny czas przepełniony zabawą i radością.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.