Domowe sposoby na brak apetytu u psa [PORADNIK]

brak-apetytu-u-psa

Psy bywają wybrednymi smakoszami, a wtedy w ich naturze jest odmawianie spożywania pewnych rodzajów żywności. Zdarza się jednak, że za brakiem apetytu stoi inna, poważniejsza przyczyna.

Domowe sposoby na brak apetytu u psa opierają się przede wszystkim na znalezieniu tej przyczyny i jej wyeliminowaniu. Jeśli problemem jest jedynie usposobienie zwierzęcia, pobudzenie apetytu u psa nie powinno stanowić problemu. W takim razie jak zmusić psa do jedzenia?

Jak długo pies może nie jeść?

Dorosły, zdrowy pies może nie jeść przez około 2-3 dni. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla jego zdrowia. Ważne, aby w tym czasie pies pił jednak wodę, ponieważ odwodnienie organizmu zwierzęcia jest dużo groźniejsze niż głodówka. Ta niekiedy jest nawet wskazana.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku szczeniaków. Szczenię powinno jeść kilka razy dziennie o określonych porach.

Młode pieski mają bowiem szybszy metabolizm i potrzebują dużej ilości składników odżywczych dla prawidłowego wzrostu.

Brak apetytu u szczeniaka

Brak apetytu u szczeniaka nie jest normalną sytuacją, bowiem z reguły młody pies to prawdziwy łakomczuch. Jeśli więc szczenię traci apetyt, musi kryć się za tym istotny powód.

Najczęściej szczeniak nie je, kiedy wypadają mu mleczne zęby. Wiąże się to z dyskomfortem i bólem podczas jedzenia, dlatego zwierzę unika spożywania karmy.

Czasem brak apetytu u szczeniaka to wynik zmiany dotychczas podawanej żywności lub zmiany środowiska, do którego zwierzę już przywykło. Zdarza się także, że szczenię przestaje jeść, kiedy w jego otoczeniu pojawia się dorosły pies, co wiąże się ze stresem.

Przeczytaj:  Co dać psu na rozwolnienie? Sprawdzone sposoby na biegunkę u psa

Brak apetytu u psa a robaki

Utrata apetytu u psa może wskazywać na robaki, czyli pasożyty w organizmie zwierzęcia. Najczęściej są to glisty, a brak apetytu stanowi jedynie jeden z symptomów wskazujących na ich obecność.

Pozostałe to:

  • wyraźna utrata wagi,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • kaszel,
  • uporczywe drapanie się po grzbiecie,
  • pogorszenie stanu sierści,
  • zmiana zachowania – apatia, niechęć do zabaw z opiekunem.

Inne przyczyny braku apetytu u psa

przyczyny-braku-apetytu-u-psa

 

Pies niejadek może mieć różne powody ku temu, aby odsuwać od siebie miskę z jedzeniem. Najczęstsze przyczyny braku apetytu u psa to:

  • choroba – można rozpoznać ją po dodatkowych objawach, jak biegunka, temperatura, wymioty, apatia,
  • ból, a dokładniej dyskomfort odczuwany podczas jedzenia, związany ze złym stanem uzębienia lub ze stanem zapalnym dziąseł,
  • zażywane leki, których skutkiem ubocznym jest obniżenie apetytu u psa, zwykle objaw ten ustępuje po kilku dniach,
  • zmiany hormonalne, dotyczy to zarówno suk w trakcie cieczki, jak i psów po kastracji chemicznej,
  • zła karma – zdarza się, że pies jest po prostu wybredny i nie chce jeść karmy konkretnego rodzaju lub o konkretnym smaku, niektóre posiłki potrafią również zwyczajnie mu się znudzić,
  • zepsuta karma – źle przechowywana, a nawet ta niedawno kupiona karma może zawierać pleśń, której człowiek nie widzi ani nie wyczuwa, natomiast pies już tak, dlatego nie sięga po jedzenie,
  • zbyt duże porcje – zapotrzebowanie psa na energię z pożywienia zależy od bardzo wielu czynników i jest zmienne, dlatego pies wcale nie musi jeść za każdym razem takiej samej ilości karmy,
  • zbyt duża ilość smakołyków – zupełnie tak samo jak w przypadku małych dzieci i słodyczy: jeśli pies dostaje zbyt dużo smakołyków pomiędzy posiłkami, później nie zjada w całości swojej porcji karmy,
  • błędy w wychowaniu psa, czyli nadmierne rozpieszczanie, na przykład poprzez karmienie z ręki,
  • dosmaczanie posiłków – czyli podkreślanie smaku karmy, na przykład resztkami mięsa z obiadu, uczy psa wybrzydzania,
  • problemy behawioralne – lęk, depresja, stres mogą stanowić źródło braku apetytu, a ich źródłem bywa na przykład pojawienie się w domu innego zwierzaka.
Przeczytaj:  Zanik mięśni u psa (miastenia) - przyczyny, objawy i leczenie

Domowe sposoby na zwiększenie apetytu u psa

Aby pies jadł chętniej, po wyeliminowaniu podstawowej przyczyny braku apetytu, opiekun może zastosować kilka technik zachęcających zwierzę do zaglądania do miski. Jaka karma dla psa niejadka sprawdzi się najlepiej?

Przede wszystkim warto podawać psu niejadkowi karmę ciepłą lub przynajmniej w temperaturze pokojowej. Można też mieszać zarówno suchą, jak i mokrą karmę z wodą, która sprawi, że aromat jedzenia będzie lepiej wyczuwalny.

Jeśli pies jest wybredny, opiekun musi postępować z nim stanowczo i konsekwentnie. Należy podawać psu jedzenie o określonych porach i zabierać miskę nawet wtedy, kiedy zwierzę niczego nie zje.

Kolejny posiłek można podać dopiero o określonej porze, pilnując ustalonego harmonogramu. Psu nie wolno podsuwać wtedy również do jedzenia żadnych przekąsek pomiędzy posiłkami. Głód powinien przynieść oczekiwane rezultaty.

Poza tym należy uważać na przekarmianie psa. Jeżeli pupil nie zjada posiłków do końca, konieczne jest zmniejszenie głównej porcji, bez uzupełniania jadłospisu smakołykami.

Co na apetyt dla psa można wypróbować dodatkowo, poza zmianami w jego jadłospisie? Polecaną metodą jest tak zwane aktywne jedzenie, czyli zapewnienie zwierzakowi aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Odpowiednia dawka ruchu poprawia metabolizm i zwiększa apetyt. Poza tym zabawę ruchową można połączyć też z „polowaniem na jedzenie”. W końcu psy to zwierzęta drapieżne. Jeśli upolują jedzenie, będzie ono smakować im bardziej niż to podane w misce.

Ostatecznie, można sięgnąć też po tabletki na apetyt dla psa, które jednak zaleca się stosować ostrożnie, dobierając je z uwzględnieniem wieku i indywidualnych cech pupila.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się preparaty naturalne, zawierające wyciągi z roślin leczniczych: imbiru, rumianku, kwiatów koniczyny czy mięty pieprzowej. Takie środki podaje się psu przed posiłkiem.

Zmiana karmy a brak apetytu u psa

Zmiana-karmy-a-brak-apetytu-u-psa

Pies może odmawiać jedzenia po zmianie:

  • rodzaju karmy,
  • odmiany karmy,
  • znaku towarowego karmy.
Przeczytaj:  Skręt żołądka u psa - objawy skrętu kiszek, jelit oraz przejedzenia

Zwierzę bez trudu wyczuje nawet drobną różnicę, dlatego każdą zmianę tego typu trzeba wprowadzać powoli. Najlepiej jest stopniowo łączyć starą karmę z nową, aż do momentu jej całkowitego zastąpienia.

Pozwala to nie tylko przyzwyczaić zwierzaka do innego smaku, ale również wyeliminować ewentualne alergie i problemy trawienne.

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i pies nadal nie chce jeść, warto udać się na konsultacje do lekarza weterynarii, ponieważ brak apetytu u psa może mieć podłoże chorobowe.

Warto, aby w takiej sytuacji weterynarz zdiagnozował, czy na brak apetytu mają wpływ jakiekolwiek czynniki choroby narządów jamy brzusznej, utrata węchu, bóle zębów i utrata zębów, zaburzenia neurologiczne, czy też inne choroby, które zniechęcają czworonoga do jedzenia, co automatycznie skutkuje konsekwencją utraty apetytu u psa.

Osłabiony apetyt psa lub całkowity brak łaknienia spowodowany może być również dolegliwościami psychicznymi, np. rozstaniem z człowiekiem. Spadek apetytu u psa może być też wynikiem znudzenia przyjmowania suchej karmy lub smak pokarmu.

Tak naprawdę, przyczyn braku apetytu może być wiele, jeśli więc obserwujesz niepokojące objawy, a zdrowie pupila jest dla Ciebie najważniejsze – spróbuj zachęcić psa do jedzenia, a jeśli to nie pomoże, udaj się jak najszybciej do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.