Drapak dla kota, który spodoba się twojemu pupilowi. Jaki wybrać?

kot drapak

Masz w domu kota, który niszczy meble, uporczywie drapiąc, co tylko się da? Możesz temu zapobiec kupując odpowiedni do jego gabarytów drapak. Zapewnisz pupilowi tym samym dodatkowe miejsce do odpoczynku i zabawy pozbywając się jednocześnie problemu. Poznaj cechy, które powinien posiadać odpowiedni drapak, aby odpowiadał potrzebom czworonożnego przyjaciela.  

Rodzaje drapaków dla kotów

Na rynku dostępne są drapaki, które zmieszczą się w każdym pomieszczeniu, zagwarantują bezpieczne schronienie twojemu kotu i sprawią, że będzie to jego ulubione miejsce w domu. Oto najpopularniejsze drapaki chętnie wybierane przez właścicieli kotów:

  • Drapak drzewko — jest to bardzo rozbudowany wariant, który składa się z wielu kondygnacji i zapewnia dużą przestrzeń zwierzęciu. Często posiada nie jedną, a nawet dwie lub trzy budki, w których kociak może się ukryć. Zaletą takiego drapaka jest duża stabilność konstrukcji, co ma ogromne znaczenie w przypadku dużych kotów. 
  • Narożne drapaki — idealne rozwiązanie, jeśli zależy ci na ochronie kanapy i innych mebli. Koty uwielbiają ostrzyć pazurki i jest to normalne w ich naturze, dlatego warto zainwestować w drapak narożny, aby nie zniszczyły tapicerki. Taki wariant sprawdzi się w sytuacji, gdy dysponujesz mają przestrzenią lub jako drapak zapasowy/dodatkowy. 
  • Drapak słupkowy — jest to drapak stojący, który zazwyczaj składa się ze słupków, do ostrzenia pazurów i podstawy stabilizującej konstrukcję. Bardziej rozbudowane modele, które mogą sięgać nawet sufitu, składają się z kilku kondygnacji (słupki oddzielone platformami). Dodatkowo mogą być połączone z budką, legowiskiem czy hamakiem dla kota. Wybierając taki drapak zwróć uwagę czy jest wystarczająco stabilny. Kot może mieć opory przed korzystaniem z chwiejącego się drapaka. W tej sytuacji warto przytwierdzić go do ściany. 
  • Drapaki poziome — oprócz funkcji drapaka, sprawdzą się również jako legowiska.
Przeczytaj:  Dlaczego pies chodzi w kółko? Przyczyny kręcenie się psa

Obserwowanie pupila i znajomość jego zachowania jest kluczem do dokonania dobrego wyboru. Zwierzę powinno szybko zaakceptować nowy przedmiot w domu i zostawić na nim swój zapach. Właśnie z tego powodu warto postawić na nowy model, zamiast kupować używany przedmiot. Gdy twój kot wyczuje innego osobnika, może się zniechęcić do korzystania z przedmiotu i czuć związane z nim zagrożenie. 

Dlaczego warto zainwestować w dobry drapak?

Zainwestuj w dobry drapak, aby mieć pewność, że będzie on na tyle atrakcyjny i interesujący dla twojego kota, że nie będzie chciał go opuszczać. Należy pamiętać o tym, że koty to zwierzęta terytorialne i uwielbiają także polować. Drapak dla kota powinien mieć wiele zabawek, które urozmaicą mu czas spędzony w domu, zwłaszcza podczas twojej nieobecności. 

Jak przekonać zwierzę do korzystania z drapaka?

Najlepszym sposobem do tego, aby zachęcić kota do korzystania z drapaka, jest położenie rzeczy, na których znajduje się zapach twojego pupila. Koty wyczuwając znajome zapachy, czują się pewniej i bezpieczniej. Oprócz tego, jeśli zmagasz się z drapaniem i niszczeniem mebli, powinieneś postawić drapak w pobliżu np. kanapy, aby zmienić punkt zainteresowania zwierzęcia. To go zachęci do korzystania z przedmiotu i odwróci uwagę od innych elementów.

Istotne cechy dobrego drapaka — o czym trzeba pamiętać?

Zakup dobrego drapaka jest dużym wyzwaniem, jeśli zależy nam na szczęściu pupila. Warto skupić się na ważnych cechach, które ulepszą jakość użytkowania i sprawią, że kot będzie spędzał jak najwięcej czasu w ulubionym miejscu. Najważniejsze z nich, to:

  • stabilność słupków
  • wielkość legowisk
  • ilość kryjówek
  • zabawki
  • wysokość słupków

Wybór drapaka będzie łatwiejszy, jeśli uwzględnisz te czynniki oraz indywidualne cechy charakteru kota. On jest w tym wszystkim najważniejszy, ponieważ to jemu korzystanie z drapaka ma sprawić największą przyjemność. Na Empik.com znajdziesz ciekawe i praktyczne drapaki: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/kot/zabawki-i-drapaki-dla-kotow,39610205,s 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.