Drgawki u psa – co zrobić kiedy pies ma dreszcze i się trzęsie?

pies lezy na podlodze

Dreszcze lub drgawki u psa wywołują  niepokój u właściciela czworonogów. Nic dziwnego. Trzęsący się pies to przykry widok dla opiekuna oraz powód do zmartwień. Nie zawsze świadczą o poważnej chorobie. Pomimo tego, jeśli twój pies ma dreszcze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Dlaczego pies drży? I co należy robić w takiej sytuacji?

Dreszcze u psa – co mogą oznaczać?

Drgawki i dreszcze u psa to pojęcia, które wiele osób mylnie używa zamienne. W rzeczywistości są to inne reakcje psiego organizmu i pomimo podobieństw, nie powinny być ze sobą utożsamiane. Różnią się zarówno przebiegiem, jak i przyczynami. Dreszcze u psa to nagłe skurcze mniejszych mięśni. Najczęściej pojawiają się w skutek szybkiej oraz nagłej zmiany temperatury ciała, czego przyczyną są czynniki zewnętrzne albo wewnętrzne. Są mimowolne oraz nieskoordynowane.

Dreszcze u psa pojawiają się bez gorączki. Natomiast mogą wystąpić również w towarzystwie gorączki, zwykle w trakcie choroby. Tego typu skurcze u psa można zaobserwować np. w sytuacjach stresowych lub  wychłodzeniu. Natomiast drgawki u psa, nazywane również konwulsjami to szybkie i niezależne od woli skurcze mięśni szkieletowych.

Dochodzi do nich w wyniku nadpobudliwości mózgu, działania jadów toksycznych, histerii oraz niedotlenienia. Występowanie drgawek może świadczyć o zatruciu, padaczce, spadku glukozy, silnym zarobaczeniu lub przeziębieniu. W przypadku drgawek pies się trzęsie i jest osowiały,  a do tego dochodzi utrata przytomności, zwiotczenie mięśni kończyn i głowy.

Pies ma dreszcze – co robić?

Jeżeli pies ma dreszcze, musisz skonsultować się z lekarzem. Jednak to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja reakcja, a także udzielenie pupilowi pierwszej pomocy, jeśli będzie taka potrzeba. Zbliżający się atak skurczy poznasz poprzez zaniepokojenie psa.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść pomidory?

Następnie pupil przewróci się na bok, jego kończyny zesztywnieją i będąc drżeć, a szyja będzie wygięta. Dodatkowo pies może się ślinić, a oczy być otwarte. Atak zazwyczaj trwa kilka minut. Niestety im większa jest ich częstotliwość, tym większe prawdopodobieństwo nieodwracalnych zmian w mózgu. Dlatego nigdy ich nie lekceważ. Jeśli pojawią się drgawki u psa, umieści pupila w cichym oraz ciemnym miejscu. Chroń jego głowę przed uderzeniami o twardą powierzchnię albo ostre przedmioty, aby nie skaleczył się czy nie spowodował urazu. Najlepiej za pomocą koca. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie stymulować czworonoga bodźcami.

Musisz zapewnić mu maksymalny spokój oraz bezpieczeństwo. Staraj się dotykać go lub przenosić tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Jeżeli okaże się, że skurcze u osa trwają dłużej niż 10 minut lub po ataku pojawił się kolejny atak, nie zwlekaj, zawiń pupila w koc i jedź od razu do lekarza. Taka sytuacja może świadczyć nie tylko o poważnej chorobie, ale prowadzić również do poważnych zmian. Dlatego pupila powinien obejrzeć weterynarz, aby postawić diagnozę.

Dlaczego pies drży?

Pies ma dreszcze lub drgawki z kilku powodów. Mogą one pojawić się na skutek sytuacji stresowej, obniżonej temperatury, a także stanowić symptom poważnych chorób. Pies ma dreszcze zazwyczaj, gdy doszło do wychłodzenia lub wtedy, gdy jest bardzo zaniepokojony. Czworonogi, które mają cienkie futra szybciej marzną. Co ciekawe, temperatura wcale nie musi być minusowa. Po rozgrzaniu wszystko powinno minąć. Jeśli nie, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Może zdarzyć się, że pies drży, ponieważ odczuwa bardzo silne emocje np. na spacerze, podczas wizyty gości lub w gabinecie weterynaryjnym.

Obserwuj go uważnie. Jeś.li okaże się, że pies się trzęsie właśnie ze względu na obecność w jakimś miejscu czy bodziec zewnętrzny, prawdopodobnie przyczyną jest odczuwanie strachu. W takiej sytuacji warto oswoić psa z lękiem, a także nauczyć go relaksu. Świetnie sprawdzi się tu behawiorysta. Przyczyną może być tak przeziębienie albo ból, który świadczy o problemach zdrowotnych. Natomiast drgawki u psa mogą być objawem:

 • padaczki – drgawki u psa mogą pojawić się w wyniku padaczki. Mogą one przybierać różną formę np. pies się ślini i trzęsie, do tego dochodzi do utraty równowagi czy przytomności,
 • zatrucia – jeśli pies się ślini i trzęsie może oznaczać to zatrucie toksyczną substancją np. czekoladą, kawą, rodzynkami, surowym ciastem drożdżowym, a także trutką na szczury,
 • przeziębienia – jeśli pies się trzęsie i jest osowiały, może oznaczać to, ze jest ;przeziębiony. Innym symptomem jest również gorączka,
 • silnego zarobaczenia – trzęsący się pies to także oznacza silnego zarobaczenia. Dochodzi do tego wiele innych niepokojących symptomów i zmian w zachowaniu czworonoga,
 • niedokrwienia albo niedotlenienia mózgu – drgawki u psa mogą być objawem zaburzeń pracy układu krwionośnego, nerwowego oraz oddechowego,
 • spadku glukozy – inną przyczyną drgawek może być spadek glukozy, czyli hipoglikemia. Im większy spadek poziomu cukru, tym niepokojące objawy nasilają się. W najgorszym przypadku może dojść do śpiączki, a nawet i śmierci czworonoga. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i zawiezienie psa do kliniki weterynaryjnej
Przeczytaj:  Sterydy dla psa - kompendium wiedzy

Pies się trzęsie i nie może chodzić – co w tej sytuacji?

Dreszcze i drgawki u psa nie powinny być bagatelizowane. Nawet jeśli skurcze u psa wystąpiły raz, wymagana jest konsultacja z lekarzem. Nie masz pewności, że sytuacja się nie powtórzy. Ponadto, drgawki i dreszcze u psa mogą być również symptomem poważnej choroby lub zatrucia. Im szybsze postawienie diagnozy, tym większa szansa na wyleczenie pupila. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli:

 • drżeniu towarzysza inne objawy, takie jak osowiałość, biegunka, wymioty, lęk, letarg lub utykanie,
 • pies jest osowiały i się trzęsie, a do tego dyszy, liże wargi,
 • drżenie uniemożliwia funkcjonowanie np. spanie, zabawę,
 • pies zaczyna drżeć po spożyciu danego produktu,
 • podejrzewasz zatrucie u psa.

Pies jest osowiały i się trzęsie – co robić?

Powtarzające się lub długie drgawki mogą prowadzić do powstania wtórnych zmian w mózgu. Niezależnie od tego, dlaczego pies drży, konieczna jest konsultacja  z lekarzem. Trzęsący się pies nie zawsze musi być chory. Jednak drgawki lub dreszcze u psa mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jeśli takie objawy wystąpią u pupila, bezzwłocznie udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej.

Pamiętaj również o tym, że niezwykle istotna jest twoja reakcja oraz pierwsza pomoc. Tu liczą się sekundy!  Weterynarz zbada psa, w razie konieczności zleci dodatkowe badania, aby postawić prawidłową diagnozę. Ważne jest to, abyś powiedział mu wszystko, czyli sytuację i wszystkie objawy, które towarzyszyły drgawką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.