Nie ma najmniejszej wątpliwości, że psy to zwierzęta, które dają ogromną radość. Można się od nich wiele nauczyć m.in. odpowiedzialności. A co, jeśli jeden czworonóg nie wystarcza i myślisz o kolejnym pupilu? Dwa psy w domu to to ogromna odpowiedzialność i podwójne obowiązki. jednak wszystko jest możliwe! Jak wprowadzić drugiego psa do domu?
Dwa psy w domu – jak wprowadzić drugiego psa do domu?
Jak wprowadzić drugiego psa do domu? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zadecydował o tym, aby mieć w domu dwa psa. Zacznijmy od tego, że decyzja o drugim pupilu musi być dokładnie przemyślana. Posiadanie jednego czworonoga to wiele wyrzeczeń, obowiązków, a dwa psy w domu to jeszcze więcej. Pamiętaj, że decyzja o adopcji lub kupnie drugiego zwierzaka, powinna być przedyskutowana ze wszystkimi członkami rodziny. Nie możesz o tym samodzielnie zadecydować.
Po drugie, zastanów się, czy Wasze mieszkanie lub dom jest na tyle duże, aby umieścić dwa zwierzaki. Weź pod uwagę również swoją sytuację materialną. Karma, obowiązkowe szczepienia, nieprzewidziane choroby, wizyty w gabinecie weterynaryjnych wiążą się z dużymi kosztami.
Czy na pewno stać Cię na dwa psy w domu? Spisz sobie wszystkie „Za” oraz „przeciw”, a następnie podejmij z rodziną decyzję. Jeśli zdecydujecie się na nowego członka rodziny, musicie wybrać odpowiedniego towarzysza dla psa-rezydentna. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nieporozumień między pupilami i agresji. Wybierając pupila przeciwnej płci, istnieje większa szansa na to, że się od razu polubią.
Pamiętaj tylko, że takie rozwiązanie wymaga zabiegu sterylizacji u suki, aby zapobiec ewentualnemu potomstwu. Poza tym, sterylizacja wpływa na jej zdrowie i nie będzie problemów związanych z rują. Oczywiście możesz również wybrać czworonoga tej samej płci. Mając dwie suki, bardzo istotne jest dokonanie sterylizacji u obu. Wyobraź sobie, że ruja występuje u nich w tym samym czasie. Dzięki zabiegowi unikniesz pilnowania przed niechcianą ciążą czy zainteresowania samców.
Wprowadzenie nowego pupila wymagać będzie od Ciebie ogromnego zaangażowania oraz sporo cierpliwości. Pierwsze dni mogą być trudne, dlatego w domu powinien znajdować się przynajmniej jeden domownik, aby cały mieć oko na zwierzęta. Po przeprowadzeniu szkolenia, przyzwyczajeniu pupili zobaczysz, ze dwa psy w domu to podwójne szczęście!
Jak wprowadzić drugiego psa do domu, aby pies-rezydent nie poczuł się zazdrosny i wszystko przebiegło dobrze? Przede wszystkim:
- Przygotuj domowe przestrzeń – pupile powinny mieć osobne legowisko, miski, zabawki i akcesoria.
- Przygotuj bramki rozporowe – oddzielą psy od siebie, jednocześnie umożliwiając kontakt wzrokowo-węchowy.
- Zapoznaj je na neutralnym gruncie – pamiętaj, aby pierwsze spotkanie psa-rezydentna z nowym czworonogiem odbyło się na neutralnym i bezpiecznym gruncie. Oba pupile powinny być na smyczy albo lince treningowej.
Dwa psy w domu – o czym pamiętać?
Dwa psy w domu to bez wątpienia podwójne obowiązki. Oprócz nakarmienia czworonogów i wyprowadzenia ich na spacer, aby załatwiły sprawy fizjologiczne, bardzo istotne jest również ich odpowiednie wychowanie. Jeżeli weźmiesz szczeniaki w tym samym czasie, ich wychowanie będzie łatwiejsze. Problem pojawia się, gdy masz już jednego pupila i decydujesz się na kolejnego. Co wtedy robić? Stosuj się do kilku zasad:
- Przez pierwsze tygodnie, a nawet i miesiące nie pozostawiaj pupili samych. Niech zawsze ktoś przy nich będzie.
- Przyzwyczajaj psy do wspólnej zabawy.
- Pokaż psom, że każde z nich ma prawo do odpoczynku i nie zawsze będzie miał ochotę na wspólną zabawę.
- Zadbaj o to, aby każdy z pupili miał własne posłanie, w którym będzie mógł spokojnie odpocząć.
- Nie rób nic na siłę. Psy muszą mieć czas, aby się do siebie przyzwyczaić.
- Traktuj psa, który był pierwszy, tak samo jak wcześniej. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pupil poczuje, ze został zepchnięty na drugi plan.
- Nagradzaj psy za każdym razem, gdy będą dobrze na siebie reagowały, wspólnie się bawiły.
- Zabieraj zwierzęta na wspólne spacery. Na samym początku trzymaj je na osobnych smyczach i najlepiej z dala od siebie. Możesz poprosić członka rodziny albo znajomego, aby ci pomógł. Dopiero, gdy zwierzęta w pełni się zaakceptują, możesz zmniejszyć dystans między nimi.
- Postaraj się szkolić psy równocześnie. Wspólne odbieranie nagrody w postaci smakołyków, wzmocni więź między nimi.
- Jeśli zauważysz, że psy zachowują.
Dwa psy w domu a agresja między nimi
Dwa psy w domu mogą przyzwyczaić się do siebie nawet już po kilku dniach. Zdarza się jednak, że proces ten trwa o wiele dłużej lub pojawia się agresja. Nowy członek rodziny może czuć się zdenerwowany. W końcu to dla niego zmiana.
Natomiast pies-rezydent może być zwyczajnie zazdrosny, co w efekcie prowadzi do agresji. Taka sytuacja będzie wymagać od Ciebie jeszcze większego zaangażowania, bycia konsekwentnym i oczywiście cierpliwości. Niezwykle ważny jest czas. Pupil, który do tego pory był jedynym zwierzęciem, do tego rozpieszczanym, musi przyzwyczaić się, że w domu pojawił się nowy członek rodziny, któremu ukochany właściciel również musi poświęcić czas i dać sporo miłości.
Ważne jest, abyś pod żadnym pozorem nie faworyzował nowego czworonoga. Świetnym sposobem na zapoznanie się psów i zmniejszenie agresji jest kontrolowanie pupili za pomocą specjalnych klatek kenelowych, kojców dla psów czy bramek rozporowych. Możesz np. wstawić bramkę rozporową między pokojami, a następnie pozwolić czworonogom na wzajemną obserwację. Usiądź koło bramki.
Gdy tylko psy na siebie spojrzą, będą się wąchać bez agresji, nagrodź je ulubionymi przysmakami. Niech wiedzą, że to pożądane zachowanie. Jeśli masz duży ogród, do takiego szkolenia możesz użyć kojca. Oczywiście za każdym razem, gdy pupile będą spokojnie się obwąchiwać, musza dostać nagrodę. Kiedy zauważysz, ze zachowują się wobec siebie spokojnie, pozwól na bezpośredni kontakt. Na wszelki wypadek weź je na smycz, aby w razie agresji móc je oddzielić.