Nie ma najmniejszej wątpliwości, że dziecko i pies to zgrany duet. Co więcej, wychowywanie maluszka z czworonogiem niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Dlaczego jeszcze warto posiadać w domu czworonoga?
Dziecko z psem – czy to dobry pomysł?
Korzyści płynące z wychowywania dziecka ze zwierzęciem, zdecydowanie przemawiają nad tym, aby zastanowić się nad kupnem lub zaadoptowaniem czworonoga. Pozytywny wpływ na rozwój maluszka zaobserwujesz nie tylko w okresie dzieciństwa, ale również później. Pamiętaj jednak, że wzięcie psa to ogromny obowiązek.
Dlatego decyzja o nim powinna być dokładnie przemyślana i zaakceptowana przez każdego członka rodziny. Czworonogów sprawdzi się tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszyscy członkowie go chcą i są pewni swojej decyzji w 100%. Jeżeli rodzice nie czują się na siłach, a by opiekować się psem, nie ma sensu go brać. Pupil będzie również idealnym rozwiązaniem, jeśli masz tylko jednego malucha. Dziecko z psem będzie się wychowywało zupełnie inaczej.
Czworonóg wpłynie na rozwój emocjonalny jedynaka. Przede wszystkim zapewni mu towarzystwo, a tym samym nauczy socjalizacji i sprawi, że dziecko nie będzie czuło się samotne. Wzięcie psa warto również rozważyć w przypadku dzieci niepełnosprawnych intelektualnie oraz ruchowo. Pupil nie będzie tylko zwierzęciem domowych, ale również terapeutą. Niepełnosprawne dziecko i pies to duet doskonały. Oczywiście pod warunkiem, że Wasza decyzja o pupilu jest przemyślana i wybierzecie również odpowiednią rasę pupila.
Dziecko z psem – jak wpływa na rozwój?
Wiele osób wciąż błędnie myśli, ze pies dla dziecka jest nieodpowiedni. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że zwierzę ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Po raz pierwszy ustosunkował się do tego amerykański psychiatra Boris Levinson i to w latach 60. XX wieku. Według niego opieka nad zwierzęciem w dzieciństwie, przekłada się na zwiększenie wrażliwości i tolerancji, a także empatii w życiu dorosłym.
Co więcej, uczy również samoakceptacji, odpowiedzialności, a także opanowania. teza ta do dziś stanowi podstawę zooterapii. Świadczy o tym chociażby popularność dogoterapii, która w wielu przypadkach jest jedyną, skuteczną formą terapii m.in. dzieci z autyzmem. Wychowując dziecko z psem, otrzymujesz wiele korzyści dla swojego maluszka i to w każdej sferze rozwojowej: intelektualnej, emocjonalnej, społecznej, a także fizycznej. Ponadto, zwierzę działa antystresowo. potwierdza to eksperyment Ilmana, który został przeprowadzony w 1955 roku.
Okazało się, że już sama obecność czworonoga obniża ciśnienie krwi,. Natomiast tętno się wyrównuje. Eksperyment ten stał się podstawą do wielu innych badań. Naukowcy J. Serpell oraz B. Backwell udowodnili, że zwierzę łagodzi bezsenność, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. To wszystko ma związek z oksytocyną, czyli hormonem szczęścia oraz miłości. Podczas głaskania czy zabawy, zwiększa się poziom wspomnianego hormonu, co z kolei neutralizuje stres, daje poczucie przynależności.
Dziecko i pies – korzyści
Pies dla dziecka jest świetnym kompanem, nauczycielem i przyjacielem. Ponadto, wychowując dziecko z psem, możesz zaobserwować wiele pozytywnych zmian w aspekcie emocjonalnym. Zalety przebywania dziecka z psem:
- rozbudza ciekawości,
- zapewnia wzrost empatii, wrażliwości i tolerancji,
- daje radość ze wspólnej zabawy,
- uczy odpowiedzialności,
- zapewnia wzrost samoakceptacji,
- daje poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności,
- uczy opanowania emocji,
- uczy, radzenie sobie ze stresem,
- uczy skupienia uwagi,
- poprawia asertywność,
- pozytywnie wpływa na komunikację,
- daje bezwarunkową miłość i bliskość,
- pomaga przełamać lęki oraz obawy.
Psy do dzieci – jakiego wybrać?
Zastanawiasz się, jaki pies dla dziecka będzie najlepszym wyborem? Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Przed zakupem pupila z hodowli lub zaadoptowania go ze schroniska, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, które ostatecznie wpłyną na to, jakiego czworonoga wybierzecie. Zwróć uwagę na:
- Rozmiar psa – wielu rodziców obawia się, że pupil dużych rozmiarów, może zrobić krzywdę maluszkowi. Czy to oznacza, ze najlepszy pies dla dziecka kilkuletniego, to ten z małych ras? Okazuje się, ze to nie ma znaczenia. Wystarczy odpowiednie wychowanie psa, aby nie zrobić maluszkowi krzywdy.
- Warunki mieszkaniowe – wybór rasy uzależnij również od warunków. Jeśli masz duży domek, wybór jest większy. Natomiast w bloku nie każda rasa czworonoga się sprawdzi.
Pies dla dzieci – jaka rasa będzie odpowiednia?
Wyróżnia się kilka ras, które są odpowiednie dla dzieci. Są to m.in.:
- mops,
- bichon frise,
- yorkshire terrier,
- beagle, bokser,
- basset hound,
- golden retriever,
- pudel,
- buldog angielski,
- labrador,
- owczarek collie,
- owczarek niemiecki.
Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest nie rasa, a sposób wychowania psa. Szkolenie pupila to proces długi i żmudny, który wymaga cierpliwości, a także systematyczności. Tym bardziej, gdy w domu jest dziecko. Za to efekty są naprawdę satysfakcjonujące. A czworonogi bardzo szybko się uczą.