Gdzie zgłosić zaniedbanego psa? Sprawdź jak zgłosić zaniedbanie psa!

zaniedbany pies

Niestety w Polsce złe traktowanie oraz świadome zaniedbanie psa to dość częste zjawisko. Jeśli tylko zauważysz taką sytuację, zareaguj! Wystarczy anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami. Gdzie zgłosić złe warunki zwierząt?

Czym jest zaniedbanie psa? Konsekwencje prawne

Wzięcie psa, niezależnie czy ze schroniska, czy z hodowli, wiąże się z obowiązkami. Należy do nich zapewnienie spacerów, które umożliwiają załatwienie potrzeb fizjologicznych czworonoga, podawanie posiłków, gwarantujących prawidłowy wzrost i rozwój, a także odpowiedniego traktowania i zaspokajania potrzeb domowych.

Z roku na rok rośnie świadomość osób na temat zdrowia pupili oraz stworzenia stosownych warunków.

Niestety nadal są domy, w których spotkać można źle traktowane i zaniedbane psy. Wiele z nich jest niedożywionych, trzymanych na krótkich łańcuchach bez dostępu do świeżej wody i pożywienia. Co więcej, u niektórych widoczne są objawy ciężkich chorób, które są bagatelizowane, a także ślady uderzeń.

Polskie prawo chroni zwierzęta i przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami. Jednak na co dzień służby nie kontrolują stanu zdrowia czworonogów oraz nie sprawdzają warunków, w jakich żyją. Wszelkie interwencje mają zazwyczaj miejsce, gdy zaniedbane psy dopatrzy się przypadkiem.

Najczęściej jest to anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami i złych warunkach, w  jakich trzymany jest czworonóg. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, pies jest zaniedbany w sytuacji, gdy:

  • nie ma zapewnionego właściwego schronienia przed deszczem, upałem, chłodem,
  • jest przetrzymywany na terenie, na którym narażone jest na uszkodzenie ciała,
  • nie dba się o jego stan sanitarny m.in. brak szczepień oraz brak odrobaczenia,
  • nie ma zapewnionego właściwego pożywienia.

Natomiast rażące zaniedbanie, zgodnie z art. 4 pkt 11 ustawy o ochronie zwierząt, obejmuje utrzymywanie zwierząt w stanie brudu, zagłodzenia, nieleczenie choroby, a także przetrzymywanie czworonoga w pomieszczeniu, które nie spełnia podstawowych warunków i nadmiernej ciasnocie.

Ustawa o ochronie zwierząt, a dokładnie art 6. ust. 2 pkt 4, 10, 17, 19, opisuje również znęcanie się nad zwierzętami, definiowane jako świadome zadawanie zwierzętom bólu oraz cierpienia swoim działaniem lub jego brakiem np. w przypadku bagatelizowania choroby i nieleczenia.

Zalicza się do niego m.in.: bicie zwierząt, trzymanie zwierząt w niewłaściwych warunkach m.in. w klatkach, rażące zaniedbanie, brak zapewnienia zwierzęciu dostępu do świeżej wody oraz odpowiedniego pokarmy, świadome wystawienie zwierząt na działanie warunków atmosferycznych, które może zagrozić mnie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Przeczytaj:  Rodowód FCI - co to jest i jak go uzyskać?

Gdzie zgłosić zaniedbanie psa?

Zauważyłeś zaniedbanie psa, ale nie wiesz gdzie zgłosić znęcanie się nad psem? Możesz dokonać anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami, które stanowi zgłoszenia podejrzenie popełnienia przestępstwa. Powiadomić możesz:

  • policję – warto samemu zgłosić się na komendę. Powołaj się na Ustawę o ochronie zwierząt.
  • straż miejską,
  • organizację społeczną, która działa na rzecz ochrony zwierząt – jeśli nie chcesz iśc na policję, powiadom inne służby, takie jak straż dla zwierząt oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w danym regionie. TOZ ma o wiele większe doświadczenie w zakresie praw zwierząt.

Niezależnie, gdzie zgłosisz kwestię zaniedbania, musisz podać:

  • swoje dane,
  • dokładny adres, pod którym psu dzieje się krzywda,
  • dane właściciela zwierzaka, o ile je znasz,
  • dokładny opisać sytuacji, w jakiej znajduje się czworonóg. Postaraj przekazać jak najwięcej informacji dotyczących zaniedbania, a także kondycji fizycznej.

Warto również poinformować, czy zwierzę będzie wymagało interwencji weterynarza. Dobrze, jeśli zbierzesz materiał dowodowy w postaci świadków czy zdjęć. Możesz również podać swój numer kontaktowy.

Po Twoich zgłoszeniu do odpowiednich służb, sprawa zostanie przekazana do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Ten z kolei zleci oględziny miejsca, w którym żyje pies. Jeśli okaże się, że zwierzę rzeczywiście jest zaniedbywane, Urząd Miejski wyda zakaz o odebraniu.

Zgłoszenie dokonujesz na podstawie art 7 ust. 3 , które mówi o tym, że w sytuacji, gdy życie lub zdrowie zwierzęcia jest zagrożone, to policjant lub strażnik ma prawi odebrać je właścicielowi, a także poinformować o zaistniałej sytuacji władze miasta: prezydenta, burmistrza czy wójta.

Konsekwencją zaniedbania zwierzą może być:

  • kara pozbawienia wolności
  • kara grzywny,
  • konfiskata łańcucha,
  • odebrania zwierzęcia,

Co więcej, ukarany za znęcanie się nad psem opiekun, musi zapłacić nawiązkę w wysokości od 1000 do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Pies na łańcuchu – gdzie zgłosić naruszenie przepisów?

Trzymanie psa na łańcuchu to dość częsty widok. Okazuje się, że prawo nadal dopuszcza taką sytuację. Jednakże zapis, który znajdziemy w Ustawie o ochronie zwierząt, określa ile czasu pies może spędzać na łańcuchu, a także długość łańcucha.

Zgodnie z zapisem zabronione jest stałe trzymanie czworonoga na łańcuchu dłużej niż 12 godzin w ciągu doby albo, gdy sytuacja ta powoduje uraz ciała, cierpienie lub uniemożliwia poruszanie się. Natomiast art 9 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt reguluje długość łańcucha.

Przeczytaj:  Bezpańskie psy - co zrobić ze znalezionym psem?

Nie może być on krótszy niż 3 metry. Ponadto, zwierzę na uwięzi musi mieć stały dostęp do świeżej wody, a także zagwarantowane schronienie w postaci budy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, śnieg, deszcz czy upał.

Każde złamanie zakazów stanowi wykroczenie, które grozi karą grzywny lub areszty. Jeśli zauważysz, że warunki, które reguluje ustawa, nie są spełnione, możesz złożyć anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami.

Gdzie zgłosić psa na łańcuchu? Możesz powiadomić policję, Powiatowego Lekarza Weterynarii  albo organizację społeczną, która działa w imieniu ochrony zwierząt.

Jak określić czy pies jest zaniedbany?

Zanim zdecydujesz się na imienne lub anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami, zaniedbanie czworonoga czy trzymanie go na uwięzi, postaraj się zdobyć jak najwięcej sytuacji o psie oraz jego sytuacji. Trzymanie pupila na zewnątrz bez budy i jedzenia, na krótkim łańcuchu to oczywiste zaniedbanie.

Natomiast wystające żebra czy ogólna zła kondycja zwierząt, nie oznacza, ze są to zaniedbane psy. Może okazać się, że cierpią na choroby, których wynikiem jest utrata masy ciała czy też wyłysienie, a właściciele dokładają wszelkich starań, aby ich pupile czuły się jak najlepiej. Dlatego zanim ostatecznie zgłosisz zaistniałą sytuację, koniecznie:

Dokładnie wybadaj sytuacje

Jeżeli nie masz pewności, że doszło do zaniedbania i możliwe, że zły stan psa jest wynikiem choroby, porozmawiaj najpierw z właścicielem. W sytuacji, gdy zdecydujesz się zainterweniować, a okaże się, że zwierzę jest dobrze traktowane, zapewnisz mu niepotrzebny stres w ostatnich jego miesiącach życia.

Wytłumacz opiekunowi, że zaniepokoił Cię ogólny stan czworonoga. Jeśli zła kondycja psa związana jest z jego chorobą, opiekun na pewno Ci to wyjaśni i dojdziecie do porozumienia.

Jeśli jednak będą przesłanki za tym, że czworonogów jest rzeczywiście zaniedbywany, zapytaj o powód. Czasami zdarza się, że właściciel nie ma pieniędzy na to, aby odpowiednio zadbać o swojego psa.

W takiej sytuacji możesz spróbować porozmawiać z nim o zrzeknięciu się praw własności do pupila , przekazanie go komuś innemu lub do schroniska. Natomiast w przypadku, gdy zaniedbanie jest umyślne i świadome, interweniuj.

Obserwuj psa

Widzisz psa na łańcuchu? Nie interweniuj od razu. Najpierw poobserwuj kilka dni. Zwróć uwagę na to, czy ma stały dostęp do wody? Czy ma schronienie przed warunkami atmosferycznymi, a także czy długość uwięzi jest zgodna z zapisem w Ustawie o ochronie zwierząt.

Przeczytaj:  Szczekanie szczeniaka - jak z tym walczyć?

Jeśli okaże się, że podstawowe warunki nie są spełnione, złóż anonimowe zgłoszenie znęcania się nad zwierzętami, ponieważ masz do czynienia z zaniedbaniem czworonoga. Może też okazać się, że zwierzę jest na łańcuchu tylko podczas nieobecności właścicieli w domu i ma zapewnione godne warunki.

Znęcanie się nad psem – gdzie można zgłosić problem?

Wiesz już, gdzie zgłosić złe traktowanie psa. Pamiętaj również o tym, że zgłoszenie zaniedbania zwierząt nic Cię nie kosztuje. Nie poniesiesz żadnych kosztów. Chyba, że samemu zadecydujesz o pomocy w postaci zaadoptowania psa lub poniesienia kosztów związanych z jego leczeniem.

Oczywiście to nie jest łatwy proces i adopcja takiego czworonoga nie zawsze jest możliwa. Jeśli okaże się, że twoje zgłoszenie jest prawdziwe i rzeczywiście są to zaniedbane psy, zostaną podjęte odpowiednie kroki:

  1. Właścicielowi, który nie gwarantuje psy odpowiednich warunków, zaleci się ich poprawę. Następnie zostanie on skontrolowany. Jeżeli pies jest trzymany np. na łańcuchu, można mu zalecić odpinanie czworonoga z łańcucha, zwiększenie długości łańcucha, a także zapewnienie dostępu do świeżej wody i jedzenia. Gdy opiekun dostosuje się do zaleceń, zwierzę nie zostanie mu odebrane. Jeśli jednak warunki nie ulegną zmianie, pies może zostać tymczasowo odebrany
  2. Jeżeli mamy do czynienia ze znacznymi zaniedbaniami, to właściciel może dostać nie tylko zalecenia, ale również i mandat karny. Ma on być motywacją do poprawy warunków bytowania czworonoga.
  3. W sytuacji ogromnego zaniedbania, gdzie zagrożone jest zdrowie, a nawet życie psa, policjant, strażnik miejscu lub upoważnieni przedstawiciele organizacji społecznej działającej na rzecz ochrony praw zwierząt, może odebrać zwierzę.

Pamiętaj jednak, że nie każda interwencja kończy się odebraniem zwierzaka od właściciela. Dzieje się tak, gdy są uzna, że nie doszło do znęcania się nad zwierzęciem. Wtedy pies zostaje u dotychczasowego opiekuna albo po prostu wraca do niego ], gdy został tymczasowo odebrany.

Dlatego warto porozmawiać z opiekunek samemu i zachęcić go do zmiany warunków bytowania psa lub zrzeczenia się czworonoga na rzecz innej osoby, schroniska albo fundacji. Może okazać się, że właściciel Cię posłucha i z Twoją pomocą odda psa.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pies nie trafi z powrotem do osoby, która go zaniedbała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.