Gruczoły okołoodbytowe u psów – wszystko co musicie wiedzieć

pies z zapalenie gruczolow okoloodbytowych

Zatkane gruczoły okołoodbytowe u psa czy to problem, z którym boryka się wiele czworonogów. Jeżeli gruczoły u psa nie pracują właściwie, pupil odczuwa ból i dyskomfort. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest saneczkowanie u psa, a także nadmierne lizanie odbytu. Co robić, gdy gruczoły odbytu u psa są zatkane? I jak czyścić gruczoły okołoodbytowe u psa?

Gruczoły okołoodbytowe u psa – jaką mają funkcję?

Gruczoły okołoodbytowe, nazywane również zatokami, znajdują się po obu stronach psiego odbytu. Normalna wydzielina z gruczołów okołoodbytowych u psa umożliwia czworonogom zaznaczanie swojego terytorium. Podczas wypróżniania się, gruczoły u psa są ściskane. W efekcie wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Może jednak zdarzyć się, że kanały wydzielinowe zostaną zablokowane z różnych przyczyn. Charakterystycznym objawem takiej sytuacji jest tzw. saneczkowanie u psa, czyli tarcie pupą po dywanie czy trawie, a także:

  • podrażniony odbyt u psa,
  • nadmierne lizanie, drapanie, gryzienie odbytu,
  • niepokój i rozdrażnienie,
  • nieprzyjemny zapach z odbytu.

Nieprawidłowe opróżnienie zatok prowadzi do ich infekcji. Pojawia się ropień, a także przetoka odbytu u psa. Zatkane gruczoły okołoodbytowe u psa mogą mieć wiele przyczyn. Co więcej, do takiej sytuacji może prowadzić kilka czynników jednocześnie.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych psa – przyczyny

Zatkane gruczoły okołoodbytowe u psa mogą być wynikiem problemów żołądkowo-jelitowych oraz trawiennych. Aby gruczoły u psa mogły się samoistnie opróżniać, stolec powinien być odpowiednio twardy i posiadać prawidłową konsystencję. Jeśli tak jest, w trakcie defakacji dochodzi do nacisku, który prowadzi do wyciśnięcia gruczołów. Jedli jednak stolec jest zbyt miękki i mały, to pojawia się problem z prawidłowym opróżnieniem zatok.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa sikać na matę? ZOBACZ!

Jest nie tylko utrudnione, ale nawet całkowicie niemożliwe. Inną przyczyną są alergie, które powodują m.in. podrażniony odbyt u psa. Przyczyną może być również to, ze gruczoły okołoodbytowe u psa są nieprawidłowo usytuowane, zbyt nisko albo za głęboko. W rezultacie samoistne opróżnianie zatok jest utrudnione. Do głównych przyczyn problemów z gruczołami zalicza się przede wszystkim:

  • zaburzenia układu pokarmowego,
  • nieprawidłowa anatomia,
  • infekcje,
  • nowotwory,
  • oddawanie małych,
  • miękkich i luźnych stolców,
  • nietolerancja pokarmowa.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa – leczenie

Problemów z gruczołami okołoodbytowymi nie można bagatelizować, ponieważ niosą za sobą przykre konsekwencje. Saneczkowanie u psa nie jest powodem do śmiechu, a oznaką bólu oraz dyskomfortu. Jeśli zauważysz, że pupil pociera pupa o podłogę, a do tego czerwony odbyt u psa, koniecznie zgłoś się do kliniki weterynaryjnej.  Gruczoły okołoodbytowe u psa mogą nie pracować prawidłowo ze względu na nietolerancję pokarmową.

U niektórych czworonogów wystarczą niewielkie ilości spożycia toksycznej substancji, aby gruczoły okołoodbytowe się zapchały i powstał stan zapalny. W związku z  tym lekarz weterynarii w pierwszej kolejności zaleci dietę eliminacyjną. W ten sposób ustali, czy stan zapalny wywołuje alergia. Jeśli okaże się, że problem stanowi nieodpowiednie żywienie, zła karma to weterynarz zaleci odpowiednią dietę. Stany zapalne leczy się również poprzez:

  • czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa,
  • płukanie zatok
  • antybiotykoterapię,

Istnieją także naturalne sposoby, które zapobiegają zatkaniu kanalików. Przede wszystkim zwiększ ilość błonnika w diecie psa. Mojżesz to zrobić za pomocą suplementów w sproszkowanej formie. Wystarczy je wsypać do miski psa. Zwiększ także ilość wody, spożywanej w ciągu dnia . Jeśli pies ma nadwagę, postaraj się, aby zgubił zbędne kilogramy.

Nieprzyjemny zapach z odbytu psa – co może oznaczać?

Zatkanie gruczołów okołoodbytowych, powoduje ból i dyskomfort u pupila. Możesz za obserwować u niego tzw. saneczkowanie u psa. Choć początkowo może wywołać uśmiech, to wcale nie powinno być Ci do śmiechu. Saneczkowanie u psa, czyli ocieranie pupą o podłoże łagodzi nacisk, który wywołany jest przepełnionymi zatokami.

Przeczytaj:  Jak uchronić psa przed zatrutymi przynętami?

W ten sposób pies chce zmniejszyć odczuwalny ból. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak często tak robi, koniecznie sprawdź czy nie ma innych objawów. Sprawdź czy nie wydobywa się nieprzyjemny zapach z odbytu u psa. Co prawda, nieprzyjemny zapach z odbytu u psa to naturalne zjawisko.

Wiąże się z wydzieliną, która jest wydalana podczas defakacji. Jednak jeśli woń jest o wiele bardziej wyczuwalna i towarzyszą inne objawy, może świadczyć o problemach z zatokami. W większości przypadków jest to po prostu zapach wydzieliny gruczołów, a – jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy – jest najprawdopodobniej zupełnie normalny.

Czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa

Czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa można wykonać samodzielnie. Niestety jest to dość trudna, a jednocześnie nieprzyjemna czynność i nie każdy opiekun sobie z tym poradzi. Dlatego lepiej udać się do weterynarza. Zwłaszcza jeśli oprócz saneczkowania, zauważysz inne objawy np. czerwony odbyt u psa, które mogą świadczyć o stanie zapalnym. Czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa stanowi podstawowy krok, który zmniejsza stan zapalny, a także hamuje dalszy rozwój choroby.

Podrażniony odbyt u psa – co robić?

Musisz mieć świadomość, że podrażniony odbyt u psa nie może być ignorowany. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa może stanowić zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, to może rozprzestrzenić się na organizm. Co więcej, może doprowadzić do pęknięcia jamy brzusznej oraz zapalenia otrzewnej. W związku z  tym bardzo ważna jest szybka reakcja. Jeśli zauważysz symptomy, które świadczą o tym, że gruczoły odbytu psa są zatkane, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Hemoroidy czy zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa?

Hemoroidy u psa są bardzo uciążliwym problemem. Choć nie zagrażają życiu czworonoga, to sprawiają mu ból i dyskomfort. W związku z tym nie wolno ich bagatelizować. Zarówno ich przyczyny, jak i objawy są podobne jak w przypadku zapalenia gruczołów okołoodbytowych. Najczęściej pojawiają się w wyniku:

  • nieodpowiedniej diety,
  • nadwagi.
Przeczytaj:  Tęczowy most - czym jest psie niebo?

Do charakterystycznych symptomów należy:

  • saneczkowanie u psa,
  • czerwony odbyt u psa,
  • nadmierne zainteresowanie okolicami odbytu.

Jeżeli zauważysz powyższe symptomy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na podstawie badań postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Przetoka u psa – do czego prowadzą nieleczone gruczoły u psa?

Nieleczone zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa może prowadzić do powstania ropnia, który przybiera postać zaczerwienionego guza w okolicy odbytu. Powoduje on ogromny ból u czworonoga i wymaga podawania antybiotyków. Co więcej, może pęknąć.

W efekcie otwiera się zmieniony zapalnie obszar i uwalnia zalegająca w nim wydzielina. To tzw. przetoka odbytu. Jeśli powstanie wewnątrz jamy brzusznej, może dojść do zapalenia otrzewnej i w najgorszym przypadku śmierci czworonoga. Natomiast pęknięcie ropienia na zewnątrz jest łatwe do zauważenia.

W takiej sytuacji potrzebne jest natychmiastowe leczenie weterynaryjne. Lekarz weterynarii dokładnie oczyści rany oraz zaleci antybiotykoterapię. Warto mieć na uwadze, że nieleczona przetoka u psa prowadzi do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego w inne miejsca. natomiast lekceważenie zapalenia gruczołów okołoodbytowych, zwiększa ryzyko nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.