Hot spot u psa – czym jest i jak go leczyć? Przyczyny i objawy

pies sie drapie

Lato to idealny czas na długie spacery oraz wodne zabawy z pupilem. Niestety to także okres, który sprzyja powstawaniu problemów skórnych. Jednym z najczęstszych jest hot spot u psa. Czym jest i jakie są objawy?

Hot spot u psa – co to jest?

Skóra psa pozwala na zaobserwowanie wszelkich, niepokojących objawów problemów zdrowotnych. Jeśli psie futerko błyszczy, a na skórze nie pojawiaj się żadne plamy i zaczerwienienia, to zazwyczaj świadczy to o dobrym stanie zdrowia czworonoga. Natomiast w przypadku niektórych chorób, zauważalne są zmiany skórne.

Warto mieć świadomość, że nie świadczą one tylko i włącznie o problemie skórnym, ale mogą wiązać się ze schorzeniami innych narządów. Wśród rodzajów zapaleń skóry, wyróżnia się hotspot u psa. To najczęściej występująca odmiana kliniczna zapalenia skóry u czworonogów.

Pojawia się nagle i przybiera ostry charakter, a nawet i ropny. Najczęściej jest to zapalenie powierzchniowe. Jednak zdarza się, że sięga głębszych warstw skóry. Na samym początku hot spot u psa może być niezauważalny, zwłaszcza jeśli pupil ma długą oraz gęstą sierść. Wraz z rozwojem choroby, obserwuje się zmiany na łapach, zewnętrznych stronach ud, polikach, a także w okolicy ogona.

Hotspot u psa – jakie są jego przyczyny?

Hotspot u psa pojawia się najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Podczas tych pór roku jest ciepło, a więc pogoda jest idealna do namnażania się bakterii oraz drobnoustrojów.  Do tego dochodzi wilgoć. Zimą występuje najrzadziej. Przyczyny zmian skórnych nie są do końca wyjaśnione. Do przyczyn można zaliczyć:

  • wilgoć – główną przyczyną pojawienia się hot spotu są rozmnażające się w skórze pupila bakterie. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie jest wilgoć. Także zmianą skórnym sprzyjają wszelkie zabawy w wodzie, pływanie w jeziorze. Sierść psa nie wysycha tak szybko. Jeśli towarzyszy temu brak przewiewu, tworzy się doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.
  • alergia -hot spot u psa może pojawić się, jeżeli pupil ma alergię. W efekcie skóra jest podatna na wszelkie infekcje. Wystarczy ugryzienie owada czy alergeny wziewne lub pokarmowe, aby doszło do zmian skórnych. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim u ras predysponowanych m.in. u buldogów angielskich, u buldogów francuskich, mopsów, owczarków niebieckich, bernardynów, cocker spanielów, chow chow, labradorów, golden retrieverów, , nowofundlandów.
Przeczytaj:  Choroby wątroby u psa - powiększona wątroba, marskość, zapalenie i jej niewydolność u psów

Jakie są objawy hot spot u psa?

Hot spot u psa to poważna zmiana skórna, która powoduje ogromny dyskomfort dla pupila. Do głównych objawów zalicza się:

1. Rumień

Hotspot u psa swoim wyglądem przypomina rumień. Ma owalny kształt, a jego wielkość waha się od 2 aż do 15 centymetrów średnicy. Hot spot pojawia się przede wszystkim:

  • w okolicach podudzia,
  • na zewnętrznej powierzchni ud,
  • na policzkach,
  • w okolicach głowy,
  • na kończynach,  w szczególności w okolicach nadgarstka oraz stawów skokowych.

Na samym początku rana jest niewielkich rozmiarów. Jeśli pupil ma długą sierść, to można ją przeoczyć.

2. Świąd

Hot spot u psa swędzi oraz piecze, co wywołuje ogromny dyskomfort u pupila. Zwierzę stara się poradzić z problemem, liżąc ją, drapiąc, ocierając. A w efekcie pogarsza sytuację, ponieważ obszar staje się jeszcze większy i boli jeszcze bardziej.

3. Wysięk

W wylizywanym przez psa obszarze, zazwyczaj pojawia się wysięk, który może się zmienić w ropny. Dochodzi wtedy brzydki i ostry zapach.

4. Obrzęk

W okolicy powstania rany, pojawia się również obrzęk.

5. Wyłysienie

W związku z nadmiernym drapaniem i ocieraniem się, dochodzi do mechanicznego usuwania włosów, a tym samym wyłysienia. Sierść w okolicach hot spotu można wyjąć za pomocą palców bez większego oporu.

Pojawia się również ból, zmniejszony apetyt, unikanie wysiłku. Warto dodać, że hot spot u psa to zapalenie skóry, które błyskawicznie się rozwija. Rana może powiększyć swój rozmiar i to w kilka godzin. W związku z  tym, jeśli zauważysz zmiany skórne u swojego pupila, które mogą wskazywać na hotspot u psa, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Diagnostyka i leczenie hot spot u psa

Hot spot u psa ma tak charakterystyczne objawy kliniczne, że postawienie diagnozy nie sprawia problemów. Gorzej ze znalezieniem bezpośredniej przyczyny. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad lekarski. Musisz mu powiedzieć wszystko. nie tylko, kiedy zauważyłeś objawy, ale co mogło spowodować wystąpienie zmian skórnych u pupila.

Przeczytaj:  Krzywica u psa - jakie są objawy i sposoby na leczenie?

Może byliście nad jeziorem albo bawiliście się w basenie na ogrodzie? Zastanów się czy pies nie biegał po łące lub świeżo skoszonym trawniku. A może czworonóg zjadł coś, czego na co dzień mu nie podajesz? Każdy szczegół jest bardzo ważny, aby weterynarz mógł wskazać przyczynę. Pierwszym etapem leczenia jest ograniczenie świądu.

W ten sposób pies przestanie się drapać i ocierać, a w efekcie zmniejszy się ryzyko samouszkodzenia skóry oraz powikłań bakteryjnych. Stosuje się leki sterydowe, a także antybiotyki. Zmianę skórną można przemywać specjalnymi środkami odkażającymi. Jeśli pies zbyt mocno się drapie, warto mu założyć kołnierz. Dzięki temu pupil nie będzie podrażniał rany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.