pies sie drapie

Hot spot u psa – czym jest i jak go leczyć? Przyczyny i objawy

Lato to idealny czas na długie spacery oraz wodne zabawy z pupilem. Niestety to także okres, który sprzyja powstawaniu problemów skórnych. Jednym z najczęstszych jest hot spot u psa. Czym jest i jakie są objawy?

Hot spot u psa – co to jest?

Skóra psa pozwala na zaobserwowanie wszelkich, niepokojących objawów problemów zdrowotnych. Jeśli psie futerko błyszczy, a na skórze nie pojawiaj się żadne plamy i zaczerwienienia, to zazwyczaj świadczy to o dobrym stanie zdrowia czworonoga. Natomiast w przypadku niektórych chorób, zauważalne są zmiany skórne.

Warto mieć świadomość, że nie świadczą one tylko i włącznie o problemie skórnym, ale mogą wiązać się ze schorzeniami innych narządów. Wśród rodzajów zapaleń skóry, wyróżnia się hotspot u psa. To najczęściej występująca odmiana kliniczna zapalenia skóry u czworonogów.

Pojawia się nagle i przybiera ostry charakter, a nawet i ropny. Najczęściej jest to zapalenie powierzchniowe. Jednak zdarza się, że sięga głębszych warstw skóry. Na samym początku hot spot u psa może być niezauważalny, zwłaszcza jeśli pupil ma długą oraz gęstą sierść. Wraz z rozwojem choroby, obserwuje się zmiany na łapach, zewnętrznych stronach ud, polikach, a także w okolicy ogona.

Hotspot u psa – jakie są jego przyczyny?

Hotspot u psa pojawia się najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Podczas tych pór roku jest ciepło, a więc pogoda jest idealna do namnażania się bakterii oraz drobnoustrojów.  Do tego dochodzi wilgoć. Zimą występuje najrzadziej. Przyczyny zmian skórnych nie są do końca wyjaśnione. Do przyczyn można zaliczyć:

  • wilgoć – główną przyczyną pojawienia się hot spotu są rozmnażające się w skórze pupila bakterie. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie jest wilgoć. Także zmianą skórnym sprzyjają wszelkie zabawy w wodzie, pływanie w jeziorze. Sierść psa nie wysycha tak szybko. Jeśli towarzyszy temu brak przewiewu, tworzy się doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.
  • alergia -hot spot u psa może pojawić się, jeżeli pupil ma alergię. W efekcie skóra jest podatna na wszelkie infekcje. Wystarczy ugryzienie owada czy alergeny wziewne lub pokarmowe, aby doszło do zmian skórnych. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim u ras predysponowanych m.in. u buldogów angielskich, u buldogów francuskich, mopsów, owczarków niebieckich, bernardynów, cocker spanielów, chow chow, labradorów, golden retrieverów, , nowofundlandów.

Jakie są objawy hot spot u psa?

Hot spot u psa to poważna zmiana skórna, która powoduje ogromny dyskomfort dla pupila. Do głównych objawów zalicza się:

1. Rumień

Hotspot u psa swoim wyglądem przypomina rumień. Ma owalny kształt, a jego wielkość waha się od 2 aż do 15 centymetrów średnicy. Hot spot pojawia się przede wszystkim:

  • w okolicach podudzia,
  • na zewnętrznej powierzchni ud,
  • na policzkach,
  • w okolicach głowy,
  • na kończynach,  w szczególności w okolicach nadgarstka oraz stawów skokowych.

Na samym początku rana jest niewielkich rozmiarów. Jeśli pupil ma długą sierść, to można ją przeoczyć.

2. Świąd

Hot spot u psa swędzi oraz piecze, co wywołuje ogromny dyskomfort u pupila. Zwierzę stara się poradzić z problemem, liżąc ją, drapiąc, ocierając. A w efekcie pogarsza sytuację, ponieważ obszar staje się jeszcze większy i boli jeszcze bardziej.

3. Wysięk

W wylizywanym przez psa obszarze, zazwyczaj pojawia się wysięk, który może się zmienić w ropny. Dochodzi wtedy brzydki i ostry zapach.

4. Obrzęk

W okolicy powstania rany, pojawia się również obrzęk.

5. Wyłysienie

W związku z nadmiernym drapaniem i ocieraniem się, dochodzi do mechanicznego usuwania włosów, a tym samym wyłysienia. Sierść w okolicach hot spotu można wyjąć za pomocą palców bez większego oporu.

Pojawia się również ból, zmniejszony apetyt, unikanie wysiłku. Warto dodać, że hot spot u psa to zapalenie skóry, które błyskawicznie się rozwija. Rana może powiększyć swój rozmiar i to w kilka godzin. W związku z  tym, jeśli zauważysz zmiany skórne u swojego pupila, które mogą wskazywać na hotspot u psa, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Diagnostyka i leczenie hot spot u psa

Hot spot u psa ma tak charakterystyczne objawy kliniczne, że postawienie diagnozy nie sprawia problemów. Gorzej ze znalezieniem bezpośredniej przyczyny. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad lekarski. Musisz mu powiedzieć wszystko. nie tylko, kiedy zauważyłeś objawy, ale co mogło spowodować wystąpienie zmian skórnych u pupila.

Może byliście nad jeziorem albo bawiliście się w basenie na ogrodzie? Zastanów się czy pies nie biegał po łące lub świeżo skoszonym trawniku. A może czworonóg zjadł coś, czego na co dzień mu nie podajesz? Każdy szczegół jest bardzo ważny, aby weterynarz mógł wskazać przyczynę. Pierwszym etapem leczenia jest ograniczenie świądu.

W ten sposób pies przestanie się drapać i ocierać, a w efekcie zmniejszy się ryzyko samouszkodzenia skóry oraz powikłań bakteryjnych. Stosuje się leki sterydowe, a także antybiotyki. Zmianę skórną można przemywać specjalnymi środkami odkażającymi. Jeśli pies zbyt mocno się drapie, warto mu założyć kołnierz. Dzięki temu pupil nie będzie podrażniał rany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *