Decydując się na psa, musisz mieć świadomość, że przybędzie Ci sporo obowiązków. Futrzanego przyjaciela trzeba nakarmić oraz wyjść na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Na początku to nawet 6-7 wyjść w ciągu dnia. A co, gdy psa będzie trzeba zostawiać w domu? Ile pies wytrzyma bez sikania?
Jak nauczyć psa czystości w domu?
Nie ma wątpliwości, że pies to spory obowiązek. Poza opiekowaniem się nim i zapewnieniem mu podstawowych potrzeb należy go również nauczyć wielu rzeczy, w tym komend, a także pokazać, co może, a czego nie.
Biorąc szczeniaka, pierwszą, a jednocześnie najważniejszą kwestią jest nauka czystości w domu. To zadanie wymaga od opiekuna przede wszystkim dużo cierpliwości, zaangażowania oraz bycia konsekwentnym.
Niestety pupil nie od razu wie, że swoje potrzeby fizjologiczne robi na dworze, a nie w domu. Załatwia się w tym miejscu, w którym po prostu odczuje nagle potrzebę. Może to być w kącie albo na środku pokoju.
Gdy tylko zobaczysz, że pies się kręci i chce się załatwić, weź go szybko na dwór. Za każdym załatwieniem się na dworze, daj psy smakołyk jako nagrodę. W ten sposób zachęcisz go do siusiania na zewnątrz.
Jak długo pies może nie sikać?
Nie od dziś wiadomo, że psy są zwierzętami stadnymi i potrzebują towarzystwa. Najlepiej czują się zarówno wśród osobników swojego gatunku, jak i swoich właścicieli. W momencie, w którym ich opiekunowie muszą wyjść z domu, czworonogi bardzo się stresują.
Warto unikać takich sytuacji, ale na pewno zdarzy Ci się wiele sytuacji, w których musi wyjść, chociażby do pracy czy do sklepu. Co wtedy? Czy zwierzę może zostać samo w domu? I co z wyjściem? Jak długo pies może nie sikać? Oczywiście pupil może zostać sam w domu nawet na 8 godzin, czyli tyle, ile pracuje większość ludzi.
Warto jednak zaznaczyć, że trzeba odpowiednio się przygotować do pozostawiania pupila w domu i przede wszystkim zaplanować cały proces.
Pies musi najpierw opanować zasadę czystości w domu, a następnie przyzwyczaić się do tego, że czasami będzie musiał zostać sam. W związku z tym zarezerwuj czas, aby nauczyć psa tych dwóch, podstawowych zasad. Dopiero wtedy możesz zacząć zostawiać go w domu.
Ile pies wytrzyma bez sikania?
Wielu opiekunów, którzy na co dzień pracują i wiedza, że zostawią pupila samego w na kilka godzin, zastanawia się, ile pies wytrzyma bez sikania. Bez trudu będzie to 8 godzin, czyli dokładnie tyle, ile spędza się godzin w pracy, a nawet i więcej. Pamiętaj jednak, że to nie przychodzi od razu.
Aby nauczyć psa zostawiania samego w domu oraz niezałatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w tym czasie w domu, należy przeprowadzić odpowiednie szkolenie i to już od pierwszych dni pupila w mieszkaniu. Przede wszystkim:
Naucz psa czystości
Zanim zaczniesz zostawiać czworonoga samego, upewnij się, że proces nauki czystości jest zakończony, a pies potrafi załatwiać się na dworze i komunikować, gdy chce wyjść.
Przejdź do nauki zostawania samego w domu
Najpierw wyjść do innego pokoju na kilka minut. Następnie wyjdź na 15 minut za drzwi. Za każdym razem, gdy pupil będzie grzecznie czekał, daj mu nagrodę w postaci ulubionego przysmaku oraz pochwały. Stopniowo wydłużaj ten czas do pół godziny, godziny itd.
Gdy psiak będzie w stanie zostać już kilka godzin sam w domu, możesz zostawić go na 8. Pamiętaj, aby podczas Twojej nieobecności, zwierzę miało dostęp do wszystkiego, czego potrzebuje. Zostaw mu miskę pełną świeżej wody, ulubione zabawki, ewentualnie przysmak lub karmę.
Wprowadź rutynę
Jeżeli wiesz, że będziesz zostawiać psa na kilka godzin, zaplanuj cały dzień. Czworonożni przyjaciele uwielbiają rutynę. Dlatego ustal porę spacerów, a także jedzenia w tych godzinach, w których Ty będziesz w domu, aby wprowadzić harmonogram.
Jeśli rozpoczynasz pracę o 8, wychodź z pupilem przed.
Drugi spacer proponuj mu o tej porze, o której będziesz wracać z pracy. To samo dotyczy jedzenia. Dzięki temu pies się przyzwyczai i będzie mu łatwiej wytrzymać te kilka godzin bez załatwiania potrzeb fizjologicznych.