Ile kosztuje uśpienie psa w 2022 roku? 

ile-kosztuje-uspienie-psa

Ile kosztuje uśpienie psa w 2022 roku? Nikt nie chce żegnać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Prędzej czy później opiekun może jednak zostać zmuszony do poddania zwierzęcia zabiegowi eutanazji. 

Choroba i cierpienie psa wymagają od jego właściciela podjęcia lepszej, choć nie łatwiejszej decyzji o uśpieniu. Wtedy pojawia się pytanie: jak przebiega i ile kosztuje uśpienie psa?

Jak uśpić psa?

Uśpienie psa to inaczej eutanazja. Takie rozwiązanie stosuje się wtedy, kiedy utrzymywanie psa przy życiu łączy się z zadawaniem mu cierpienia. Przepisy polskiego prawa określają, kiedy usypianie psów jest dopuszczalne czy nawet zalecane lub obowiązkowe.

Można poddać eutanazji zwierzę jedynie w trzech przypadkach:

  • gdy zachodzi konieczność natychmiastowego uśpienia,
  • gdy istnieje poważne zagrożenie sanitarne dla ludzi i innych zwierząt,
  • gdy uśpienie jest jedynym sposobem wyeliminowania osobnika zagrażającego ludziom/innym zwierzętom.

Eutanazja psa może nastąpić więc w wyniku ciężkiej, nieuleczalnej choroby, która powoduje cierpienie. Jeśli weterynarz uzna, że dalsze leczenie nie przyniesie poprawy, powinien doradzić opiekunowi uśpienie zwierzaka.

Przesłanką do uśpienia psa nie mogą być jednak wysokie koszty leczenia – wtedy weterynarz ma prawo odmówić przeprowadzenia zabiegu. 

Kolejny przypadek, kiedy przeprowadza się eutanazję to choroby przenoszone przez psy, groźne dla innych zwierząt i ludzi. Są one wymienione w ustawie o ochronie zwierząt. 

Trzeci przypadek odnosi się głównie do psów agresywnych, które stanowią zagrożenie dla innych. Agresja musi mieć jednak podstawy medyczne, nie psychiczne – te trzeba rozwiązać z pomocą behawiorysty.  

Przeczytaj:  Psy dla alergików - jakie rasy są hipoalergiczne?

Jak wygląda uśpienie psa?

Psia eutanazja przebiega w dwóch etapach:

  • najpierw podawany jest zastrzyk uspokajający i znieczulający,
  • później podaje się preparat powodujący zgon.

Czasami – w przypadku zwierząt schorowanych, wycieńczonych – już pierwszy środek doprowadza do zgonu. Docelowo, służy on jednak wyeliminowaniu odczuwania bólu i strachu.

Preparat na uśpienie psa jest mieszanką na bazie barbituranów w bardzo wysokim stężeniu, zwykle to pentobarbital oraz wspomagający embutramid.

Najczęściej podaje się go dożylnie. Zdarza się jednak – kiedy weterynarz nie może wkłuć się w żyłę – że zastrzyk na uśpienie psa podawany jest dosercowo. 

Czy uśpienie psa boli?

Uśpienie psa nie powinno być bolesne – przed zastosowaniem preparatu psu zawsze podaje się znieczulenie. Natomiast zastrzyk na uśpienie psa ma spowodować zatrzymanie akcji serca.

Momentowi śmierci mogą towarzyszyć drgawki lub odruchy, które przypominają próbę nabierania oddechu. Jest to jednak jedynie reakcja fizjologiczna. Pies nie odczuwa cierpienia – odchodzi bez świadomości tego, co się dzieje. 

Cały zabieg może być dla opiekuna przykrym doświadczeniem, ale to od jego prywatnej decyzji zależy, czy pozostanie w gabinecie do samego końca. Weterynarz nie ma prawa wyprosić go na żadnym etapie tej procedury. 

Koszt uśpienia psa

Koszt uśpienia psa przez weterynarza uzależniony jest od ilości podawanej w trakcie zabiegu substancji. Tę dobiera się natomiast do wieku, stanu i wagi pupila. Dzięki dobraniu odpowiedniej ilości preparatu można mieć pewność, że zwierzę odejdzie bez bólu i stresu

Przeciętne koszty uśpienia psa oscylują w granicach od 35 do 200 zł. Wszystko zależy w głównej mierze od tego, ile pies waży. Przykładowo, za uśpienie małego pieska o masie do 5 kg, płaci się około 55 zł. Osobno naliczane są jednak koszty pochówku.  

Przeczytaj:  Czy pies może jeść orzechy? Sprawdź!

Gdzie kupić zastrzyk na uśpienie psa?

Zastrzyki na uśpienie psa dostępne są w gabinetach weterynaryjnych, dlatego nie trzeba kupować ich samodzielnie. Preparat może zostać podany psu w gabinecie lub w domu, jeśli weterynarz zgodzi się przyjechać do mieszkania i uśpić psa w domowym zaciszu.

Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, choćby z psychologicznego punktu widzenia.

Często zdecydowanie korzystniej jest ostrożnie przetransportować chorego pupila do kliniki i tam pożegnać się z nim przed podaniem zastrzyku. 

Uśpienie psa domowym sposobem

Uśpienie psa domowym sposobem, na przykład poprzez podanie tabletek, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli opiekunowie chcą oszczędzić lub uważają, że uśpienie psa w domu będzie dla nich i dla samego zwierzęcia korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na przyjazne środowisko, to są w dużym błędzie. 

Po pierwsze, podanie psu niewłaściwego środka w niewłaściwej ilości może przysporzyć zwierzęciu jeszcze więcej bólu i cierpienia, a to znajdzie odzwierciedlenie również w psychice właściciela.

Po drugie, eutanazja w domowych warunkach nie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stratą przyjaciela. Zdecydowanie korzystniej jest pożegnać się z psem w klinice, niż w domu, w którym przebywamy na co dzień. 

Jak przygotować się do uśpienia psa?

Przed poddaniem psa eutanazji, najważniejsze jest pożegnanie się z nim i umożliwienie tego samego całej rodzinie. Małym dzieciom warto wytłumaczyć, dlaczego konieczne jest uśpienie zwierzaka. 

Do kliniki weterynaryjnej pieska najlepiej zabrać wraz z jego ulubioną zabawką czy kocykiem. Mając przy sobie taki przedmiot, zwierzę z pewnością będzie czuło się bardziej komfortowo. 

Co zrobić po uśpieniu psa?

Czy po uśpieniu psa można zabrać go ze sobą i pochować, na przykład na podwórku? Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się nad tym pytaniem. Jednak polskie prawo wyklucza możliwość grzebania zwierząt w ogrodach, na działkach czy w lesie. 

Przeczytaj:  Test Campbella - 5 prób psiego charakteru

Za pochowanie pupila w miejscu do tego nieprzeznaczonym, czyli również na terenie prywatnym grozi kara grzywny w wysokości od 500 do 1000 zł. Jest to związane z wymogami sanitarnymi i ekologicznymi.

Substancje użyte do uśpienia psa są bowiem silnie trujące, dlatego w przypadku kontaktu ze zwłokami istnieje wysokie ryzyko zaistnienia takich skutków jak porażenie układu oddechowego, śpiączka czy nawet zgon.

Problem dotyczy też psów chorych na choroby zakaźne. Niektóre patogeny są bowiem aktywne nawet po długim czasie od śmierci żywiciela. Psy poddaje się zatem kremacji, najczęściej za pośrednictwem kliniki weterynaryjnej, która zwierzę uśpiła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.