Ile kosztuje utrzymanie psa? Wielkie zestawienie wydatków

mezczyzna liczy koszt utrzymania psa

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies daje ogromną radość. W końcu przyjęło się powiedzenie, że dom bez psa to nie dom. Niestety koszty utrzymania psa są naprawdę wysokie. Za rasowego psa trzeba zapłacić i to nie mają sumę. Należy zadbać nie tylko o jedzenie, ale również szczepienia. Natomiast w przypadku choroby, koszt utrzymania psa znacznie się zwiększa. Ile kosztuje pies?

Zestawienie kosztów związanych z psem – o czym trzeba wiedzieć?

Decyzja o zakupie psa z hodowli lub ze schroniska musi być dokładnie przemyślana, a nie podejmowana w przypływie emocji. Jeżeli mieszkamy z partnerem i dziećmi, musimy wszyscy wspólnie zadecydować o nowym członku rodziny. Usiądźmy na spokojnie, a na kartce papieru wypiszmy wszystkie za i przeciw. Niech zaangażuje się w to cała rodzina. W końcu pies będzie mieszkał ze wszystkimi. Co więcej, to nie zabawka tylko ludzkie stworzenie.

Koniecznie porozmawiajmy o kwestii wychodzenia z psem, a także co z nim zrobimy podczas wakacyjnych wyjazdów. Czy ma kto nam go przypilnować? Czy niedaleko jest hotel dla psów? Takie aspekty są niezwykle istotne. Wiele osób bierze zwierzę bezmyślnie, pod wpływem chwili emocji, a później oddaje lub wyrzuca czworonoga, bo np. nie ma z kim go zostawić na wakacje. Jeżeli często wyjeżdżamy lub spędzamy bardzo mało czasu w domu, to lepiej nie brać pupila.

Co prawda pies może zostać sam w domu przez kilka godzin. Jednak nie powinien być sam w domu przez cały dzień. Taka sytuacja może się negatywnie odbić na jego zdrowiu psychicznym. Może poczuć się samotny, a towarzyszący temu stres może skutkować rozwinięciem się lęku separacyjnego. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę również koszty utrzymania psa. To nie tyko jego zakup, ale również koszty utrzymania psa:

  • Żywienie czworonoga. Do wyboru mamy wiele rodzajów karm, które różnią się od siebie składem, a tym samym ceną. Psy z alergią oraz różnymi schorzeniami mogą dodatkowo wymagać specjalistycznej karmy, której cena jest zazwyczaj wyższa od podstawowej.
  • Higiena psa. Czworonogi powinny być regularnie kąpane. Wiąże się to z zakupem szamponów. Do tego dochodzą wizyty u psiego fryzjera, a także podcinanie paznokci, co również niesie za sobą koszty
  • Leczenie psa. W przypadku choroby lub alergii pies może wymagać leczenia w klinice weterynaryjnej. Przy niektórych schorzeniach wizyty mogą być regularne. A za każdą z nich należy uiścić opłatę.
  • Profilaktyka chorób zakaźnych oraz przeciwpasożytniczych. Czworonogi powinny regularnie mieć wykonywane szczepienia oraz być odrobaczane.
  • Zabiegi m.in. sterylizacja, kastracja czy usunięcie kamienia nazębnego.
Przeczytaj:  Adopcja psa - jak adoptować psa ze schroniska i ile to kosztuje?

Koszt podstawowej wyprawki dla psa

Decydując się na psa, w pierwszej kolejności określamy czy będzie to pies z hodowli, czy ze schroniska. Następnie wybieramy placówkę lub hodowlę, podpisujemy umowę. Jednak zanim pupil przekroczy próg naszego domu, należy zorganizować mu wyprawkę. To kolejny koszt utrzymania psa. W psim ekwipunku nie może zabraknąć:

  1. Legowiska – cena uzależniona jest od wielkości psa, jego wieku, a także stanu zdrowia. Jeśli pies jest alergikiem, wymaga specjalnego legowiska, które jest droższe,
  2. Miski do jedzenia i picia – podobnie jak siedlisko, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i cenowych.
  3. Obroża i smycz lub szelki – utrzymanie psa w tej kwestii to koszt od 40 do 60 złotych.
  4. Zabawki dla psa – to koszt od kilku złotych do nawet 100 zł,
  5. Ochrona przeciwkleszczowa – cena tabletek, obroży i innych środków ochronnych zaczyna się od 60 złotych w górę,. Za dobra obrożę przeciwkleszczową zapłacimy ponad 100 złotych.
  6. Transporter – jeżeli po psa wybieramy się za miasto, musimy zaopatrzyć się w transporter i pasy bezpieczeństwa. To wydatek rzędu 20 – 300 złotych.

Ile kosztuje utrzymanie psa w hodowli?

Decydując się na psa, pierwszym kosztem, jaki za niego poniesiemy, jest jego zakup. O ile w przypadku psów schroniskowych jest to stosunkowo niska kwota, o tyle za psa rasowego zapłacimy nawet kilka tysięcy. Szczenięta z legalnej hodowli potrafią kosztować od 1500 do nawet 4000 złotych. Czyli tyle, co starsze modele samochodów. Tak wysoka cena wiąże się z dużymi kosztami, jakie hodowcy ponoszą , prowadząc hodowlę. Utrzymanie psa z hodowli to nie tylko jego zakup, ale szereg innych wydatków. Hodowca płaci za przygotowanie jej do wystaw.

Dochodzą do tego m.in. wyjazdy nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą opłaty za udział w wystawie, przejazdy oraz noclegi w hotelach. Innym wydatkiem jest rejestracja przydomka hodowlanego oraz opłacanie składek członkowskich. to wszystko jest potrzebne do tego, aby hodowla mogła działać legalne. Koszty utrzymania psa w hodowli obejmują również pokrycia suki reproduktorem.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik dla właściciela

Hodowca płci również za wszystkie badania oraz opiekę weterynaryjną w trakcie ciąży oraz porodu. Po pojawieniu się na świecie szczeniąt, przejmuje również obowiązek ich utrzymania, czyli zapewnia im wyżywienie, niezbędne szczepienia, odrobaczenie, a także ich zachipowanie. Aby maluchy mogły pójść na sprzedaż, hodowca musi również zapłacić za przegląd miotu oraz wyrobienie szczeniętom metryczek. To niezwykle istotny dokument który hodowca przekazuje nowemu właścicielowi szczeniaka. Koszty są ogromne, stąd cena za rasowego czworonoga jest tak wysoka.

Oczywiście można kupić rasowego psa z pseudohodowli za niższą cenę około 300-500 złotych. Jednak nie należy tego robić. Psy z pseudohodowli mogą posiadać wady genetyczne, o których hodowca nie wie lub je ukryje. Ponadto, nie mamy pojęcia o przodkach czworonoga. Nie wiemy czy występowały jakiekolwiek schorzenia. Nie mamy również pewności czy pies nie został skrzyżowany.

Ile kosztuje pies ze schroniska?

W ostatnich latach można zaobserwować tren adoptowania psów ze schroniska. Dzieje się tak ze względu na promowanie dania szansy porzuconym zwierzakom. Wiele osób wybiera również taki sposób ze względu na niższą cenę. Pies ze schroniska kosztuje o wiele mniej niż rasowy pies z hodowli. Każde schronisko posiada własny, indywidualny cennik związany z adopcją. Część ma z góry ustaloną kwotę. Zazwyczaj mieści się w przedziale 20 do 100 złotych. Natomiast inne przyjmują tzw. „co łaska”. Są również takie schroniska, które zamiast pieniędzy proszą o zakup karmy i innych niezbędnych produktów np. koców, środków czystości.

Należy jednak mieć świadomość, że tak niska cena za psa ze schroniska czy fundacji to dopiero początek. Na samym początku do kosztów należy doliczyć konieczność sterylizacji lub kastracji. Schroniska tego wymagają. Wiele z nich oferuje taki zabieg na miejscu w klinice weterynaryjnej, z która współpracuje .Koszt utrzymanie psa, niezależnie od tego, że jest on ze schroniska, a nie z hodowli, to ogromny wydatek.

Przeczytaj:  Wolontariat w schronisku - jak zostać wolontariuszem? Na czym polega ta praca?

Pamiętajmy również o tym, że nie każde schronisko umożliwi nam adoptowanie pa od ręki. Wiele schronisk oraz fundacji najpierw przeprowadza dokładny wywiad z przyszłymi właścicielami, zaprasza ich na wspólne spacery i patrzy na budowanie relacji i więzi z czworonogiem. Na tej podstawie wydaje pozytywną bądź negatywną decyzję. Placówki biorą pod uwagę także miejsce zamieszkania, warunki finansowe, inne zwierzęta w mieszkaniu, posiadanie dzieci. nie bez znaczenia jest czas, który nowi opiekunowie są w stanie poświęcić psu.

Osoby pracujące w schronisku mogą poprosić nas o wypełnienie specjalnej ankiety przedadopcyjnej, w której zawrzemy wszystkie najważniejsze informacje oraz na wizytę przedadopcyjną i poadopcyjną przez pracowników. Wizyty odbywają się w celu sprawdzenia, że pies trafił w odpowiednie ręce, a nowi właściciele są odpowiedzialni. Należy mieć również świadomość, że schronisko odmówi adopcji, jeśli pies ma być trzymany na łańcuchu lub w kojcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.