Szczenięta, podobnie jak noworodki i niemowlęta, przez większość czasy śpią. Długość snu zależna jest m.in. od aktywności oraz emocji, jednak śpią one dłużej niż dorosłe osobniki. Im są starsze, tym mniej czasu potrzebują na odpoczynek. Ile godzin śpi pies? I jak nauczyć szczeniaka spać w nocy? Dziś podpowiadamy!
Szczeniaki śpią bardzo dużo!
Młode psy, tak samo jak małe dzieci, przesypiają znaczną część dnia. Dzieje się tak, ponieważ sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju oraz regeneracji organizmu. Ile śpi szczeniak? Maluszki, które dopiero się urodziły, potrafią przespać nawet 90% doby.
Gdy dorastają, ilość snu wynosi około 15-18 godzin, czyli około 3/4 doby. Im są starsze, tym czas spania skraca się. To, ile śpią szczeniaki, wynika to z dużej aktywności w ciągu dnia. Zapewne zastanawiasz się dlaczego pies dużo śpi i czy to normalne. Tak, to normalne zjawisko i nie ma powodu o zmartwień.
Szczenięta są ciekawe świata, pragną poznać, dotknąć, zobaczyć wszystko to, co się wokół na ich dziennie. Stąd bierze się ich duże zapotrzebowanie na sen, podczas którego odpoczywają, zbierają siły i regenerują się. Pamiętaj również, aby dbać o odpowiednią aktywność ruchową pupila. Jeżeli ją zaniedbasz, u czworonoga mogą pojawić się problemy ze snem, a w tym bezsenność. Zbyt mały wysiłek fizyczny sprawi, że szczenię się nie zmęczy. W efekcie nie będzie chciało iść spać.
Co zrobić aby szczeniak chciał spać w nocy?
To ile godzin śpi szczeniak, to nie jedyne pytanie, jakie zadaje sobie nowy opiekun czworonoga. Każdy właściciel chce od razu wiedzieć, jak nauczyć szczeniaka spać w nocy i to jak najszybciej. Aby szczeniak w nocy spał i jednocześnie miał zdrowy sen, należy:
- Wybrać odpowiednie posłanie dla psa. Niektórzy zalecają umieszczenie posłania na pierwsze 2-3 tygodnie w miejscu, w którym śpi opiekun. Nowy dom i otoczenie to dla niego stresująca sytuacja. Dobrze, aby czuł, że jest blisko swojego właściciela. Jeśli od razu zdecydujesz się na to, aby spał na swoim posłaniu i to w innym pomieszczeniu, daj mu swoją starą koszulkę. Dzięki temu będzie czuł twój zapach, a tym samym czuł się bezpieczniej.
- Zapewnij mu ruch. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na sen malucha. Jeśli szczeniak będzie aktywny w ciągu dnia, to nie będzie miał problemu z zaśnięciem. Wyjdź z nim na długi spacer, porzucaj zabawkę, pobaw się z nim. Zbyt mało ruchu może spowodować bezsenność.
- Wycisz malucha przed spaniem. Po aktywnym dniu przychodzi czas na wyciszenie, który przygotowuje malucha do snu.
Jeśli zauważysz, że Twój psiak budzi Cię w nocy zbyt często i sytuacja powtarza się, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może okazać się, że zwierzę ma problemy zdrowotne np. z układem moczowym.
Ile snu potrzebuje pies?
Wiesz już, jak długo potrafi spać szczenię, a ile godzin śpią psy dorosłe? Zazwyczaj jest to 12-15 godzin w ciągu dnia, co daje około 50-65% doby. Co ciekawe, najwięcej czasu na odpoczynek i regenerację organizmu poświęcają osobniki dużych i myśliwskich ras m.in. bernardyny, owczarki niebieskie, dogi niemieckie czy wilczarze irlandzkie. Dzieje się tak, ponieważ psy te mają spore zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. W efekcie potrzebują dłuższej odbudowy swoich sił. To, ile śpią psy warunkuje również kilka innych czynników:
- Szczenięta i starsze psy zazwyczaj śpią więcej,
- Psy z nadwagą oraz chore poświęcają więcej czasu na odpoczynek,
- Niektóre rasy są predysponowane do większej ilości snu.
Aby zapewnić psu jak najlepszy sen, koniecznie:
- Kup mu wygodne posłanie. Legowisko powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniać komfort podczas spania. Musi być na tyle duże, aby pies zmieścił się w nim i swobodnie mógł się przeciągnąć na nim.
- Wygospodaruj przestrzeń na legowisko. Powinno to być miejsce, w którym psu nie będą przeszkadzały osoby, które przychodzą czy wychodzą.
- Postaraj się nie zmieniać miejsca legowisko. Pies szybko się do niego przyzwyczai.
Pamiętaj, że pies powinien spać co najmniej 10 godzin. Jeśli śpi rzadziej i taki stan się utrzymuje już przez dłuższy okres, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Skutkować może to rozstrojeniem organizmu, a także problemami zdrowotnymi.
W sytuacji, gdy pies ciągle śpi, również warto wybrać się do kliniki weterynaryjnej, ponieważ również może świadczyć o chorobie. Niezależnie czy jest to zbyt mała ilość snu, czy zbyt duża, jeżeli odbiega od normalności i niepokoi Cię, nie ma sensu zwlekać. Wizyta u weterynarza to chwila, a Ty będziesz mieć pewność, że nic poważnego się nie dzieje z czworonogiem.