Jak często karmić psa? Złote zasady

karmienie psa

Odpowiednie żywienie psa pozwoli cieszyć się zdrowiem oraz świetną formą pupila przez wiele lat. Oprócz podawania wysokiej jakości karmy i produktów pełnych witamin i składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, znaczenie ma również częstotliwość podawania posiłków. Ile razy dziennie dawać psu jedzenie?

Częstotliwość karmienia psa

Ile razy dziennie karmić psa? To pytanie, które zadaje sobie każdy nowy właściciel czworonoga. Niektórzy wciąż myślą, że ilość posiłków jest podobna do tych, które spożywają ludzie, czyli 3-5. Nic bardziej mylnego. Układ pokarmowy zwierzęcia znacznie się różni od układy człowieka. Czas jedzenia trwa zazwyczaj krócej.

Natomiast proces trawienia trwa od kilki godzin do całej doby. Psy mają żołądek o mniejszej pojemności niż człowiek. W związku z tym niezwykle istotne jest systematyczne podawanie posiłków oraz ich jakość. Dieta powinna być dostosowana do:

  • wieku,
  • masy ciała,
  • aktywności fizycznej,
  • rasy,
  • stanu zdrowia.

Te wszystkie czynniki decydują o tym, ile pies powinien jeść. Szczenięta potrzebują większego zapotrzebowania energetycznego. Są w fazie wzrostu i rozwoju. W związku z  tym należy poddawać im posiłki znacznie częściej. A ile razy karmić psa dorosłego?

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Jednym z głównych czynników, wpływających na częstotliwość podawania czworonogom jedzenia, jest wiek psa. Inaczej wygląda karmienie szczeniąt i osobników dorosłych. Przez pierwsze trzy tygodnie życia szczenięta są karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Ewentualnie podaje im się preparaty mlekozastępcze, jeżeli suka nie karmi z jakiegokolwiek powodu. Po ukończeniu 3-4 tygodni, wprowadza się młodym osobnikom stałe posiłki. Proces ten przebiega stopniowo, tak jak i w przypadku ludzi.

Przeczytaj:  Pies trzepie uszami lub głową. Sprawdź dlaczego!

Na samym początku podaje się niewielkie ilości nowego pożywienia np. wołowinę, twarożek, marchewkę. Jak często karmić psa w tym wieku? Pięciotygodniowe szczenię karmi się 5-6 razy dziennie. W okresie od 6 do 8-tygodnia, należy zmniejszyć dawkę o 1-2 porcje, aby był on karmiony 4 razy. Później aż do ukończenia 6 miesiąca życia, należy karmić go 3 razy dziennie.

Natomiast w momencie ukończenia 7 miesiąca szczeniak powinien dostawać 2, maksymalnie trzy porcje dziennie. Prawidłowy posiłek wygląda mięso – warzywa – dodatek w stosunku 1:1:1. Pamiętaj, że poza wiedzą na temat tego, ile razy dziennie karmić psa, ważna jest także wiedza dotycząca podawania posiłków. Najważniejsze zasady w żywieniu psa to:

1. Stopniowa zmiana karmy

Szczeniak może dostawać w hodowli lub schronisku inną karmę, niż mu kupiłeś. Możesz mu ją podawać, ale zmiana musi być stopniowa. W pierwszy dzień daj mi 3/4 dotychczasowej karmy i 1/4 nowej. Na drugi dzień po połowę. Trzeciego dnia możesz wsypać mu do miski 3/4 nowej karmy, a 1/4 dotychczasowej. Jeśli nie będzie żadnych problemów z żołądkiem, na czwarty dzień możesz mu podać nową karmę.

2. Kupuj karmy o dobrym składzie

Pamiętaj, że to, co je Twój pies, wpływa na jego rozwój. Wybieram karmy, które są bogate w składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu pupila. Dobra karma charakteryzuje się dużą zawartością mięsa, które jest na pierwszym miejscu w składzie.

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Wątpliwości co do tego, ile razy dziennie karmić psa dorosłego, ma nie jeden opiekun czworonoga. Nie ma w tym nic dziwnego. Psy bardzo często sprawiają wrażenie, jakby cały czas były głodne. Nie ma jednej, właściwej reguły na to,  jak często karmić psa. Choć istnieją dwie popularne szkoły. Jedna z nich zaleca podawanie tylko jednego posiłku – rano lub wieczorem.

Przeczytaj:  Wątróbka dla psa - czy pies może jeść wątróbkę? Przepisy dla psa

Natomiast druga sugeruje podawanie dwóch racji żywieniowych, rano oraz wieczorem. Jednak to, ile razy dziennie dawać psu jedzenie, uzależnione jest od jego wieku, rasy, aktywności fizycznej, a także stanu zdrowia. Psy, które są bardziej aktywne, będą potrzebowały bardziej kalorycznego pożywienia niż psy, które mają ograniczony ruch. W takiej sytuacji lepiej częściej podawać psu jedzenie, ale za to w mniejszych porcjach. Jeżeli czworonóg cierpi na otyłość, lekarz weterynarii zaleci Ci również podawanie 3-4 posiłków, ale za to w mniejszych ilościach. To samo dotyczy psów małych raz.

Mają one mniejszy żołądek, dlatego powinno karmić się je małymi porcjami i częściej. Natomiast rasom większym podaje się 1-2 posiłki dziennie. Pamiętaj, że zbyt częste karmienie psa oraz dokarmianie go, może skutkować otyłością, która jest niebezpieczna dla psa. Wraz z upływem czasu mogą pojawić się również inne dolegliwości, które wiążą się z poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, schorzenia układu kostnego lub zaburzenia odporności. Dlatego tak bardzo ważne jest pilnowanie odpowiednich ilości jedzenia.

Ile pies powinien jeść?

Niezależnie od tego, jak często będziesz karmić psa, zwróć uwagę na regularne podawanie jedzenia. Ustal pory dnia, w których pies dostaje jedzenie. Wysp do miski karmę lub ugotowane jedzenie, a następnie daj mu około 20-30 minut na spożycie posiłku. Jeśli w tym czasie nie zje, zabierz miskę. Następną porcję podaj mu dopiero wtedy, gdy przyjdzie na nią kolej. Dbaj o taką regularność cały czas.

Organizm psa szybko się do tego przyzwyczai, dlatego nie zmieniaj godzin podawania jedzenia. Oczywiście jak Ci się zdarzy raz czy dwa, to nie będzie problemu. Musisz również pamiętać o tym, aby nie karmić psa ani przed spacerem, ani zabawą. W ten sposób zwierzę może nabawić się niestrawności, a nawet skrętu żołądka! Druga przypadłość dotyka najczęściej psy dużych ras. Po każdym posiłku pies powinien odpocząć minimum godzinę, a najlepiej dwie. Dopiero wtedy możecie wyjść na dwór lub rozpocząć wspólną zabawę. Taka zasada również tyczy się posiłków po aktywności.

Przeczytaj:  Jak często zmieniać legowisko dla psa?

Wstrzymaj się z karmieniem co najmniej 20-30 minut. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak często karmić psa, udaj się do gabinetu weterynaryjnego. lekarz weterynarii na podstawie wieku, rasy oraz wysiłku czworonoga, ustali, ile razy dziennie dawać psu jedzenie. Pomoże Ci także wybrać wysokiej jakości karmę i podzieli się najważniejszymi radami, dotyczącymi ,żywienia psów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.