Jak często karmić szczeniaka? Czym i ile razy dziennie?

szczeniak husky je z miski

Szczenięta mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosły pies. Są w fazie wzrostu, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, a także substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jak często karmić szczeniaka? I ile razy dziennie powinien jeść szczeniak?

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? To pytanie, które zadaje sobie każdy nowy właściciel czworonoga. Nie ma w tym nic dziwnego. Odpowiednia ilość pożywienia i zbilansowane posiłki odgrywają istotną rolę w rozwoju młodych psów. W pierwszych 3-4 tygodniach życia, jedynym pożywieniem szczeniąt powinno być mleko. Jeśli zdarzy się sytuacja, że szczenię nie potrafi ssać, należy ściągnąć mleko od suki, a następnie podać młodemu psu za pomocą specjalnej butelki ze smoczkiem.

Są one dostępne w sklepach zoologicznych Ile je szczeniak wtedy? Około 9 razy na dobę. Może się zdarzyć sytuacja, że suka nie będzie mogła wykarmić młodych. Powodem mogą być problemy zdrowotne, odrzucenie szczeniaka przez matkę czy zbyt mała ilość wyprodukowanego mleka. W takiej sytuacji podaje się szczeniętom specjalne preparaty mlekozastępcze, Można je kupić w sklepie i przygotować mieszankę samodzielnie w domu.

Gotowe mleko dla szczeniaka jest pełnowartościowym i zbilansowanym pokarmem, który zawiera wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ile razy karmić szczeniaka mlekiem zastępczym? Z racji tego, że szczenięta piją mleko matki około 9 razy w ciągu doby, to preparat należy podawać co około 2-2,5 godziny. Natomiast w 3 tygodniu liczbę mlecznego posiłku można zmniejszyć do 7.

W momencie, gdy szczenięta skończą 4. tydzień życia, można zacząć wprowadzać mu stałe posiłki. Pamiętaj jednak, że pokarm powinien być wprowadzany stopniowo. Dokładnie tak samo, jak w przypadku rozszerzania diety u niemowląt. Nowe pożywienie ma być dołączone do podstawowej diety w małych ilościach. Na samym początku możesz podać marchewkę, wołowinę czy twarożek. Ile razy dziennie karmić szczeniaka w tym czasie?

Przeczytaj:  Kolczatka dla psa - fakty i mity o obroży z kolcami

Szczenięta 4-5-tygodniowe karmi się około 5-6 razy dziennie. Po ukończeniu 6. tygodnia życia do 8-tygodnia, dawkę zmniejsza się o 1 lub dwie porcje, aby pies karmiony był dziennie 4 razy. Następnie młody pies dostaje 3 porcje do momentu aż ukończy 6 miesiąc życia.

Po 7 miesiącu pies dostaje już tylko dwa posiłki dziennie, ewentualnie 3. Pamiętaj jednak o tym, że taki system żywienia nie jest regułą. Zdarza się, ze niektóre psy są karmione mniejszymi porcjami, ale za to częściej m.in. przedstawiciele małych ras czy z problemami zdrowotnymi.

Karmienie szczeniaka 6 tygodniowego, czyli pierwsze stałe posiłki

Karmienie szczeniaka 6 tygodniowego opiera się już na stałym posiłku. Ile razy dziennie powinien jeść szczeniak w tym okresie? Zaleca się, aby dostawał on 4-5 porcji dziennie. Jednak to, ile je szczeniak, nie jest jedyną ważną kwestią. Bardzo istotne jest również jak żywić psa. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie zmieniać nagle sposobu karmienia szczeniaka.

Nagła zmiana diety może powodować problemy ze strony układu pokarmowego np. biegunki. Jeżeli pies dostawał w hodowli lub schronisku inną karmę, niż mu kupiłeś, musisz ją wprowadzić do jego diety powoli. Zacznij od mieszania z dotychczasową karmą, a dopiero po kilku dniach, gdy nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, zmienisz całkowicie na nową. Niezwykle istotny jest również dobór karmy.

Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt jest o wiele większe niż dorosłych osobników. W związku z tym pokarm musi być bogatszy w składniki odżywcze. Kupując gotową karmę dla szczeniaka, wybieraj zawsze junior, czyli dedykowaną młodym psom. Taka karma zawiera odpowiednie ilości witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju pupila.

Ile je szczeniak?

Szczenięta, jak i psy dorosłe, bardzo często sprawiają wrażenie, jakby cały czas były głodne. Można to zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy sam jesz. Szczenię podchodzi, patrzy Ci w oczy, prosi o jedzenie, a czasem nawet się ślini.

Przeczytaj:  Penis psa - kompedium wiedzy

Zapewne Ty, jak i wielu innych właścicieli, nie raz ulegliście i daliście pupilowi dodatkową porcję pożywienia. Jeśli taka sytuacja zdarzyła się raz, nic nie szkodzi. Jeśli jednak dajesz dodatkowy posiłek zwierzakowi częściej, możesz go przekarmić. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia psa. Nadmiar kalorii to główna przyczyna nadwagi oraz otyłości, które skutkują dalszymi zaburzeniami oraz chorobami np. cukrzycą typu 2 , chorobami stawów.

Dlatego tak ważne jest, abyś jako opiekun dbał o systematyczne karmienie psa w odpowiednich ilościach. Warto również regularnie dokonywać oceny masy ciała, a także kondycję ciała, znaną jako BCS (body condition score). Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości w kwestii żywienia pupila, poproś o pomoc weterynarza. Z pewnością da Ci wskazówki, powie ile razy dziennie powinien jeść szczeniak, jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka 6 tygodniowego, 7,8 itd.

Czym karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka 6 tygodniowego i starszego opiera się na podawaniu posiłków stałych. Wiąże się to z wyborem karmy. Zawsze wybieraj karmę dedykowaną szczeniętom. Posiada ona wszystkie składniki i minerały, których potrzebuje młody pies na etapie wzrostu i rozwoju. Dobra karma jest bogata w witaminy i minerały, których pupil potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Powinna zawierać w składzie przede wszystkim mięso i to najlepiej na pierwszym miejscu. Omijaj te, które zawierają sztuczne barwniki lub na pierwszym miejscu znajdują się zboża. Takie karmy nie mają wartości odżywczych. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, poproś weterynarza o pomoc w doborze odpowiedniej karmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.