Jak często zmieniać legowisko dla psa?

Jak często zmieniać legowisko dla psa?

Legowisko dla psa zużywa się tak samo, jak inne przedmioty, które są używane na co dzień. Czyszczenie i pranie legowiska co prawda odświeża posłanie dla pupila, ale również negatywnie wpływa na jego kondycję.

Po pewnym czasie legowisko psa przestaje spełniać swoją funkcję – nie oferuje psu komfortu i odpowiednich warunków dla zdrowego wypoczynku. Kiedy więc należy je wymienić?

Jakie cechy ma dobre legowisko dla psa?

jak-czesto-zmieniac-legowisko-psa

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy przychodzi czas na wymianę legowiska, ustalmy, jak powinno wyglądać dobre, sprawdzające się w swojej roli posłanie. Jakimi cechami może pochwalić się legowisko w odpowiedniej kondycji?

  • Po pierwsze, legowisko psa powinno zachowywać swój kształt, czyli proste, sztywne burty, o które pies może oprzeć się, aby wygodnie zwinąć się w kłębek lub rozłożyć na posłaniu.
  • Po drugie, wypełnienie legowiska musi być miękkie, niewygniecione czy zniekształcone.

Warto więc porównać je do puszystej, sprężystej poduszki, na której wygodnie wyśpi się także człowiek. Nie bez znaczenia jest również rozmiar. Nawet jeśli legowisko wydaje się zachowywać dobrą kondycję, może nadawać się do wymiany ze względu na to, że nie oferuje już odpowiedniej ilości miejsca dla rosnącego pupila.

Jaką rolę pełni legowisko dla psa?

Legowisko dla psa pełni rolę domu, norki, azylu, w którym zwierzę powinno czuć się bezpiecznie. Posłanie jest miejscem na wypoczynek, ale również punktem obserwacyjnym. Co więcej, mając swoje własne miejsce w mieszkaniu, pies korzysta z niego, aby się wyciszyć.

Najważniejsze jest jednak to, że legowisko Twojego psa stanowi miejsce do odpoczynku, którego dorosły pies potrzebuje, aby zachować spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli czworonóg nie ma szansy na około 18 godzin niezakłóconego wypoczynku w ciągu dnia, może być bardziej nerwowy, pobudzony, mieć obniżony nastrój. Zupełnie tak samo, jak jego właściciel, kiedy się nie wyśpi.

Przeczytaj:  Ile kosztuje uśpienie psa w 2022 roku? 

Legowisko jest więc niezbędne, ale duże znaczenie ma nie tylko sam fakt posiadania legowiska – istotne jest także dopasowanie go do psich potrzeb. Różne rodzaje legowisk dla psa opracowano tak, aby zapewniały jak najlepsze warunki do wypoczynku pupilom o różnych potrzebach.

Mamy więc do wyboru między innymi poduchy bez oparcia, psie kanapy, budki i materace. Ich odpowiedni dobór jest kluczowy, jednak legowiska nie kupuje się raz na cały okres życia psa. Kiedy i dlaczego trzeba pomyśleć o nowym psim mebelku?

Kiedy wymienić legowisko dla psa?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: jak często zmieniać legowisko dla psa. Aby wiedzieć, że przyszła pora na wymianę tego akcesorium, trzeba sprawdzać, w jakim jest stanie i czy nadal odpowiada potrzebom zwierzęcia.

Najbardziej oczywistą przyczyną uzasadniającą konieczność zakupu nowego legowiska jest fakt, że psiak po prostu z niego wyrósł. Miejsce do spania nie powinno być bowiem ani zbyt duże, ani zbyt małe. Zwierzę musi być w stanie swobodnie poruszać się w nim, ale też czuć się otulone i bezpieczne. Z reguły przyjmuje się, że wygodne legowisko Twojego psa musi być około 20 do 30 cm większe niż pies.

Kiedy więc można myśleć o wymianie? Jednym z symptomów jest wystawanie psich łapek poza obręb posłania. Poza tym, dla dużych i starszych psów warto wybierać niskie materace ortopedyczne, które chronią stawy i kręgosłup, zamiast zwykłych poduch czy kanap.

Objawy zużycia legowiska:

Odpowiedź na pytanie: jak często wymieniać legowisko dla psa, może sprowadzać się także do jego stanu zużycia. Należy sprawdzić zatem zarówno stan wypełnienia posłania, jak i kondycję materiału, który je pokrywa. Podrapane, podziurawione obicie daje psu dostęp do wnętrza takiego mebelka, a co za tym idzie może prowokować go do „wypatroszenia” legowiska i – co gorsza – do połknięcia jego zawartości.

Przeczytaj:  Pchły u psa - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pchły u psa

Poza tym uszkodzony materiał utrudnia dbanie o czystość i higienę. W trakcie prania wypełnienie takiego posłania może bowiem z niego „uciekać”. To prowadzi z kolei do kolejnego problemu – mianowicie do zmiany kształtu legowiska. 

Najlepsze dla czworonogów jest posłanie o równej powierzchni, by czworonóg mógł z łatwością wchodzić do swojego legowiska. Jeśli podłoże jest zdeformowane, potrafi szkodzić zwłaszcza psom skłonnym do schorzeń układu kostnego. Zarówno pranie, jak i zwykłe użytkowanie legowiska może skutkować zbijaniem się wypełnienia, tworzeniem grudek czy zapadaniem się podłoża.

Co prawda, duże znaczenie ma tu prawidłowa pielęgnacja takiego produktu, a także wybór dobrej jakości wypełnienia, jednak prędzej czy później nawet najlepszy „mebelek” musi ulec zużyciu.

Wystąpienie alergii

Co ile wymieniać legowisko dla psa alergika? Alergia u psów może pojawić się w każdym wieku. Podobnie jak człowiek, taki czworonóg potrzebuje wtedy szczególnej opieki, w tym zwłaszcza szczególnego dbania o czystość w swoim otoczeniu.

Legowisko dla psa z alergią trzeba wymieniać częściej, a jeśli uczulenie pojawiło się w późniejszym okresie życia zwierzęcia, warto wymienić posiadane posłanie na taki mebelek, który jest łatwiejszy do utrzymania w czystości.

W przypadku psa z alergią najlepiej sprawdza się produkt wyposażony w zdejmowany pokrowiec, który wystarczy regularnie prać w pralce. Istotne jest też zastosowanie antyalergicznego wypełnienia i dobrej jakości tkaniny, która uniemożliwi zwierzakowi dostanie się do środka posłania. 

Pasożyty

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak często trzeba zmieniać psu legowisko, można natknąć się także na kwestie związane z inwazjami psich pasożytów, takich jak świerzbowce, wszy, pchły, roztocza. W trakcie inwazji higiena psiego posłania powinna być utrzymana na najwyższym poziomie, natomiast po zakończeniu leczenia często zaleca się wymianę legowiska na zupełnie nowe, aby mieć pewność, że pasożyty nie powrócą. 

Jak natomiast prać i jak odświeżyć legowisko dla psa? Jeśli posłanie nie jest wyraźnie brudne, można regularnie wytrzepywać je i wietrzyć, aby pozbyć się sierści i nieprzyjemnego zapachu. W przypadku legowisk ze zdejmowanym pokrowcem warto także regularnie prać ich zewnętrzne poszycie. Z reguły można robić to w pralce, stosując odpowiedni detergent. Wypełnienie niekiedy również nadaje się do prania.

Przeczytaj:  Gruczoły okołoodbytowe u psów - wszystko co musicie wiedzieć

Jeśli tak nie jest, należy wietrzyć je w trakcie prania i suszenia pokrowca. W przypadku, kiedy producent nie zaleca prania legowiska w pralce, można wyprać je ręcznie na przykład w wannie. Warto wykorzystać w tym celu gorącą wodę i dobry środek piorący. Niezwykle istotne jest także bardzo dokładne wypłukanie detergentu z tkaniny oraz staranne wysuszenie całego legowiska przed oddaniem go zwierzakowi. 

Warto pamiętać, że zazwyczaj psich legowisk nie pierze się zbyt często. Wskazaniem do częstego prania posłania może być natomiast – poza inwazją pasożytów – intensywne ślinienie się, gubienie sierści czy spożywanie jedzenia w obrębie legowiska.

Aspekty wizualne

Wymiana legowiska na nowe może być podyktowana także względami wizualnymi. W końcu psie posłanie to jeden z elementów wyposażenia domu czy mieszkania, dlatego warto dopilnować, aby cieszyło oko.

Jeśli legowisko jest zużyte, poplamione, zmechacone, zakup nowego akcesorium może okazać się dobrym pomysłem. Należy mieć jednak na uwadze, że wygląd legowiska jest istotny przede wszystkim dla właściciela czworonoga, jeśli więc według Ciebie już czas na zmianę legowiska dla psa, warto kupić nowe! Czworonożny przyjaciel z pewnością doceni ten gest.

Warto jeszcze dodać, że podczas wyboru legowiska, właściciel psa powinien zwrócić uwagę na aktualny rozmiar czworonoga, czyli aby nie było to zbyt ciasne legowisko. Zawsze lepiej kupić nieco większe legowisko od ciała psa, by pies mógł gromadzić w nim np. ulubione zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.