Jak długo goi się rana po kastracji psa?

jak-dlugo-goi-sie-rana-po-kastracji-psa

Kastracja psa to kontrowersyjny temat. Wielu właścicieli czworonogów obawia się, że ich pies po kastracji zupełnie się zmieni, stanie się osowiały i mniej radosny niż do tej pory. Często jednak kastracja psa jest jedynym sposobem na utemperowanie nieokiełznanego charakteru pupila.

Warto pamiętać, że zabieg kastracji nie stanowi aktu bestialstwa, lecz uzasadnioną konieczność. Poza tym kastracja wymaga od właściciela czworonoga przygotowania się do zapewnienia psu troskliwej opieki. Jak długo goi się rana po kastracji psa i jak opiekować się zwierzęciem w tym trudnym okresie rekonwalescencji?

Czym jest kastracja psa?

Zanim przejdziemy do opieki nad wykastrowanym psem, warto zgłębić nieco temat samego zabiegu kastracji. Kastracja polega na tym, że lekarz weterynarz usuwa jądra zwierzęcia po uprzednim zbadaniu go, wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia zabiegu i przygotowaniu psa do całej procedury.

Kastracja psów nie jest operacją skomplikowaną, jest to bardziej zabieg chirurgiczny. Zwierzę zostaje wprowadzone w stan narkozy, następnie weterynarz nacina jego brzuch tuż nad moszną i usuwa jądra jednym cięciem.

Na koniec rana zostaje zaszyta i pies może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia po wybudzeniu się ze znieczulenia ogólnego.

Rana po kastracji u psa

Moszna po kastracji psa może być opuchnięta. Niewykluczone są także krwiaki, które zwykle znikają jednak po kilku dniach od zabiegu.

Rana po kastracji psa to problematyczny temat po pierwsze dlatego, że znajduje się ona w niekorzystnym miejscu – zwierze siada na niej, co powoduje dyskomfort i ból – a po drugie dlatego, że trakcie rekonwalescencji gojące się tkanki w okolicach szwów swędzą i szczypią, gdy rana powoli się zabliźnia.

Przeczytaj:  Jak rozpoznać że Twój pies jest sfrustrowany brakiem ruchu?

Czerwona rana po kastracji psa może świadczyć o tym, że zwierzę drapie się, ociera o dywany i meble, a nawet gryzie szwy. Takie postępowanie prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia czy krwawienia, kiedy szwy ulegają rozerwaniu. Opiekun nie może więc pozostawić psa po kastracji samemu sobie. Musi kontrolować jego zachowanie i poświęcać mu więcej uwagi.

Aby zapobiec pęknięciu szwów i zainfekowaniu rany, można zastosować:

  • kołnierz dla psa po kastracji,
  • majtki dla psa po kastracji.

Pierwszy produkt zakłada się na szyję zwierzęcia. Konstrukcja kołnierza uniemożliwia psu oblizywanie czy gryzienie rany, dzięki czemu ta sprawniej się goi. Kołnierz może czworonoga irytować, ale warto pamiętać, że zakładany jest dla jego własnego dobra.

Z kolei majtki dla psa po kastracji również zapobiegną oblizywaniu i obgryzaniu rany, a dodatkowo ochronią ją przed uszkodzeniami i podrażnieniami na skutek ocierania o dywan czy meble. Na rynku dostępne są zarówno majtki jednorazowe, jak i wielorazowe. Należy dopasować je do wielkości pupila, aby nie uciskały rany, ale też nie zsuwały się.

Jak długo goi się rana po kastracji psa?

Ściąganie szwów po kastracji psa odbywa się zwykle po około 10-14 dniach od zabiegu. Nie oznacza to jednak, że po dwóch tygodniach opieka nad psem po kastracji się kończy. Nadal warto obserwować ranę, zwłaszcza pod kątem ewentualnego krwawienia.

Jeśli przed wizytą kontrolną opiekun zauważy, że rana źle się zabliźnia, jest zaczerwieniona, opuchnięta lub krwawi, należy wcześniej udać się do lekarza weterynarii. Może on bowiem podjąć decyzję o konieczności podania antybiotyku lub środków przeciwbólowych.

Jak zachowuje się pies po kastracji?

Warto wiedzieć, jak zachowuje się pies po kastracji, aby szybko zauważyć, czy ze zwierzęciem dzieje się coś złego, odbiegającego od normy.

Przeczytaj:  40 ciekawostek o psach, których wcześniej nie znaliście!

Pies po usunięciu jąder może być przez kilka dni osowiały, pozbawiony energii, sprawiać wrażenie smutnego. Może też nie mieć apetytu i większość dnia poświęcać na sen.

Jest to całkowicie normalne zachowanie, związane nie tylko z zabiegiem i bólem pooperacyjnym, ale również samym znieczuleniu ogólnym. Właściciel czworonoga nie powinien więc martwić się ani panikować, lecz po prostu pozwolić psu wypocząć i wrócić do siebie.

Niepokojące będą już natomiast takie objawy, jak:

  • drgawki,
  • przewlekłe wymioty (pies może wymiotować po narkozie, ale symptomy te nie powinny się utrzymywać),
  • obfite krwawienie z rany,
  • utrata przytomności,
  • dyszenie,
  • niespokojny oddech,
  • zahamowanie oddawania moczu (przez co najmniej dwie doby).

W przypadku dostrzeżenia takich oznak u psa należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem. A w razie jakichkolwiek wątpliwości, lekarz weterynarii powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Jak zajmować się psem po kastracji?

Poza kontrolowaniem zachowania po kastracji, czyli pilnowaniem, aby zwierzę nie drapało rany i nie zerwało szwów, warto wiedzieć też, jak zapewnić psu odpowiednią opiekę i komfort psychiczny.

Po pierwsze, psa po operacji i narkozie nie karmimy pierwszego dnia, gdyż może to doprowadzić do wymiotów, a w skrajnym przypadku nawet do zadławienia się i uduszenia. Pies po kastracji powinien nieco inaczej się odżywiać. Warto zmienić jego dietę na wysokostrawną, aby zadbać o zdrowie jelit rozleniwionych po narkozie oraz wzmocnić odporność jego osłabionego organizmu.

Po drugie, jeśli właściciel odbiera psa bezpośrednio po zabiegu – co nie jest zalecane, ponieważ najlepiej jeśli to weterynarz kontroluje stan zwierzęcia podczas wybudzania się z narkozy – to powinien pamiętać, że pupil jest wtedy osłabiony, wrażliwy na hałasy, a nawet narażony na występowanie takich objawów jak halucynacje. Pies nie będzie czuł również bólu, dlatego nie zauważy ewentualnego rozerwania się szwów.

Przeczytaj:  Jak wyczesać psa? Sprawdzone sposoby

Konieczne jest pielęgnowanie rany pooperacyjnej u wykastrowanego psa. Nie chodzi jedynie o jej zabezpieczenie przed samouszkodzeniami ze strony pupila, ale również o regularną dezynfekcję, najlepiej preparatem bez alkoholu, który zaleci weterynarz.

Nie bez znaczenia będzie też psychiczna opieka nad wykastrowanym psem. Zwierzę bezpośrednio po zabiegu potrzebuje przede wszystkim spokoju. Należy poświęcać mu więcej uwagi, kontrolując proces zabliźniania się rany i samopoczucie pupila.

Warto też nie szczędzić psu czułości.

W końcu kastracja psa skutkuje sporymi zmianami – pies powinien stać się po niej spokojniejszy, bardziej posłuszny. Nie oznacza to jednak, że straci swoją życiową energię i pozytywne usposobienie. Dobrze jest więc okazywać mu taką samą miłość, jak przed operacją.

*natomiast jeśli weterynarz zaleci, by podawać psu antybiotyki i/lub leki przeciwbólowe – koniecznie należy tak postępować.

Podsumowanie

Wielu opiekunów psów decyduje się na zabieg kastracji. Rozwiązanie to przeznaczone jest w szczególności dla właścicieli czworonogów, którzy nie są w stanie zapanować nad swoimi zwierzakami.

Ponadto zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny i guzów u starszych psów, zapobiega nowotworom jąder, nowotworowi prostaty, a także pozytywnie wpływa na stabilność emocjonalną psa, gdy jest on zbyt agresywny i atakuje inne psy.

Zdrowie psa jest zawsze najważniejsze, dlatego przy zabiegu sterylizacji suki lub psa zawsze najpierw konsultujmy takie rozwiązaniem z lekarzem weterynarii!

Jeśli nie ma żadnych komplikacji, dzień po zabiegu pies może wyjść z domu, ale najlepiej, aby pozostał na smyczy przez kolejne 10 dni, czyli do czasu kolejnej wizyty. Wtedy to lekarz weterynarii potwierdzi możliwość spuszczenia psa ze smyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.