Jak duże powinno być legowisko dla psa?

Legowisko dla psa to jego własny kąt wyodrębniony po to, aby zwierzę mogło czuć się bezpiecznie i spokojnie wypoczywać.

Nawet jeśli psiak nocą śpi ze swoim panem w jednym łóżku, takie dodatkowe posłanie będzie przydatne na drzemki w ciągu dnia, ponieważ pies może przesypiać dziennie nawet do 12-15 godzin. Najważniejszą kwestią przy wyborze legowiska jest natomiast jego rozmiar. Jak go dobrać?

Rodzaje legowisk dla psa

Zacznijmy od tego, że istnieje wiele rodzajów legowisk dla psów. Ich forma związana jest zarówno z gabarytami czworonogów, jak i z ich przyzwyczajeniami czy preferencjami. Wyróżniamy więc:

 • legowisko typu kanapa – posiada oparcie, na którym można oprzeć głowę,
 • legowisko budka – przypomina norkę lub budę z otworem do obserwacji, gwarantuje ciszę i poczucie bezpieczeństwa zwłaszcza dla psów lękliwych, zestresowanych,
 • legowisko typu ponton – przypomina gniazdo, ma owalny kształt i podwyższone ranty dookoła, jest odpowiednie dla psów, które śpią wyciągnięte, nie tylko skulone w kłębek,
 • legowisko materac – jest płaskie, pozbawione wysokich boków, zapewnia dobre warunki do obserwacji otoczenia, sprawdza się u psów, które częściowo leżakują na podłodze, a częściowo na miękkim podłożu,
 • poduszka – proste legowisko odpowiednie dla małych piesków,
 • legowisko typu namiot – jak nazwa wskazuje, ma budowę namiotu, również sprawdza się dla psów małych i szczeniaków,
 • legowisko typu jaskinia – jest wyposażone w swego rodzaju kaptur, pod którym pies może schować głowę, sprawdza się doskonale w przypadku zwierzaków chowających się do snu na przykład pod kocem. 
Przeczytaj:  Wzdęty brzuch u psa - jak pomóc pupilowi?

Jakie są rozmiary psich legowisk?

Rozmiary psich legowisk przypominają rozmiarówkę stosowaną w przypadku odzieży. Większość producentów stosuje bowiem oznaczenia od XS do XXL, przy czym XS to rozmiar dla psów najmniejszych, a XXL dla psów największych.

Nie należy jednak sugerować się jedynie takimi oznaczeniami, ponieważ o wiele bezpieczniej jest dopasować wielkość legowiska dla psa do jego faktycznych wymiarów.

Warto pamiętać również, że w większości przypadków nie będzie to zakup jednorazowy. Posłanie powinno bowiem rosnąć wraz z psiakiem, aby stale zapewniało mu odpowiednie warunki do snu i wypoczynku.

Jak duże powinno być psie legowisko?

Jak duże powinno być legowisko dla psa? To ważne pytanie, zwłaszcza jeśli opiekun ma problemy z nauczeniem pupila spania na własnym posłaniu. Należy pamiętać, że pies często czuje się bezpiecznie, kiedy podczas snu jego ciało dotyka brzegów posłania. Oznacza to, że legowisko nie może być za duże, aby dawało wrażenie otulenia, co przekłada się właśnie na poczucie bezpieczeństwa.

Jednocześnie odpowiednie legowisko nie może być też zbyt małe. Pies musi mieścić się na nim w całości i zachowywać swobodę ruchów. Oznacza to, że posłanie powinno być nieco większe niż sam pies – proporcjonalnie do jego gabarytów. 

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Wiedząc, jakie powinno być psie posłanie, zastanówmy się, jak dobrać rozmiar legowiska dla psa. Jeśli producent proponuje właścicielowi czworonoga legowisko w rozmiarze od S do L, powinien podawać przy tym jego wymiary. Jedynie w taki sposób można świadomie dopasować posłanie do jego przyszłego użytkownika. Zatem wybierając rozmiar legowiska dla psa, należy zmierzyć swojego czworonożnego przyjaciela w dwóch wymiarach:

 • od nosa do nasady ogona – nie do końcówki ogona,
 • od czubka głowy do nasady łap. 
Przeczytaj:  Zęby u psa - wszystko co musisz wiedzieć

Do tak pobranych wymiarów dodajemy jeszcze zapas na swobodę ruchów, czyli od około 10 do 30 cm w zależności od wielkości psa. 

Należy wiedzieć, że kiedy psiak wyrośnie ze swojego legowiska, trzeba wymienić je na większe legowisko o rozmiar. O wymianie warto pomyśleć także w przypadku silnego zużycia, zwłaszcza kiedy materiał poszycia został rozdarty, a wypełnienie wydostaje się na zewnątrz. 

Czym kierować się przy wyborze legowiska dla psa?

Psie posłanie może mieć różną formę i rozmiar, ale to nie koniec czynników, które są istotne przy wyborze takiego produktu. Jak dobrać legowisko do psa, aby było praktyczne i wygodne? Należy pamiętać, że wszystkie akcesoria tego typu można podzielić także na modele z pokrowcem zdejmowanym i modele zszyte na stałe z wypełnieniem.

Ze względu na chęć utrzymania produktu w czystości bardzo często o wiele praktyczniejsze okazują się te pierwsze legowiska, ponieważ niezależnie od rozmiaru zwykle można bez obaw prać je w pralce automatycznej. 

Poza tym, odpowiadając na pytanie „jak wybrać legowisko dla psa?” najlepiej podzielić ten psi mebelek na czynniki pierwsze, czyli sprawdzić:

 • materiał poszycia zewnętrznego,
 • rodzaj wypełnienia.

Jeśli chodzi o materiał zewnętrzny, to tutaj najlepiej sprawdzają się tkaniny gładkie, wodoodporne. Są one nie tylko łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale także bardziej wytrzymałe – nie przecierają się, nie mechacą, można łatwiej usuwać z nich sierść i inne zabrudzenia.

Z kolei wypełnienie legowiska to najczęściej pianka tapicerska, kulka silikonowa czy wata. Pianki będą odpowiednie dla psów, które wolą spać na twardszym podłożu, natomiast kulka silikonowa sprawdzi się u wielbicieli puszystych poduszek. 

Gdzie postawić legowisko dla psa?

Nie każdy ma świadomość, że poza odpowiednim doborem legowiska do potrzeb psa duże znaczenie ma także miejsce ustawienia takiego posłania. Warto wiedzieć, że piesek będzie chętniej korzystał z legowiska, które:

 • znajduje się w miejscu cichym, z dala od hałasu,
 • znajduje się poza ciągiem komunikacyjnym w domu (korytarz, przedpokój),
 • nie jest odizolowane od domowników – pies jest towarzyskim zwierzęciem i lubi mieć na oku swoich właścicieli,
 • znajduje się w miejscu wolnym od przeciągów, w umiarkowanej temperaturze (nie przy grzejniku).
Przeczytaj:  Kastracja psa - wszystko co musisz wiedzieć

Jeśli pies bardzo lubi obserwować otoczenie, legowisko warto umieścić w miejscu, które zapewni mu dobry widok na jak największą część domu. Z kolei w przypadku, kiedy pies stale wędruje za swoim panem, najlepiej będzie ustawić legowisko tam, gdzie opiekun przebywa przez większą część dnia lub zdecydować się na kilka posłań w różnych pokojach.

Wskazane jest także obserwowanie psa i sprawdzanie, jakie ma nawyki oraz preferencje. Jeśli zwierzę chowa się w ciasnych miejscach w chwilach stresu, najlepszym miejscem na jego posłanie może okazać się cichy kącik pod schodami czy za drzwiami.

Dlaczego psie legowisko jest takie ważne?

Legowisko dla psa jest potrzebne i stanowi jeden z najważniejszych psich akcesoriów dla czworonogów, które na stałe przebywają w mieszkaniu wraz ze swoim opiekunem. Posiadanie odrębnego miejsca, w którym pupil śpi i wypoczywa, ułatwia utrzymanie w domu czystości i pozwala zadbać o prawidłową higienę łóżek domowników.

Poza tym własne legowisko ma ogromne znaczenie dla samego zwierzaka, ponieważ stanowi jego bezpieczną przystań (szczególnie gdy kupujemy dla szczeniaka duże legowisko). Na takim posłaniu pies powinien móc liczyć na ciszę i spokój.

Legowisko powinno być też synonimem tej bezpiecznej strefy, w której zwierzę może wyciszyć się, kiedy jest pobudzone. Co więcej, posłanie jest też punktem obserwacyjnym, z którego pies ma szansę obserwować mieszkanie i wszystkich, którzy się w nim znajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.