Jak i gdzie głaskać psa? Kompletny poradnik głaskania psa

dzieci glaszcza psa

Większość psów uwielbia wspólne zabawy z opiekunem. Przyjemność sprawiają im również pieszczoty w postaci głaskania oraz drapania. Jednak zdarza się, ze niektóre czworonogi nie przepadają za dotykiem. Jak głaskać psa?

Gdzie głaskać psa?

Dotyk dla ludzi jest bardzo ważny. Daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu, a  także uspokaja. Człowiek uczy bliskości nie tylko drugiego człowieka, ale również zwierzęta tuląc je, śpiąc z nimi w jednym łóżku. W związku  z tym głaskanie psa czy drapanie go jest naturalne. Większość czworonogów uwielbia takie pieszczoty! Oczywiście o ile dotykasz je w odpowiednim miejscu. Gdzie głaskać psa? W strefach komfortu, do których należy:

  • okolica szyi,
  • okolice piersi,
  • brzuch,
  • wewnętrza strona ud,
  • nasada ogona.

Jak głaskać psa?

Głaskanie psa rozpocznij przede wszystkim od obserwacji czworonoga. Jeśli pupil chce, abyś go głaskał, poinformuje Cię o tym za pomocą mowy swojego ciała:

  • będzie merdał radośnie ogonem,
  • sam do Ciebie podejdzie,
  • przyjmie rozluźnioną postawę ciała,
  • połozy się na plecach i wystawi brzuch,
  • będzie trącał Cię nosem, aby zwrócić twoją uwagę.

Jak głaskać psa? To kwestia indywidualna. Psy mogą lub różne sposoby, a Ty musisz wyczuć, co sprawia im największa przyjemność. Niektóre będą lubiły subtelny dotyk, połączony z masażem. Inne będą wolały mocne, stanowcze głaskanie. Głaszcz psa w różnych miejscach ciała, na różne sposoby, cały czas go obserwując. Na podstawie jego mowy ciała wyczujesz, w którym miejscu lubi być głaskany.

W przypadku obcych psów, proces głaskania wygląda nieco inaczej. Najpierw musisz ukucnąć, najlepiej bokiem, niedaleko czworonoga. W ten sposób zachęcisz go do podejścia do Ciebie. Zacznie Cię wąchać. Pozwól mu na to. Musi w końcu poznać Twój zapach i przyzwyczaić się do Ciebie. Następnie bardzo powoli i spokojnie wyciągnij do niego dłoń. Dobrze, jeśli masz psi przysmak przy sobie.

Przeczytaj:  Zatwardzenie u psa - co robić gdy pies nie może się załatwić?

Możesz go położyć na dłoni i podsunąć psu. W ten sposób wzbudzisz w nim zaufanie i prawdopodobnie da Ci pozwolenie na zbliżenie. Pamiętaj, aby cały czas postępować delikatnie, nie gwałtownie. W sytuacji, gdy pies zacznie się wycofywać, pozwól mu na to.

Kiedy NIE wolno głaskać psa?

Głaskanie psa to nie tylko czynność, która lubią czworonogi, ale również i ich opiekunowie. Właściciele bardzo często dotykają pupila. Niestety wielu z nich jest bardzo egoistyczna w tej kwestii. Wychodzi z założenia, ze skoro pies jest ich, to mają prawo do pieszczot, kiedy im się tylko podoba. To błędne myślenie. Istnieją zarówno miejsca, jak i sytuacje, w których pies nie lubi być głaskany. Nie głaszcz psa, gdy :

  • Odpoczywa – jeżeli Twój pupil odpoczywa lub śpi, to daj mu chwilę na relaks i nie próbuj go głaskać. On, dokładnie tak samo jak Ty, potrzebuje chwili dla siebie oraz prywatności. Jeżeli podejdziesz do niego, gdy smacznie sobie śpi i zaczniesz pieszczoty, pupil może się zdenerwować. A sama próba wspólnej zabawy będzie dla niego nie miłych doświadczeniem. Cierpliwie poczekaj aż wstanie. Z pewnością sam do ciebie przyjdzie, abyś go pogłaskał,
  • Je – czy Ty lubisz jak Ci się przeszkadza podczas jedzenia? Na pewno nie! Dlatego, gdy pupil je, to nie podchodź do niego. Niech sobie spokojnie zje. Każda próba zabrania mu posiłku czy przeszkodzenia jest bardzo nierozsądna,
  • Odczuwa ból – choć czworonogi dość rzadko okazują ból, to nie znaczy, ze go nie odczuwają. Gdy ich coś boli, nie będą chętnie do głaskania. nawet w tych miejscach, gdzie głaskanie sprawia im przyjemność. W takiej sytuacji pupil może zareagować nawet agresją. Jeśli tak się zdarzy, to prawdopodobnie pies cierpi z bólu. Warto udać się wtedy do lekarza weterynarii i zbadać go.
Przeczytaj:  Psia kupa - co może nam powiedzieć o zdrowiu naszego pupila?

Pamiętaj również, aby nie głaskać obcych psów. Nie masz pewności, że to lubią. Poza tym może okazać się, że inne czworonogi są agresywne, a próba ich dotknięcia zakończy się agresją. Jeśli chcesz dotknąć obcego psa, najpierw zapytaj o zgodę właściciela. Sprawdź również, czy pies nie ma przy smyczy żółtej wstążki. To nie ozdoba, a informacja o tym, aby nie dotykać psa.

Gdzie nie głaskać psa? Reakcje psa na złe głaskanie

Oprócz sytuacji, w których nie należy głaskać pupila, są również miejsca, które powinno się omijać. Należy do nich:

  • głowa – głaskanie psa po głowie to nie najlepszy pomysł. Wszelkie obejmowanie, klepanie czy ściskanie jest zabronione. Dla Ciebie to oczywiście forma pieszczot i okazywanie miłości. Niestety pupil może odebrać to jako karę.
  • ogon – psy bardzo nie lubią, gdy dotyka się je za ogon. Jeśli masz w domu dzieci, pilnuj, aby nie ciągnęły czworonoga za tą cześć ciała. Pupil nie tylko odczuje dyskomfort, ale maluchy mogą przypadkiem zrobić mu krzywdę,
  • łapy – głaskanie psa po łapach lub ich łapanie jest dla czworonoga nieprzyjemne oraz bolesne. Jeżeli chcesz dotykać psie łapy, wystarczy wyszkolić psa w podawaniu łapek. W tym celu użyć ulubionych, psich przysmaków,
  • uszy – głaskanie psa po uszach, jak i ciągnięcie ich jest również niewskazane. Czworonogi po prostu tego nie lubią. Uszanuj to.

Jeżeli pies nie chce, abyś go głaskał, zaobserwujesz to w jego zachowaniu. W takiej sytuacji czworonóg:

  • będzie miał podkulony ogon,
  • zacznie warczeć, szczekać lub kłapać zębami,
  • wycofa się na bezpieczną pozycję,
  • może popuścić moc, gdy zaczniesz się do niego zbliżać,
  • zacznie się nerwowo oblizywać, odwracać głowę oraz „wywracać” oczami.
Przeczytaj:  Pies ciągnie na smyczy - jak oduczyć psa gdy nic nie pomaga?

Żółta wstążka – nie głaszcz!

Nie każdy pies lubi pieszczoty. A tym bardziej , gdy dotykają go obce osoby. U obcych psów możesz zauważyć żółtą wstążkę przyczepioną do smyczy czy obroży. Niech ona Cię nie zmyli. To nie jest żadna ozdoba, a ostrzeżenie. Jeśli widzisz taką wstążkę, nie podchodź do psa, nie głaszcz ani go nie zaczepiaj. Wstążka to wywodzi się z akcji Yellow Dog, która działa w kilkudziesięciu krajach na świecie.

Oznacza ona „nie podchodź” i umieszcza się ją na obroży czworonogów, których nie powinno się dotykać. Nie tylko z tego względu, że tego nie lubią, ale również innych takich jak starość, choroba, cieczka, trudna przeszłość, agresja, rehabilitacja. Jeśli twój pies nie lubi dotyku, pomyśl o przewiązaniu mu wstążki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.