Jak kąpać psa? Prawidłowe sposoby na kąpanie psa

pies przed kapiela

Kąpanie psa to jedna z czynności pielęgnacyjnych, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów. Wbrew pozorom mycie psa nie powinno odbywać się codziennie, ponieważ w ten sposób zmywa się jego naturalną ochronę skórne, co wiąże się z obniżeniem odporności. W czym kąpać psa i z jaką częstotliwością?

Jak kąpać psa?

Nie ma wątpliwości, ze mycie psa to nie lada wyzwanie dla wielu właścicieli czworonogów. Zwłaszcza, gdy pupil nie przepada za kąpielą. Wtedy jest nie spokojny i wyrywa się. Na całe szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym oswoisz swojego zwierzaka, a kąpanie psa będzie dla Was przyjemną. Przede wszystkim odpowiednio przygotuj psa do kąpieli. Pierwszym krokiem jest przygotowanie czworonoga do kąpieli.

Im wcześniej zacznie go kąpać, tym szybciej mycie psa stanie się rytuałem. W pierwszej kolejności zaprowadź go do łazienki i pozwól mu się zapoznać z zapachami oraz wszystkimi pomieszczeniami. Niech pomieszczenie nie kojarzy mu się od razu z kąpieliskiem. Dobrym sposobem jest zostawianie zabawek psu do łazienki czy danie mu w niej np. za przyniesienie piłki, podanie łapka ulubionego smakołyka.  Rozłóż matę antypoślizgową na dnie brodzika lub wanny. Aby pupil przekonał się do wejścia, połóż przysmak. Pamiętaj, aby cały czas go chwalić i nagradzać.

Dodaj mu również otuchy. Daj mu chwilę na zapoznanie się z wanną lub brodzikiem. Niech spokojnie wszystko sobie obwącha. Dobrze robić to na kilka dni przed tym, jak zdecydujesz się na kąpanie psa. Dzięki temu będzie miał czas na to, aby przywyknąć do łazienki. Jak już się oswoi, odkręć lekko wannę. Pokaż pupilowi rączkę prysznicową. Niech przyzwyczai się do niej, maty poślizgowej i dźwięku płynącej wody. Nie zapomnij cały czas dodawać otuchy i chwalić. To bardzo ważne!

Przeczytaj:  Pies też jest członkiem rodziny – i jemu także należy się prezent. Co kupić dla czworonoga?

6 najważniejszych zasad podczas kąpieli psa

Zastanawiasz się jak umyć psa? Wbrew pozorom mycie psa to prosta czynność pielęgnacyjna. Możesz ją sobie ułatwić, stosując kilka podstawowych zasad:

  • Dobierz odpowiednie kosmetyki – szampon powinien być odpowiedni dla Twojego psa. jeśli nie wiesz jaki kupić, możesz poradzić się lekarza weterynarii albo obsługi w sklepie zoologicznym,
  • Stosuj letnią wodę – pamiętaj, aby używać letniej wody. Nie może być ani zbyt zimna, a ni zbyt gorąca. Sprawdź ją, zanim zaczniesz kąpanie psa,
  • Po kąpieli wysusz psa – gdy tylko skończycie kąpiel, wysusz pupila za pomocą ręcznika. Możesz również użyć suszarki. Na początku zwierzak może się jej bać. Dlatego warto oswoić pupila z przedmiotem, dokładnie w taki sam sposób, jak to zrobisz z kąpielą. Pokazujesz suszarkę, włączasz, przyzwyczajasz go do dźwięku, nawiewu powietrza aż pies się oswoi.
  • Unikaj dostania się szamponu do oczu i uszu – dzięki temu nie podrażnić oczu pupila, co mogłoby być dla niego dyskomfortowe,
  • Rozprowadzaj szampon delikatnie – w ten sposób nie splączesz sierści. Pamiętaj jednak, aby umyć czworonoga dokładnie,
  • Przez cały czas trwania kąpieli, mów do niego – chwal go wspieraj „dobry piesek”, „jestem przy Tobie”. Miej również pod ręką smakołyk. Jeśli będzie spokojny, daj mu w ramach nagrody. Niech wie, że dobrze robi.

Kąpanie psa – krok po kroku

Jak kąpać psa? Zrobisz to w kilku krokach:

  1. Zmocz łapy, zad, kark, grzbiet oraz brzuch. Następnie przejdź do ogona i pachwin. Przez cały czas uważaj na uszy oraz oczy. W trakcie kąpieli podawać pupilowi ulubiony przysmak. Dzięki temu kąpiel będzie mu się dobrze kojarzyła. Pod żadnym pozorem nie krzycz na niego, bo wywołasz niepotrzebny stres.
  2. Nałóż szampon do kąpieli zgodnie z zaleceniami producenta. Możesz wcześniej dać pupilowi do powąchania. Niech się przyzwyczai. Delikatnie, ale dokładnie wmasuj szampon w skórę zwierzaka, a następnie dokładnie zmyj.
  3. Jeśli używasz dodatkowo odżywki, nałóż ją w ilościach, jak jest podane na opakowaniu i dokładnie spłucz.
  4. Jak tylko skończysz mycie psa, od razu go wyjmij. Nie przedłużaj mycia na siłę.
  5. Dokładnie wysusz psa za pomocą ręcznika. Użyj równie suszarki, jeśli pupil ją toleruje. Pamiętaj jednak, aby nie znajdowała się bliżej niż 20 centymetrów od skóry czworonoga.
  6. Rozczesz sierść za pomocą szczotki lub grzebienia.
Przeczytaj:  Adopcja psa - jak adoptować psa ze schroniska i ile to kosztuje?

Wiesz  jak umyć psa i czym myć psa, ale nie masz pojęcia jak często stosować taki zabieg pielęgnacyjny? Mycie psa powinno odbywać się wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Jeżeli pies nie tarza się w trawie, omija błoto szerokim łukiem, może być kąpany raz w miesiącu, a nawet rzadziej. Częstszych kąpieli wymagają rasy, które mają włosy m.in. maltańczyki, shih-tzu oraz yorkshire teriery. Je myje się nawet raz w tygodniu. Oczywiście, gdy pupil mocno się ubrudzi, konieczna będzie kąpiel, nawet i codziennie.

Czym myć psa?

W czym kąpać psa? To pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów czworonogów. U zwierząt stosuje się produkty przeznaczone tylko i wyłącznie dla nich. Pod żadnym pozorem nie używaj swoich żeli pod prysznic, szamponów, mydła ani płynów do higieny intymnej.

Psy mają zupełnie inne pH skóry od człowieka. Kąpanie psa w ludzkich produktach może spowodować podrażnienie skóry czworonoga, a tym samym swędzenie i dyskomfort. W takim razie czym myć psa? Zaopatrz się w kosmetyki dla psów. Dostępne są w gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych. Niezbędne do kąpieli są:

1. Szampon dla psa

Na rynku istnieje mnóstwo szamponów dla psów. Może nie tylko, co dla człowieka, ale wybór jest naprawdę ogromny. Dostępne są m.in. szampony przeznaczone dla:

  • seniorów,
  • szczeniąt,
  • psów z włosami,
  • psów z długą lub krótką sierścią,
  • psów z jasną albo ciemną sierścią,
  • psów alergików,
  • psów problemami dermatologicznymi.
  • konkretnej rasy.

Szampony dla czworonogów z problemami dermatologicznymi często nie są zwykłym kosmetykiem, a lekiem. Zaleca je zazwyczaj lekarz weterynarii. Wtedy kąpanie psa stanowi nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale przede wszystkim jest elementem leczenia problemów skórnych. Ponadto, są również szampony przeciwko pchłom i innym pasożytom zewnętrznych. Stosuje się je w przypadku inwazji pchłami. profilaktyka jest tu zbędna.

Przeczytaj:  Pies zjadł trutkę na szczury - co zrobić? Objawy zatrucia

2. Odżywka dla psa

Odżywki stosowane są głównie u psów ras miniaturowych. Nie mają one sierści, a włosy o delikatnej strukturze, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Odżywka dla psów, tak samo jak i dla człowieka, ma za zadanie ułatwić rozczesywanie włosów, a także nadać im blask oraz miękkość. Preparat stosuje się po kąpieli pupila, a następnie spłukuje wodą. Na rynku są również kosmetyki 2w1, czyli szampon z odżywką.

3. Grzebień lub szczotka

Niezależnie, czy decydujesz się na szczotkę, czy grzebień, muszą one być dostosowane do typu sierści, a także wielkości czworonoga. Psie włosy niestety wykazują tendencję do kołtunienia się. W związku z  tym powinny być rozczesywane codziennie. Świetnie sprawdzi się grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, a także miękka i szeroka szczotka. Przed kąpielą możesz użyć również furminatora. To takie specjalne narzędzie, które służy do usuwania podszerstka. WS efekcie rozczesywanie sierści po kąpieli jest o wiele łatwiejsze.

4. Woda

Woda powinna być letnia, najlepiej mieć 37-39,0° C.

5. Mata antypoślizgowa

To niezbędny element, który ułatwi Ci kąpanie psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.