Jak karać psa za złe zachowanie? Sposoby na karanie psa

pies ukarany ze zle zachowanie

Nieposłuszny pies to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Niektórzy opiekunowie niestety wciąż stosują kary cielesne. Jednak bicie psa to nie rozwiązanie, bowiem pogłębia problem. W takim razie jak karać psa za złe zachowanie?

Jak karać psa za złe zachowanie?

Wielu opiekunów zwierząt zastanawia się jak karać psa za złe zachowanie. Można wyróżnić dwa rodzaje działań:

  • metoda awersyjna – zwana również karą, opiera się na zadaniu zwierzakowi bólu oraz zastraszeniu go. Do tej metody zalicza się m.in. klapsy, szarpanie smyczy, a także krzyk oraz mówienie groźnym tonem. Taka forma kary jest niezalecana przez behawiorystów. Bicie psa i karcenie tylko i wyłącznie obniżają pewność siebie czworonoga. Do tego niszczą relację między właścicielem a pupilem oraz sprawiają, że pies przestaje ufać swojemu przewodnikami i odczuwa lęk przed nim.W efekcie zwierzę nie przyswaja wiedzy na temat tego, jak ma się zachowywać. W przypadku agresji problemu się nie niweluje, a tylko pogłębia. Karcenie psa wpływa negatywnie na jego stan psychiczny.
  • metoda dobrej kary – obejmuje działania, które polegają na umiejętnym manipulowaniu wszystkimi elementami z potoczenia pupila. Jeśli pies zrobić coś źle, odmów mu otrzymania ulubionego przysmaku, pójścia na długi spacer czy pobawienia się z innymi czworonogami. Taka forma kary jest przede wszystkim humanitarna. I o wiele skuteczniejsza podczas szkolenia.Pamiętaj jednak, że wymaga ona kreatywności, zaangażowania. Musisz dokładnie wiedzieć, co jest bardzo ważne dla Twojego pupila. Ponadto musisz pokazać mu, że każde niepożądane zachowanie, niesie za sobą konsekwencje w postaci odebrania mu przyjemności. Nie może odbierać tego jako zwykły zbieg okoliczności. Jeśli prawidłowo zastosujesz karę, będziesz konsekwentny w szkoleniu, to zmiany w zachowaniu zauważysz bardzo szybko.

Jak karać psa za agresje?

Agresywny i nieposłuszny pies jest dość częstym problemem. Jak więc karać psa za agresję? Zamiast zastanawiać się, jak karcić psa za agresję, pomyśl, co ją powoduje. Zazwyczaj wystarczy wyeliminować przyczynę, aby nieposłuszny pies stał się zdyscyplinowany. Niewłaściwe zachowania czworonoga mogą mieć różne podłoże.

Przeczytaj:  Jak przygotować swojego pupila na pobyt u petsittera?

Jeśli masz psa ze schroniska, może okazać się, że agresja związana jest z jego przykrą przeszłością. Może ktoś go bił? Ponadto nieposłuszeństwo może być wynikiem niezaspokojonych potrzeb czworonoga.

Jako właściciel nie musisz nawet być tego świadomy. Może wiązać się także z brakiem umiejętności panowania nad emocjami. Jeżeli czujesz się bezsilny i nie wiesz, jak karać psa bez użycia siły, by nauczyć go odpowiedniego zachowania, skorzystać z psiego behawiorysty. Bicie psa – dlaczego nie wolno?

Zdarzają się osoby, które za niepożądane zachowania biją psa. To błąd. Karcenie psa siła może odnieść odwrotny skutek do zamierzonego. Warto jednak zacząć od tego, że bicie psa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia czworonoga. W taki sposób można wyrządzić pupilowi ogromną krzywdę!

Zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poza tym większość niewłaściwych zachowań u zwierząt jest wynikiem zachowania opiekunów, którzy nie zdają sobie z tego sprawy. Właściciel nieświadomie wzmacnia dane zachowanie u pupila i nieumiejętnie stosuje kary.

W ten sposób eliminuje pożądane zachowania. Przykład stanowi sytuacja, gdy pies podgryza ręce, kostki właściciela, a ten na niego krzyczy. Pupilowi chodziło o zwrócenie uwagi i ją dostał.

A więc opiekun nieświadomie daje przyzwolenie na takie zachowanie. Zamiast krzyczeć na psa, należy go zignorować lub po prostu iść do innego pomieszczenia i zamknąć się na kilka minut. Inny przykład stanowi karcenie psa, którego spuściło się ze smyczy.

Gdy pies nie chce przyjść, opiekun się denerwuje, zaczyna podnosić głos i krzyczeć. Gdy pies w końcu przybiegnie, właściciel daje mu np. klapsa lub krzyczy na niego. Tym samym pies nie myśli, że dostał karę za powrót, a nie ucieczkę.

Skuteczne sposoby na karanie psa bez użycia siły

Nieposłuszny pies to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Zdarza się, że pupil wykazuje niepożądane zachowanie tylko w jednej sytuacji np. gryzie po rękach, skacze na powitanie.

W takiej sytuacji nie sprawdzi się bicie psa, a jego szkolenie. Nauka odpowiedniego zachowania to proces żmudny i długotrwały. Niektóre zwierzęta potrzebują zaledwie kilku dni na przyswojenie wiedzy i stosowanie się do zasad.

Z innymi trzeba popracować nieco dłużej. Aby zauważyć efekty, musisz być konsekwentny w swoich działaniach, wykazywać zaangażowanie i przede wszystkim nie poddawać się. Ponadto warto stosować humanitarne metody, które dodatkowo umocnią Waszą relację. Jak karać psa za złe zachowanie bez użycia siły?

Przeczytaj:  Dlaczego pies piszczy? czy to normalne?

Oto kilka skutecznych sposobów:

Ignorowanie niepożądanych zachowań

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to jedna z najskuteczniejszych metod w szkoleniu czworonogów. Sposób ten wykorzystuje się głównie, gdy pies skacze przy powitaniu. Większość opiekunów źle reaguje na takie zachowanie.

Zaczyna zbyt wiele mówić do czworonoga, krzyczy na niego, aby przestał, a w efekcie ten nie przestaje skakać i niewłaściwe zachowanie się utrwala. Jeżeli wracasz do domu, a pupil zaczyna na Ciebie skakać, to odwracasz się do niego plecami.

Za każdym razem, gdy pupil postawi wszystkie łapy na ziemi, nagródź go pochwałą oraz kontaktem wzrokowym. Rób tak przez kilka dni, a efekty zobaczysz w ekspresowym tempie.

Odejście od psa

Oczywiście mnie chodzi o pozostawienie psa na pastwę losu, a po prostu odejście od niego, co będzie działało jak kara. Wiele psów lubi zwracać na siebie uwagę poprzez np. gryzienie po rękach, ciągnięcie rękawa. Nie zawsze jednak opiekun ma czas i ochotę na zabawę.

Ponadto, gryzienie jest niewłaściwym zachowaniem i należy to uświadomić pupilowi. Jeżeli zwierzę zacznie gryźć Cię po rękach, będzie nieznośny i uporczywie prosił o twoją uwagę, wstań i wyjdź z pokoju na kilka minut. Najlepiej do innego pomieszczenia. Zamknij za sobą drzwi.

Time out

Karcenie psa tą metodą polega na odesłaniu pupila w kąt. Jeśli pupil np. szczeka głośno pod drzwiami, nie krzycz go. Bicie psa tutaj również nic nie wskóra. Po prostu chwyć go za obrożę, a następnie spokojnie odprowadź do pokoju. Zamknij go na kilka minut.

Postępuj tak cały czas, dopóki zwierzę nie zrozumie, że stanie i szczekanie pod drzwiami jest niepożądanym zachowaniem. Wraz z upływem czasu pupil zacznie panować nad swoim zachowaniem.

Powtórzenie ćwiczenia

Metoda ta jest stosowana przy szkoleniu pupila z komend. Zdarza się, zwłaszcza na początku, że zwierzę nie wykona polecenia albo wykona je błędnie. Zatem jak karać psa za niewykonanie zadania?

Pod żadnym pozorem nie krzycz ani go nie bij. W ten sposób wywołasz u niego lęk i cała nauka pójdzie na marne. Pies nie będzie chciał się ponownie uczyć, ponieważ szkolenie będzie kojarzyło mu się z nieprzyjemnością.

Przeczytaj:  Jak wyciągnąć kleszcza u psa w bezpieczny sposób?

W takiej sytuacji zignoruj błąd i powtórz ćwiczenie. Świetnym sposobem jest także pokazanie mu, że niewykonanie komendy jest równoznaczne z utratą ulubionego smakołyku. Jak to zrobić? Wystarczy, że pokażesz mu przekąskę i ją schowasz. W chwili, gdy pies wykona komendę, musisz go nagrodzić. W ten sposób utrwalisz pożądane zachowanie.

Nagroda

Za każdym razem, gdy pupil zachowa się właściwie, daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka. Jeśli dajesz komendę „siad” i pies usiądzie, daj mu przysmak. W ten sposób pupil będzie powielał zachowanie i starał się je wykonać dobrze za każdym razem, gdy tylko usłyszy komendę.

Bicie psa – dlaczego nie wolno bić psa?

Niestety wciąż zdarza się, ze opiekunowie biją psa za nieposłuszeństwo. Taka metoda niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim obrazuje nieporadność oraz bezsilność opiekuna, której czworonogi nie są w stanie zrozumieć.

Nie mają pojęcia, dlaczego ich ukochany właściciel zadaje im ból. Stosowanie kar cielesnych sprawi, że pupil w końcu zacznie od Ciebie uciekać, gdy tylko będziesz chciał go ukarać.

Zacznie okazywać lęk oraz frustrację poprzez inne niepokojące zachowania np. niszczenie różnych przedmiotów, oddawanie moczu w domu czy też nagminne lizanie swojego ciała. Co więcej, bicie psa wywołuje u niego agresję.

Może zdarzyć się, że czworonogów będzie chciał konfrontacji z Tobą i będzie próbował Cię zaatakować. To naturalne. Pies nie jest złośliwy. Jednak, gdy Ty go atakujesz, on się po prostu broni. O wiele skuteczniejsze są metody, które nie opierają się na krzyku i biciu.

Poza tym, jeżeli zdecydowałeś się na posiadanie psa, musisz wziąć odpowiedzialność za opiekę nad nim. Nie chodzi tylko i wyłącznie o karmienie go, wychodzenie na spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, ale również traktowanie go z szacunkiem. Jeśli pies źle się zachowuje, znajdź przede wszystkim powód. Zastanów się, co powoduje u niego nieposłuszeństwo, a następnie spróbuj temu zaradzić.

W wielu przypadkach naprawdę wystarczy niewiele, aby pupil zaczął zachowywać się tak, jak tego chcesz. Zacznij również go odpowiednio szkolić i stosować metody, które nie obejmują bicia i karcenia. Jeżeli wszystkie wymienione przez nas metody nie skutkują, możesz skorzystać z porady behawiorysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.