Jak nauczyć psa komendy „daj głos”?

pies daje glos

Daj głos to jedna z najłatwiejszych komend do nauczenia. Nic dziwnego, ze opiekunowie uczą jej wraz z podstawowym „siad”. Większość psów nie ma problemu ze szczekaniem. Poza chartami, które są cichymi czworonogami. Jak nauczyć psa daj głos?

Jak nauczyć psa komendy „daj głos”?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że posiadanie psa daje ogromną radość domownikom. Niestety pupil to także obowiązek. Wymaga wychodzenia na spacer, podawania jedzenia, pielęgnacji, a także nauki wielu czynności. Psy są mądre i szybko się uczą, jednak najpierw trzeba im pokazać co wolno, a czego nie oraz nauczyć komend. Oprócz podstawowej komendy „siad”, „Waruj”, „aport”, warto nauczyć pupila komendy „daj głos”.

Jak nauczyć psa szczekać? To dość proste zadanie. Szkolenie zacznij jak najszybciej. Najlepiej od pierwszych dni. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ młode zwierzę szybciej się uczy. Przygotuj sobie ulubione przysmaki pupila, ewentualnie najlepszą zabawkę. Te gadżety są niezbędną pomocą w szkoleniu. Pupil będzie podekscytowany, gdy zobaczy pyszny smakołyk. Wykorzystaj to do nauki komendy. Stań przed pupilem. Jeśli umie już siadać, wydaj komendę „siad”. Pokaż mu smakołyk i zainteresuj nim czworonoga.

Następnie wydaj komendę daj „głos”. Pupil będzie zniecierpliwiony i w końcu szczeknie, prosząc w ten sposób o smakołyk. Gdy to zrobi, pochwal go dobrym słowem oraz daj mu nagrodę w postaci przysmaku. Powtarzaj ćwiczenie codziennie, aż czworonożny przyjaciel załapie. Nauka taką metodą trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do kilku dni. Gdy pies już opanuje umiejętność, ćwicz, wydają komendę bez trzymania smakołyka w ręku. Dopiero, gdy pupil szczeknie na komendę, pochwal go i podaruj mu przysmak. Tą metodę również powtórz kilka razy.

Przeczytaj:  Suczka czy pies? - jak rozpoznać płeć szczeniaka

Szczekanie na zawołanie

Nauka komendy „daj głos” wymaga jednoczesnego nauczenia komendy „cisza”. Tym bardziej, że druga umiejętność jest o wiele bardziej przydatna na co dzień. Jak nauczyć psa szczekania na zawołanie i ciszy? Należy nauczyć psa komendy „daj głos”, a następnie „cisza”.

Pamiętaj, ze podczas szkolenia psa, nie wolno na niego krzyczeć! Mówienie podniesionym głosem „Cisza, uspokój się, bądź cicho” pupil odbierze jako zachętę do szczekania, a nie prośbę o spokój. Dla psa to świetna zabawa, a dla Ciebie powód do niepotrzebnego zdenerwowania. Zachowanie ciszy wymaga odpowiedniego szkolenia.

Najpierw poproś psa o to, aby zaszczekał, ale nie dawaj mu za to nagrody w postaci smakołyka. gdy szczeknie, powiedz „cisza”. Przysmak daj mu wtedy, gdy zamilknie. Tu niezwykle istotny jest refleks. Musisz podać pupilowi nagrodę, zanim spróbuje po raz kolejny zaszczekać. Ćwiczenie powtarzaj kilka razy dziennie do skutku.

5 porad – jak nauczyć psa szczekać na zawołanie?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa szczekać, stosuj się do kilku zasad:

  1. Zacznij naukę jak najszybciej.
  2. W szkoleniu wykorzystaj nagrody w postaci ulubionych przysmaków czworonoga i zabawek
  3. Zaangażuj się.
  4. Bądź cierpliwy i ćwicz z pupilem, dopóki nie opanuje komendy daj głos.
  5. Bądź konsekwentny. Tylko wtedy osiągniesz sukces!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.