Jak nauczyć psa sikać na matę? ZOBACZ!

jak-nauczyc-psa-sikac-na-mate

Jak nauczyć psa sikać na matę? Pies sikający w domu to duży problem. Mocz wsiąkający w podłogi może doprowadzić do wypaczenia desek czy paneli, natomiast ten pochłonięty przez dywan szybko stanie się źródłem nieprzyjemnego zapachu. Nauka czystości u szczeniąt to podstawa.

Warto jednak przygotować się na długotrwały i niełatwy proces szkolenia. Pomocne może okazać się stosowanie mat, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu, w którym mieszka młody pies. Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Kiedy rozpocząć naukę czystości u psa?

Trening czystości u psa warto rozpocząć od pierwszego dnia, w którym zwierzę pojawia się w domu. Im więcej czasu opiekun poświęci na szkolenie, tym szybciej nauczy psa obowiązujących w domu zasad.

Niektóre psy uczą się czystości w wieku 5, a inne w wieku 8 miesięcy – nie ma tu żadnej reguły i nic nie wyklucza możliwości przeprowadzenia takiego szkolenia u dorosłego psa.

Warto pamiętać jednak, że jest to długotrwały proces, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość.

Podobnie jak małe dziecko, pies musi zrozumieć ideę załatwiania się w wyznaczonym miejscu, a następnie wyrobić z tej wiedzy trwały nawyk. Może zająć to nawet kilka miesięcy.

Czym jest mata do sikania dla psa?

Mata do sikania dla psa to podkład pokryty specjalnym żelem, który ma pochłaniać nieprzyjemne zapachy powstające przez załatwianie potrzeb fizjologicznych przez czworonoga.

Spód takiego akcesorium wykonany jest najczęściej z folii czy innego wodoszczelnego materiału, dzięki czemu mocz nie przesiąka na dywan czy drewniane panele.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść truskawki SPRAWDŹ!

Większość mat jest wielorazowa – mocz szybko wysycha na nich, jest wchłaniany, a zapach zneutralizowany.

Mata dla psa do sikania służy do nauki – nauki czystości. Można stosować ją zarówno przy szczeniakach, jak i przy psach dorosłych. Dobrze sprawdza się na przykład w klatce czy transporterze.

Mata do nauki sikania znajduje zastosowanie:

  • w trakcie nauki higieny u szczeniąt,
  • po operacjach,
  • przy starszych psach, które mają już problemy z normalnym załatwianiem się,
  • w podróży (również samochodem),
  • podczas pokazów i wystaw dla psów.

Jakie są rodzaje mat dla psów?

Często mata do sikania dla psa jest matą wielofunkcyjną, co oznacza, że łączy w sobie również dodatkowe funkcje. Ogólnie, rozróżniamy następujące typy mat dla psów:

  • maty do sikania,
  • maty samochodowe,
  • maty węchowe,
  • maty legowiska,
  • maty zapachowe, na przykład maty dla psa do sikania o zapachu trawy,
  • maty chłodzące.

Najkorzystniejszy jest wybór maty do sikania, która pełni też rolę wygodnego legowiska, przynajmniej w trakcie podróży.

Zapewnia ona pupilowi ochronę nie tylko przed moczem, ale też przed wilgocią czy błotem. Większość produktów tego typu można prać w pralce, choć istnieją też modele jednokrotnego użytku.

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Kiedy wybierzemy już odpowiedni rodzaj akcesoriów, pozostaje nam jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: jak nauczyć psa sikania na matę?

Oczywiście, najłatwiej będzie to zrobić w przypadku szczeniaka. Wystarczy, że opiekun, zauważając, iż pies ma zamiar się załatwić, postawi go na macie.

Za każdym razem, kiedy pupilowi uda się zrobić siku na podkładzie, warto go wynagrodzić, na przykład smakołykiem. To pozwala skojarzyć czynność sikania na macie z czymś pozytywnym.

Warto pamiętać, że mata powinna znajdować się w jednym miejscu. Rozłożenie takich podkładów w każdym pokoju może utrudnić naukę. Niektórzy zalecają jednak, aby początkowo mata była zawsze pod ręką.

Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

Oznacza to ułożenie jej w wielu miejscach i stopniowe usuwanie tych podkładów, którymi pies się nie interesuje. Jeśli zwierzę już wybrało sobie ulubione miejsce do sikania, matę układamy właśnie tam.

A jak rozpoznać, że pies zamierza załatwić swoją potrzebę? Wskazówkami mogą być takie zachowania, jak:

  • piszczenie,
  • niepokój,
  • wąchanie podłogi.

Należy unikać także podnoszenia głosu na psa, któremu zdarzy się zrobić siku w niedozwolonym miejscu. Znacznie lepiej jest wtedy błyskawicznie przenieść zwierzę na matę.

Wiedząc, jak nauczyć psa załatwiać się na matę, warto poznać też techniki stopniowego przechodzenia z nauki sikania na podkład do nauki sikania na zewnątrz.

Niektórzy zalecają w tym przypadku stopniowe zmienianie miejsca położenia maty – kierowanie się z nią w kierunku drzwi wyjściowych, aby nawiązać do sikania na dworze.

Co ile wymieniać mate dla psa?

Mata dla szczeniaka do sikania powinna pozostawać miejscem higienicznym, dlatego najlepiej wymieniać ją zgodnie z zaleceniami producenta. Trudno wskazać tutaj konkretną częstotliwość wymiany takiego produktu.

Wiele zależy bowiem od tego, jak przebiega nauka sikania psa. Jeśli zwierzę regularnie załatwia się na podkład, wymiana będzie konieczna znacznie wcześniej. Najłatwiej konieczność wymiany maty ocenimy po jej zapachu lub utracie chłonności.

Co zamiast maty dla psa?

Jak nauczyć psa czystości bez maty? Niektórzy, zamiast specjalnego produktu, wybierają na przykład zwykłe podkłady higieniczne lub gazety. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ gazety nie są tak chłonne, przeciekają, a pies może gryźć je i drzeć na strzępy dla zabawy.

Czasami korzystniejszą metodą jest stosowanie kuwety, jednak i ten pomysł nie sprawdza się przy każdym psiaku – zwierzę może rozgrzebywać żwir, a nawet gryźć samą kuwetę.

Wiele osób rezygnując z maty dla psa, stosuje technikę wyprowadzania zwierzęcia na zewnątrz. Niestety, wiąże się to z koniecznością ciągłego obserwowania psiaka i wypuszczania go na zewnątrz nawet co godzinę.

Przeczytaj:  Pies liże łapy - dlaczego to robi? Przyczyny i profilaktyka

Najważniejsze jest wyprowadzanie zwierzęcia:

  • po przebudzeniu się,
  • po jedzeniu,
  • i po zabawie.

Jeśli nie uda się wyprowadzić psa na czas, należy ignorować kałuże moczu na podłodze, natomiast chwalić zwierzę za każdym razem, kiedy załatwi się na zewnątrz.

Jak uczyć psa czystości?

O czym pamiętać, ucząc psa zasad czystości? Najważniejsze zasady to:

  • nagradzanie za prawidłowe zachowanie – wystarczą pochwały i pieszczoty,
  • unikanie kar w przypadku „wpadki” – krzyki czy innego typu kary wiążą się z ogromnym stresem i mogą skutkować nawet zjadaniem odchodów przez psa,
  • szybkie usuwanie odchodów czy moczu, aby ich zapach nie wnikał w dywan czy podłogę, ponieważ to skłoni zwierzę do załatwiania się w tym samym miejscu,
  • w przypadku nakrycia psa w trakcie załatwiania się w niedozwolonym miejscu warto tupnąć nogą, aby pies zatrzymał się i przenieść go we właściwe miejsce.

*spotkaliśmy się z metodą wsadzania nosa psa w odchody (szczególnie w przypadku szczeniąt), które właśnie wydalił – niczego w ten sposób nie nauczymy swojego czworonoga i nie wolno tak postępować ze zwierzęciem.

Najlepiej starać się wychować psa od szczeniaka, bo na tym etapie jego życia najprościej przyswoić mu pewne nawyki, które bardzo przydadzą się w dorosłym życiu.

W trakcie nauki szczeniaka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na matę higieniczną nie należy stosować kar za tzw. wpadki i nawet krzyczenie na psa może przynieść odwrotny efekt!

Co więcej, z pewnością trudniej będzie oduczyć dorosłego psa sikania w domu zamiast na matę, ponieważ nawyki, jakie pies do tej pory zgromadził w swojej głowie, mogą być na tyle głęboko zakorzenione, że dorosły pies nigdy nie przyzwyczai się do maty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.