Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Pies powinien spać w legowisku nie tylko ze względu na to, że takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości w mieszkaniu, ale również dlatego, że odpowiednie posłanie jest w stanie zapewnić mu najlepsze warunki do wypoczynku i regeneracji.

Dorosły pies nadal przesypia nawet do 18 godzin w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że to, gdzie śpi, ma duże znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Jak więc nauczyć czworonoga spania we własnym legowisku?

Odpowiednie legowisko

Zanim przystąpimy do nauki spania w legowisku, trzeba wybrać dla psa odpowiednie posłanie, które nie będzie zniechęcać go do wyboru wskazanego miejsca na sen i odpoczynek. Może okazać się bowiem, że pies nie chce spać w legowisku właśnie dlatego, że jest ono nieodpowiednie, na przykład za małe lub za duże. Na co należy zwrócić więc uwagę?

Rozmiar legowiska to najważniejsza kwestia. Przyjmuje się, że posłanie nie powinno być ani za małe, ani za duże – ma dawać jednocześnie poczucie komfortu, otulenia, bezpieczeństwa, ale też swobodę ruchów.

Rozmiar najlepiej dobrać więc do wielkości psa, mierząc go od czubka nosa po podstawę ogona i od podstawy łap po czubek głowy. Do uzyskanego w ten sposób pomiaru dodajemy jeszcze około 10-30 cm (zależnie od wielkości psa), aby zapewnić psiakowi wygodę.

Duże znaczenie ma także kształt legowiska, czyli jego rodzaj. Jeśli pies lubi opierać głowę na przykład na zagłówku kanapy czy na kolanach właściciela, warto wybrać dla niego legowisko z podwyższonymi bokami. Jeżeli zaś woli leżeć wysoko, dobrze sprawdzi się duża poducha lub dodatkowy koc wewnątrz legowiska typu ponton. 

Przeczytaj:  Zęby u psa - wymiana zębów u psa, wypadanie i ile pies ma zębów?

Na koniec dobrze przemyśleć trzeba także miejsce, w którym umieścimy legowisko. Ma to być kąt cichy, spokojny, umożliwiający odpoczynek, ale też wygodną obserwację. Piesek nie będzie zadowolony, jeśli jego legowisko znajdzie się z dala od centrum życia domowników.

Jednak w miejscu zbyt głośnym, ciągle oświetlonym czy stanowiącym ciąg komunikacyjny, nie będzie miał szansy na spokojny odpoczynek. Należy unikać zatem umieszczania posłania dla psa w korytarzu, przy drzwiach i oknach lub przy telewizorze.

Jak nauczyć młodego psa spać w legowisku?

Zastanawiasz się, jak pokazać psu gdzie ma spać? w odniesieniu do psów młodych (szczeniąt) będzie o wiele łatwiejsza, ponieważ jest to idealny etap na naukę odpowiedniego zachowania.

W tym czasie właściciel czworonoga musi zadbać przede wszystkim o własną stanowczość i konsekwentne działania. Jeśli pozwoli psiakowi spać we własnym łóżku lub na kanapie w salonie, może mieć duży problem z oduczeniem zwierzaka takiego nawyku.

Wspólne dzielenie miejsca do spania może wydawać się atrakcyjne, kiedy piesek jest mały i nie zajmuje wiele miejsca. Należy pamiętać jednak, że szybko urośnie i wkrótce może zamienić łóżko właściciela we własne posłanie pełne sierści i innych zabrudzeń. 

Kiedy więc uczymy małego psa spania w legowisku, musimy za każdym razem postępować tak samo. Jeśli psiak próbuje wdrapać się na łóżko jednego z domowników, nie należy pozwalać mu na to, lecz zanosić zwierzaka do własnego posłania.

Nie można jednak pozwalać sobie na wyjątki. Jeśli raz pozwolimy pupilowi spać na łóżku, a innym razem ganimy go za takie zachowanie, pies będzie zagubiony i z pewnością nie zrozumie intencji właściciela. 

Inną lub dodatkową metodą nauki na tym etapie może być także nagradzanie, niekoniecznie przysmakiem, lecz na przykład ulubioną zabawką pozostawioną w legowisku. W taki sposób posłanie będzie kojarzyło się zwierzęciu z czymś przyjemnym. 

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa komendy "daj głos"?

Jak nauczyć spania w legowisku dorosłego psa?

Odpowiedź na pytanie “jak nauczyć dorosłego psa spać w legowisku?” jest o wiele bardziej skomplikowana z punktu widzenia właściciela czworonoga. Taki proces wymaga jeszcze większej ilości cierpliwości oraz większej ilości czasu, ponieważ dorosły pies ma już swoje nawyki. Mimo to należy pamiętać, że każdego czworonoga da się nauczyć spania w wyznaczonym miejscu. Trzeba przestrzegać przy tym jednak kilku kluczowych zasad.

Podobnie jak w przypadku szczenięcia, najważniejsza będzie konsekwencja. Kiedy pies próbuje wskoczyć na kanapę czy fotel, właściciel powinien wydać mu stanowczą komendę „nie” i skierować go na psie posłanie. Jest to zasada, której trzeba przestrzegać bezwzględnie, nie czyniąc żadnych wyjątków. Ważne jest również nagrodzenie pupila za wykonanie polecenia – można pogłaskać go lub dać mu smakołyk, co wzmocni dobry nawyk. 

Co ważne, przy oduczaniu dorosłego psa złych przyzwyczajeń, opiekun czworonoga musi zachować spokój. Jego komendy nie mogą być nasycone gniewem, ponieważ wtedy posłanie będzie kojarzyło się zwierzęciu z czymś negatywnym – z formą kary. Polecenia wydawane w trakcie nauki muszą być stanowcze, ale nie nasycone emocjonalnie złością czy irytacją. 

Należy pamiętać także, że starszy pies będzie próbował wielokrotnie łamać nowe zasady, jeśli wcześniej pozwalano mu spać na łóżku właściciela czy na kanapie dla gości. Ważne jest więc uzbrojenie się w cierpliwość i wykorzystanie kilku dodatkowych sztuczek, które pomogą przekonać psiaka do własnego legowiska.

Jedną z takich metod jest uatrakcyjnienie posłania wspomnianą już zabawką czy przekąską. Warto też w trakcie nauki wprowadzić komendę „na miejsce”. Wydajemy ją w momencie, kiedy pies wie już, gdzie takie miejsce się znajduje. Po wykonaniu komendy zwierzaka trzeba obowiązkowo nagrodzić głaskaniem lub smakołykiem.

Odpowiedź na pytanie, jak przekonać psa do spania w legowisku, sprowadza się zatem do: konsekwencji, cierpliwości, nagradzania. Najważniejsze jest to, aby zwierzę kojarzyło legowisko z miejscem bezpiecznym i komfortowym. Pozytywne postrzeganie posłania to klucz do sukcesu.

Przeczytaj:  Psu śmierdzi z pyska - dlaczego tak jest? Przyczyny i sposoby na smród z psiego pyska

Jeśli opiekun będzie krzyczał na psa, nakazując mu położenie się na legowisku, pupil uzna posłanie za miejsce kary, gdzie właściciel odsyła go, kiedy nie jest zadowolony. Tymczasem legowisko ma być czymś zupełnie innym – bezpiecznym azylem, miejscem do wyciszenia, snu i relaksu, punktem obserwacyjnym i przystanią, w której pies zawsze może liczyć na spokój. 

Jak nauczyć psa spania w budzie?

Po wyjaśnieniu, jak nauczyć psa spania w legowisku, warto poruszyć także temat nauki spania w budzie. Niekiedy właściciele czworonogów są bowiem zmuszeni do takiego rozwiązania, mimo że wcześniej zakładali, iż pies będzie zwierzakiem domowym.

Nauka spania w budzie jest o wiele trudniejsza, zwłaszcza jeśli psiak wcześniej mógł przebywać w mieszkaniu razem z domownikami. W takiej sytuacji ważne jest zadbanie o odpowiednie usytuowanie budy tak, aby pies mógł widzieć z niej jak największą część podwórka.

Istotne jest też odpowiednie wyposażenie tego miejsca, zwłaszcza w miskę ze świeżą wodą czy ulubione zabawki psa. W trakcie nauki podstawą będzie natomiast budowanie pozytywnego związku przyczynowo-skutkowego, czyli nagradzanie zwierzęcia za każdym razem, kiedy widzimy, że leży w budzie. 

Co ważne, po podjęciu decyzji o przeniesieniu psa do budy, nie wolno “wyłamywać się” i pozwalać zwierzakowi na przebywanie w domu, nawet przez chwilę czy w trakcie brzydkiej pogody. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.