Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik dla właściciela

szczeniak jamnika na spacerze

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies daje mnóstwo radości i szczęścia. Niestety nie jest to zabawka, a zwierzę, które wymaga wychowania oraz poświecenia mu uwagi. Biorąc szczeniaka, musisz liczyć się z tym, że będzie on załatwiał się w domu. Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Nauka psa załatwiania się na dworze – jak zacząć?

Decydując się na zakup albo adopcję psa, musisz liczyć się nie tylko z wydatkami, ale również tym, że będziesz tresować psa już od samego początku. Absolutnie nie odkładaj jego tresury, ponieważ im dłużej zwlekasz, tym psu będzie ciężej się nauczyć konkretnego zachowania czy komend typu: „siat”, „daj łapę”, „aport”.

Jedną z najważniejszych czynności, jaką musisz nauczyć pupila, to załatwianie się na dworze. Jak nauczyć psa sikać na zewnątrz? Najpierw musisz sobie uświadomić, że to długi i złożony proces. U niektórych psów może potrwać kilka dni, a inne będą się uczyły nawet kilka tygodni.

Zastosuj maty higieniczne dla psa

Nauka zachowania czystości w domu wymaga od Ciebie poświęcenia nie tylko czasu, ale i wysiłku. Zacznij od zakupu mat higienicznych. To specjalne podkłady, które wykonany z bardzo chłonnych włókien celulozy.

Dzięki temu pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu. Co więcej, spód jest wodoodporny, a więc zapobiega wypływaniu moczy na zewnątrz. Maty dla psa kupisz je w sklepie zoologicznym.

Możesz również wybrać maty dla ludzi, dostępne w aptekach i wybranych drogeriach. nie dość, że są tańsze, to do tego większe i mocniejsze. Matę rozłóż w tych miejscach, w których najczęściej załatwia swoje potrzeby fizjologiczne oraz koło drzwi.

Przeczytaj:  Ciąża u psa - kompendium wiedzy o ciąży i porodzie psa

Obserwuj również czworonoga. Jeśli widzisz, że pupil nerwowo kręci się w danym miejscu, a nie ma tam podkładu, szybko mu go podłóż.

Mata higieniczna nie działa? Zastosuj kuwetę dla psa!

A jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, jeśli nie przekonuje się do maty, a zbyt częste wychodzenie jest po prostu niemożliwe? Z pomocą przychodzi kuweta. Należy jednak pamiętać, że to nie może być kuweta przeznaczona dla kota.

Są one specyficzne, m.in. mają wysokie ścianki i mały pies może mieć problem z dostaniem się do środka. Należy kupić specjalną kuwetę dla psów. Ich cechą charakterystyczną jest wyścielenie syntetyczną trawą, która ma imitować prawdziwą trawę.

Podobnie jak w przypadku maty, gdy tylko zauważysz, że twój pupil kręci się nerwowo w kółko, od razu wstaw go do psiej kuwety. Rób to za każdym razem, aż w końcu pies sam nauczy się do niej załatwiać.

Pierwsze załatwianie się na dworze

Jeżeli pies potrafi się już załatwiać na macie, czas nauczyć go załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Aby to zrobić, musisz wychodzić z pupilem na dwór za każdym razem, gdy się obudzi, zje oraz po każdej intensywnej zabawie, oraz na noc tuż przed snem.

Może się zdarzyć, że na początku będziesz wychodzić nawet co 2 godziny. Pamiętaj jednak, że to kiedyś minie.

Częstsze wychodzenie z psem daje większą szansę, że szybciej nauczy się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Spacery ogranicz do minimum, oczywiście aż pies na spokojnie załatwi swoje potrzeby fizjologiczne.

W tym przypadku lepiej wychodzić na krócej, ale za to częściej. Im więcej poświęcisz uwagi na naukę czystości w domu, tym szybciej pupil opanuje. Wypracowanie nawyku może trwać kilka dni i o wiele dłużej. To już kwestia indywidualna. Ty musisz wykazać się tu dużą cierpliwością.

Przeczytaj:  Jak obcinać psu pazury? Praktyczne rady

Warto dodać, że jeżeli mieszkasz w domu, możesz ominąć naukę załatwiania się na matę i od razu rozpocząć próby załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. W tym celu wynoś szczenię na podwórko za każdym razem, gdy szczeniakowi chce się siku.

Nagradzaj psa za dobre zachowanie

Nagradzaj psa np. głaskaniem lub ulubionym przysmakiem, gdy tylko uda mu się załatwić na zewnątrz. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że dobrze zrobił. Pamiętaj również, aby na samym początku oraz trakcie szczepień, nie wychodzić na długie spacery i ograniczyć kontakty z innymi psami.

Staraj się wtedy wychodzić tam, gdzie nie ma psów. Szczeniaki mają obniżoną odporność i mogą zarazić się groźnymi chorobami. Dlatego lepiej najpierw korzystać z kuwet i mat, a dopiero potem rozpocząć naukę na zewnątrz.

5 skutecznych sposobów na nauczenie psa załatwiania się na dworze

Zanim znajdziesz skuteczny sposób na to, jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze, musisz uzbroić się w cierpliwości. Każdy pies jest inny i tresura może zająć od kilku dni do kilkunastu tygodni.

Szczenięta załatwiają się kilka, a nawet i kilkanaście razy na dobę m.in. po przebudzeniu, po jedzeniu i piciu, a także po zabawie. Tak samo jak ludzie, młode psy nie potrafią załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych od razu na dworze.

Szczenięta nie robią tego specjalnie czy na złość. Po prostu nie są nauczone załatwiania się na zewnątrz. Ponadto nie są w stanie zbyt długo wstrzymywać swoich potrzeb, ponieważ ich pęcherz jest mały i bardzo szybko staje się pełny.

W rezultacie ciężko im wytrzymać np. noc bez załatwienia się. Jeżeli chcesz i zastanawiasz się jak nauczyć psa sikać na dworze, musisz stosować się do kilku zasad, które Ci ułatwią cały proces:

  • Zacznij od stosowania mat lub kuwety. Wybierz te akcesoria, które sprawdza się u ciebie i które twój pupil zaakceptuje,
  • Jeśli masz podwórko, pomiń etap maty i kuwety od razu ucz załatwiania się na zewnątrz,
  • Za każdym razem, gdy pies załatwi się na matę, daj mu nagrodę w postaci smakołyka, a także pogłaszcz go i powiedz „grzeczny piesek”, „brawo”. Dzięki temu będzie wiedział, że zrobił dobrze i chętniej powtórzy czynność, ponieważ będzie chciał ponownie dostać pochwałę. Chwal go zarówno podczas nauki sikania na matę, jak i na dworze i to od samego początku,
  • Nie karć psa, gdy zdarzy mu się zrobić siku w domu,
  • Staraj się regularnie wychodzić z psem po przebudzeniu, posiłku, zabawie. Przerwy między spacerami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
Przeczytaj:  Kara za zakopanie psa, czyli co grozi za zakopanie zdechłego psa

Nauczenie psa załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze może zając sporo czasu. Nie załamuj się. Jeżeli będziesz systematycznie tresował psa, każdy pupil, prędzej czy później, wyrobi nawyk załatwiania się na dworze, a ty w końcu będziesz cieszyć się z efektów swojej ciężkiej pracy i wytrwałości.

Chcesz nauczyć psa załatwiania się na dworze? Nie stosuj kar!

Ucząc psa czystości w domu, pamiętaj o tym, aby nie krzyczeć na niego ani nie karać za to, jak zdarzy mu się załatwić w domu. Pod żadnym pozorem nie wsadzaj mu nosa w odchody. To niestety wciąż stosowana praktyka, która nie powinna mieć racji bytu. Twój pupil jeszcze nie rozumie, co zrobił źle.

Wkładając m nos w odchody i karcąc, wywołasz w nim stres i będzie się bał, że znów go skarcisz. W rezultacie, w obawy przed karą, może zacząć zjadać własne odchody. Przez to uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli pupilowi zdarzy się pomyłka, to po prostu posprzątaj po nim.

Najlepiej użyj do tego środków, które dokładnie zmyją zapach kupy, aby nie kusić psa do kolejnego załatwienia się w domu. Absolutnie nie bij psa.

W ten sposób możesz go wystraszyć, a nawet i wywołać lęk, który będzie mu towarzyszył w dalszym życiu. W rezultacie może i mieć ataki paniki, stać się agresywny, a w skrajnych przypadkach atakować bez powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.