Jak nauczyć szczeniaka aby nie gryzł? Skuteczne sposoby

szczeniak gryzie pilke

Gryzienie to nieodłączny element codziennego funkcjonowania psa. Nic dziwnego. To naturalne zjawisko. Niestety problem zaczyna się, gdy pupil gryzie to, czego nie powinien czyli ręce, nogi oraz wszelkie przedmioty, znajdujące się w domu. Co zrobić, gdy szczeniak gryzie? I jak nauczyć psa, żeby nie gryzł?

Dlaczego szczeniak gryzie? Podstawowe powody

Bez wątpienia wielu właścicieli czworonogów spotkało się z sytuacją, w której pies gryzie po rękach, nogach lub podgryza domowe sprzęty, takie jak kanapa, buty czy kable. Takie zachowanie jest prawdziwym utrapieniem dla każdego opiekuna.

Wielu z nich zadaje sobie pytanie „Co zrobić, aby pies nie gryzł?”. Jednak najpierw warto poznać przyczynę gryzienia. Z jednej strony może okazać się, że to naturalny odruch, który świadczy o prawidłowym rozwoju szczeniaka. Z drugiej strony być efektem agresji, która jest niebezpieczna dla otoczenia.

Ze względu na zęby

Problem gryzienia najczęściej pojawia się u szczeniąt. Ma to związek z zębami. Wyżynaniu się zębów u psów, tak jak i u człowieka, towarzyszą swędzące dziąsła. Gryzienie nasila się w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe.

Chcąc poznać świat

Gryzienie to naturalny instynkt czworonoga. W ten sposób pupil chce poznać otaczający go świat. Stanowi naturalną potrzebę behawioralną. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie pupilowi bezpiecznej możliwości poznania otoczenia poprzez dawanie mu zabawek i gryzaków.

Z nudy i chęci zabawy

Szczeniak gryzie ręce i nogi również wtedy, gdy się nudzi. W ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę i zachęcić do wspólnej zabawy. Jeśli pies gryzie po rękach, a Ty jako opiekun odwrócisz się, pomyśli, że jest to dobry pomysł, abyś oderwał się od zajęć i będzie czynność powtarzał. Szczeniak gryzie po nogach, ponieważ w ten sposób dostarcza sobie rozrywki. Jeśli nie zapewnisz mu innej formy zabawy, będzie tak robił przez dłuższy czas.

Przeczytaj:  Strachliwy pies - jak pomóc mu zwalczyć lęk? 8 skutecznych rad

Jak uspokoić szczeniaka w takiej sytuacji? Schowaj ręce do kieszeni lub za siebie. Nie rób tego zbyt energicznie, aby nie zachęcić pupila do siłowania się i dalszej zabawy. Musi zrozumieć, że to nie jest forma wspólnego spędzania czasu, a niepożądane zachowanie.

Z radości

Psy gryzą także z radości np. jak wrócisz po kilku godzinach, spędzonych w pracy. Ta sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy psu towarzyszą emocje związane z radością i szczęściem.

W wyniku choroby

Nie zawsze gryzienie jest oznaką negatywnych nawyków. Może zdarzyć się, że takie zachowanie wynika z odczuwania dyskomfortu oraz bólu. Jeśli zauważysz, że pupil nagle uporczywie gryzie np. swój ogon czy Ciebie, a wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca, niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej. Może okazać się, że pies ma problemy zdrowotne, a przyczyną gryzienia jest np. alergia czy długotrwały stres.

Co zrobić żeby pies nie gryzł?

Gryzienie u szczeniaków jest naturalnym odruchem i nie musisz martwić się, że dzieje się coś niedobrego. Bardzo często jest wynikiem wymiany zębów mlecznych na stale. W tym okresie problem może się nasilać. Później zazwyczaj mija, choć może stać się nawykiem. Co zrobić żeby szczeniak nie gryzł? Należy już od samego początku uczyć go, że nie wolno gryźć. Naukę rozpocznij już od samego początku. Im szybciej wprowadzisz zasady, tym pupil szybciej je pojmie. Zacznij od wyznaczenia granicy poprzez jasne komunikaty. Musisz pokazać psu, że ugryzienie jest dla Ciebie bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.

Czasami wystarczy, że kilka razy wydasz komendę „nie wolno” i pupil zapamięta. Zdarzają się jednak sytuacje, że szczeniak gryzie po nogach i rękach i nie zwraca uwagi na Twoją komendę. Koniecznie uzbrój się w cierpliwość i dalej trenuj psa. Szczenięta są jak dzieci, które musisz wszystkiego nauczyć od podstaw. Nie wiedzą, co jest dobre, a co złe. To ty musisz zrobić tak, aby pies zachowywał się w pożądany sposób.

Przeczytaj:  Dwa psy w domu - jak wprowadzić drugiego psa do domu?

Wychowanie psa to bardzo długi proces, który wymaga od Ciebie dużo cierpliwości i systematyczności. Nie możesz się poddawać. Naukę możesz zakończyć dopiero wtedy, gdy pupil się nauczy. Warto również wybierać się na spacer z pupilem, gdy osiąga on szczyt aktywności. To moment, w którym ma najwięcej energii i chce się bawić. W ten sposób przekierujesz całą energię. Zanim zdąży Cię podgryźć, dostanie bardziej atrakcyjną zabawę w postaci wspomnianego spacery,

Jak nauczyć szczeniaka, żeby nie gryzł?

Niezależnie czy pies gryzie po rękach, nogach czy przedmioty domowe, można go tego oduczyć. Jak nauczyć psa, żeby nie gryzł? Warto stosować się do kilku zasad:

1. Pokazuj psu, że robi źle

Od samego początku pokazuj psu, że źle robi. Pupil od pierwszych dni w Twoim domu, musi być uczony zasad i reguł. Nigdy mu nie pozwalaj na gryzienie i komunikuj, że takie zachowanie jest złe. Jeśli bawisz się z psem rękami czy nogami, to potem nie dziw się, że szczeniak gryzie ręce czy nogi. Traktuje to jako zabawę, na którą dostał przyzwolenie.

2. Kup pupilowi zabawkę

Najlepiej, aby było ich kilka. Jeśli pies będzie się nudził lub miał ochotę na zabawę, to zamiast gryźć po prostu weźmie w pyszczek swoją zabawkę. Maskotkę czy zabawkę warto kupić zanim kupisz psa lub weźmiesz go ze schroniska. Najlepiej, aby w domu znajdowało się ich kilka. Doskonale sprawdzą się zabawki, w które można włożyć ulubiony smakołyk. Pies musi bardzo mocno skupić się na tym, aby wydostać z zabawki przekąskę, że straci zainteresowanie gryzieniem twoich rąk, nóg czy innych przedmiotów domowych.

3. Znajdź odpowiedni sposób

Gdy szczeniak gryzie przedmioty, klaśnij w ręce, ale nigdy nie w psa! Nie możesz bić zwierzaka, gdy zrobi źle! Nie karć go, bo w ten sposób wywołasz u niego strach i lęk. Wystarczy, że powiesz psu nie, a następnie podasz mu jego zabawkę. Jeśli ją weźmie i zacznie się nią bawić, pochwal pupila i pogłaszcz go, aby wiedział, że dobrze robi. Pupil w końcu zrozumie, że gryźć można tylko zabawki, a nie inne przedmioty.

Przeczytaj:  Spacery z psem - jak powinny wyglądać? Najważniejsza psia potrzeba

Jak uspokoić szczeniaka, gdy gryzie ze strachu?

Szczeniaki mogą również gryźć ze strachu. Ma to miejsce zazwyczaj w pierwszych dniach pobytu pupila w nowym domu. Wszystko jest dla niego nowe: otoczenie, ludzie, zapachy, przedmioty co wywołuje u niego lęk. Strach wzmacnia się zwłaszcza wtedy, gdy czworonóg został zbyt wcześnie odebrany mamie lub w wyniku interwencji czyli złego traktowania. Takiemu maluszkowi ciężko odnaleźć się wśród obcych ludzi, gdy dopiero co zabrano go matce.

Co więcej, poza nowym otoczeniem, nowi opiekunowie wymagają od niego stosowania się do różnych, obcych reguł m.in. chodzenia na smyczy czy załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. To frustrujące. W efekcie szczeniak gryzie ze strachu, ponieważ nie rozumie Twoich intencji i zamiarów. Jak uspokoić szczeniaka w takiej sytuacji? Przede wszystkim staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie podnoś głosu ani nie okazuj zdenerwowania. Tym sposobem wywołasz u bojaźliwego pupila problemy socjalizacyjne i pogorszysz sprawę.

Musisz dać maluszkowi swobodę w poznawaniu nowego otoczenia oraz przyzwyczajaniu się do członków rodziny i bliskich. Cały proces może trwać kilka dni, tygodni, a nawet i miesięcy. Aby przyzwyczaić pupila do pozostałych członków rodziny i osób, które często u Ciebie bywają, możesz zastosować metodę ze smakołykami. Osoba powinna ukucnąć z przysmakiem pupila i czekać aż ten do niej podejdzie.

Jeśli to zrobi, koniecznie go pochwal poprzez głaskanie czy wręczenie mu psiego ciasteczka. Jeśli masz w domu dzieci, pilnuj, aby nie wykonywały gwałtownych ruchów w postaci tulenia czy głaskania psa przez pierwsze dni. Mogą go wystraszyć. Również zastosuj tu metodę ciasteczka. Pupil w końcu się do was przyzwyczai, a problem z gryzieniem ze strachu zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.