Obcinanie paznokci psu to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, której nie wolno bagatelizować. W celu ich skrócenia można udać się do weterynarza groomera lub wykonać samemu. Jak obciąć pazury psu? I co zrobić, gdy pies nie daje sobie obciąć pazurów?
Jak obciąć psu pazury?
Psy ścierają sobie paznokcie w naturalny sposób w trakcie biegania po twardej powierzchni. Niestety przebywając w domu, w którym znajdują się parkiety i dywany, nie mają takiej możliwości. To samo tyczy się spacerów.
Opiekunowie zazwyczaj wyprowadzają pupila na trawę, która nie sprzyja naturalnemu procesowi ścierania pazurów. Obcinanie pazurów u psa to obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny, którego nie można bagatelizować.
Przerośnięte pazury u psa mają tendencję do zawijania się. W efekcie mogą wbijać się w skórę psa, powodując ból i dyskomfort. W takim razie jak obcinać psu pazury? Możesz wybrać się do gabinetu weterynaryjnego lub groomera. Nie ukrywajmy jednak, że czworonogi nie lubią wizyt u weterynarza.
Ponadto, pamiętaj, że obcinanie pazurów psa u weterynarza kosztuje, a musi być wykonywane dość często. Lepszym sposobem jest samodzielne obcinanie psu paznokci.
Takiej czynności pielęgnacyjnej warto nauczyć się już na samym początku i przyzwyczaić czworonoga w pierwszych dniach w twoim domu. Dzięki temu obcinanie paznokci psu stanie się rytuałem.
Zasady obcinania psich pazurów
Jak obciąć psu pazury? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Wbrew pozorom, nie należy do najtrudniejszych zadań. Wymaga jednak cierpliwości, systematyczności, a przede wszystkim wprawy.
Decydując się na samodzielne obcinanie pazurów psa, stosuj się do kilku zasad:
Systematycznie skracaj długie pazury
Obcinanie pazurów u psa powinno odbywać się regularnie. Częstotliwość zależy od rodzaju podłoża, po którym pupil spaceruje, jego aktywności oraz diety. Jeśli pies porusza się po twardych powierzchniach, takich jak chodnik, to lepiej zetrze pazurki niż pies biegający po miękkiej nawierzchni.
Najlepiej obserwuj pupila. Jeśli usłyszysz stukanie pazurów, gdy pupil chodzi po podłodze, to czas na obcinanie psu paznokci. Nie powinny być ani słyszalne, ani dotykać podłogi. Zaleca się obcinanie psu paznokci raz na tydzień lub dwa.
Kup odpowiednie narzędzia
Na rynku dostaniesz kilka narzędzi, które służą do skracania pazurów. Wśród nich znajdziesz:
- cążki – dedykowane do obcinania psich pazurów. Dostaniesz he w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym. Dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia dostosowanie ich do wielkości psich paznokci. Niektóre z nich wyposażono w specjalny czujnik żywej części pazura. Za pomocą światła, sygnalizują jak obcinać psu pazury. Czerwone światło oznacza część, której nie powinieneś obcinać, a zielone miejsce, które możesz przyciąć. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ nie musisz martwić się, że przypadkiem uszkodzić nerw lub naczynia krwionośne. Sprawdzi się przede wszystkim, gdy po raz pierwszy skracasz pupilowi pazurki.
- gilotyny dla psów – obcinanie pazurów u psa za ich pomocą odbywa się poprzez włożenie psiego pazura do narzędzia. Następnie ściska się urządzenie. Stosując gilotynę, pamiętaj, aby najlepiej przycinać pazurki stopniowo. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zbyt krótkiego skrócenia i krwawienia. Zawróć również uwagę, aby narzędzie było ostre, ponieważ tępe mogą miażdżyć płytkę,
- nożyczki – najlepiej sprawdza się u psów małych ras, takich jak chihuahua, yorkshire terrier.
- szlifierka do pazurów – przyrząd ten nada kształt pazurkom oraz wygładzi ich ostre końce. Dzięki temu psie paznokcie są przyjemne. Na rynku dostępne są również szlifierki obrotowe. Charakteryzują się specjalnym zabezpieczeniem, chroniącym sierść lub włosy psa przed wciągnięciem ich do maszyny.
Wybór konkretnego narzędzia jest indywidualny. Wybierz ten, który Ci najlepiej odpowiada.
Wybierz odpowiedni moment
Długie pazury skracaj najlepiej w ciągu dnia, aby mieć odpowiednie światło, a sam pupil powinien być zrelaksowany. Możesz również użyć latarki. Dobrze, abyś nauczył go leżeć na boku. To ułatwi obcinanie paznokci psa.
Nagradzaj pupila po każdej czynności – daj nagrodę pupilowi w postaci ulubionego smakołyka, głaskania. Ponadto chwal go w trakcie pielęgnacji, a także po jej zakończeniu.
Obcinanie psich pazurów – praktyczna instrukcja
Obcinanie psu paznokci nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej techniki.
Pierwszym etapem jest przyjęcie komfortowej pozycji. Powinna być wygodna nie tylko dla Ciebie, ale również dla pupila. Możesz go ułożyć na plecach. Jeśli nie lubi, możesz je obciąć, gdy pies siedzi lub stoi. Nie ma problemu. Następnie chwyć łapę i odgarnij sierść, aby mieć dostęp do pazurów. Obcinanie paznokci psu powinno odbywać się stopniowo. Skracaj je o 2-3 milimetry. Wykonuj szybkie i pewne cięcia.
Nie ma sensu przedłużać momentu, ponieważ stresujesz zarówno siebie, jak i pupila. Ponadto, dzięki taki sposób skracania zapewni jednolitą oraz ostrą linię. Jeśli będziesz obcinać pazury niepewnie i w chaotyczny sposób, możesz zrobić krzywdę zwierzakowi.
Pamiętaj również o tym, aby nie wykonywać zabiegu na siłę. Jeżeli pupil jest zestresowany i się wyrywa, przerwij. Daj mu chwilę i poczekaj, aż się uspokoi. Możesz również przełożyć czynność pielęgnacyjną na kolejny dzień. Nic się nie stanie! Obcinanie pazurów u psa ułatwisz sobie poprzez wcześniejsze ich namoczenie.
Zwłaszcza jeśli pupil ma naprawdę twarde paznokcie. Woda je naturalnie zmiękczy. Możesz psa wykąpać, o ile lubi kąpiel, lub skrócić pazury po spacerze w deszczowy dzień. Pazury przycinasz do momentu pojawienia się na środku przekroju paznokcia owalnej struktury.
Taka kulista struktura oznacza, że paznokieć jest odpowiednio przycięty. Dalej już nie próbuj, ponieważ może skutkować to przecięciem macierzy pazura z naczyniami krwionośnymi.
Nie zapomnij o obcięciu piątego pazura na tylnych łapach. To tzw. wilczy pazur. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie nieścierany. Występuje tylko u niektórych psów.
Pamiętaj, że jeśli boisz się przycinać wilcze pazury i nie czujesz się pewnie, to lepiej skorzystać z pomocy weterynarza lub groomera.
Co zrobić kiedy pies nie daje sobie obciąć pazurów?
Przed przystąpieniem do zabiegu pielęgnacyjnego, niezależnie, czy będzie to kąpanie, czy obcinanie paznokci psu, musisz przyzwyczaić do nich pupila. Zdarza się, że na samym początku pies nie daje sobie obciąć pazurów. Nie zniechęcaj się!
Czynność ta wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Musisz go oswoić. Proces najlepiej rozpocznij od samego początku, czyli, gdy szczeniak trafi do twojego domu. Im szybciej go oswoisz, tym szybciej czynność ta stanie się dla niego rytuałem.
Zabieg rozpocznij wieczorem, gdy pupil będzie zmęczony, a jednocześnie zrelaksowany. W pierwszej kolejności oswój go z dotykiem. Nie każdy pies lubi, gdy dotyka się łapek. Jeśli pies pozwala na dotyk, chwal go.
Dzięki temu będzie wiedział, że dobrze robi. Powoli zjedź ręką do paznokci Następnie musisz oswoić psa z narzędziem. Pokaż mu je i pozwól obwąchać. Nie śpiesz się. Jeśli zdecydujesz się na szlifierkę, to przyzwyczaj pupila do jej dźwięku.
Niektóre psy mogą go nie tolerować. Wtedy warto rozważyć zakup innego narzędzia. Powolutku zbliż cążki lub inny przyrządź do łapki i dotykaj nim pazurów. Obserwuj reakcję psa. Mów cały czas do niego, aby czuł się bezpiecznie i chwal go.
Dopiero wtedy, gdy zwierzę będzie spokojne i oswoi się z narzędziem, przytnij mu jednego paznokcia. Jeśli się uda, daj mu nagrodę w postaci słowa oraz ulubionego przysmaku. Odczekaj chwilę, cały czas chwaląc go za dobre zachowanie. Po kilku minutach przejdź do kolejnego pazurka.
Za krótko obcięty pazur u psa – co zrobić?
Za mocno obcięty pazur u psa spowoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także zakończeń nerwowych. W efekcie może pojawić się ból oraz krwawienie. W związku z tym skracaj psie pazury stopniowo, a nie od razu całość. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko krwawienia.
Jeśli zdarzy Ci się obciąć pazur zbyt krótko i pojawi się krwawienie, zastosuj specjalny proszek do tamowania krwi. Możesz go kupić w gabinecie weterynaryjnym albo sklepie zoologicznym, krwawienie trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilka minut. Warto również potem obserwować go
Przerośnięte pazury u psa – co w tej sytuacji?
Przerośnięte pazury u psa wymagają stopniowego skracania. Długi pazur oznacza, że mamy do czynienia z długą przerośniętą macierzą. W takiej sytuacji skróć pazur jak najbliżej macierzy, jednocześnie jej nie naruszając.
Następnie odczekaj kilka dni i ponownie skrócić. Pod wpływem prawidłowego oraz stopniowego obcinania pazurów, cofnie się, tym samym umożliwiając kolejny etap skracania.
Procedurę powtórz aż do momentu, w którym pazury psa osiągną prawidłową długość.