Jak odchudzić psa z nadwagą? Walka z otyłością u psa

gruby pies

Otyłość to problem, który dotyka nie tylko ludzi, ale również czworonożnych przyjaciół. Szacuje się, że aż co piąty pies w Polsce ma nadprogramowe kilogramy. Nadwaga u psa pojawia się w wyniku źle zbilansowanej diety i chorób. Co więcej, otyły pies ma predyspozycje do wielu schorzeń. Jak odchudzić psa? I jak powinna wyglądać dieta dla psa z nadwagą?

Otyłość u psa – czym może być spowodowana?

Otyłość u psów, tak jak i ludzi, co roku wzrasta. Coraz częściej lekarze weterynarii diagnozują chorobę. Na wagę czworonogów wpływa masa różnych czynników, w rym czynniki:

  • Genetyczne – niektóre rasy psów mają tendencję do tycia np. labrador, basset, bernardyn, berneński pies pasterski, golden retriever, nowofunland, owczarek szkocki długowłosy,
  • Hormonalne – szacuje się, że u psów po kastracji spada ilość energii i to o około 30%. Ma to związek ze zmniejszoną produkcją i wydzielaniem hormonów po zabiegu. Co więcej, zmiany metaboliczne zwiększają apetyt i pies w efekcie jest głodny, więcej je.
  • Behawioralne – są psy, które mają tzw. wilczy apetyt i jedzą po prostu wszystko, co znajduje się na ich drodze. Zaobserwujesz to już w wieku szczenięcym. Szczenięta są ciekawe świata i poznają go za pomocą węchu, dotyku i smaku. Już wtedy należy szkolić psa, że nie wolno jeść tego, co popadnie. Ucz go od samego początku, aby wyrobić prawidłowe nawyki. Ponadto, nauczenie pupila, ze nie może nic jeść na spacerze to także dbanie o jego zdrowie. Unikniesz zatrucia czy też połknięcia niebezpiecznej substancji.
  • Środowiskowe – czyli aktywność fizyczna. Im pies mniej się rusza, tym większe prawdopodobieństwo, że przytyje. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o to, aby pupil miał odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.
  • Wiekowe – nadprogramowe kilogramy pojawiają się również z wiekiem. Nadwaga u psa w średnim wieku to dość częsty problem. ryzyko otyłości zmniejsza się około 12-14 roku życia psa.

Nadwaga u psa – jak sprawdzić czy ją ma?

Nadwaga u psa jest dość ciężka do zdefiniowania, ponieważ zwierzęta mają różne wzorce ras, a także użytkowość. Niektóre rasy są z natury szczupłe np. charty, a inne są masywne np. buldogi, bullteriery. Co wcale nie oznacza, że mają problem z nadprogramowymi kilogramami.

Ponadto, na wagę wpływa użytkowość psów. Inne czynniki wpływają na ocenę wagi w przypadku psów wystawowych i użytkowych, sportowych, gończych, pracujących, a także do towarzystwa. W przypadku czworonogów rasowych istnieje ich opis, pewien wzorzec, uwzględniający dopuszczalną macę ciała.

Przeczytaj:  Czy leki przeciwbólowe można podawać psom i kotom?

Jeśli przekraczają one normę, można stwierdzić nadwagę. Przyjęło się, że nadwaga u psa to zwiększenie masy ciała o 10%. W przypadku, gdy różnica jest znaczna i waga psa osiąga 20% więcej niż waga optymalna, mamy do czynienia z otyłością. Istnieje kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy czworonóg ma nadwagę. W tym celu wykonuje się:

1. Test żeber

to najprostszy sposób na sprawdzenie, że czy czworonożny przyjaciel ma nadprogramowe kilogramy. Wystarczy, ze sprawdzisz widoczność jego żeber. Jeżeli nie widać ich pod skóra, ale wymacasz je palcami, to znaczy, że waga zwierzaka jest w normie. W przypadku, gdy ani nie widzisz, ani nie czujesz żeber, bo zniknęły one pod warstwą tłuszczu i są niewyczuwalne, to znaczy, że pupil ma nadwagę. W ten sposób sprawdza się również niedowagę. Stwierdza się ją w sytuacji gdy żebra są mocno wyczuwalne i widoczne bez konieczności ich dotykania.

2. Skala Body Condition Score (BCS)

Skala Body Condition Score to oficjalna ocena kondycji zwierząt, która pozwala ocenić sylwetkę wszystkich czworonożnych przyjaciół na świecie. Ocena dokonywana jest w 5- lub 9-puntkowej skali. Bez względu na rodzaj skali, przedstawia ona kondycję psów: skrajne wychudzenie, niedowagę, sylwetkę idealną, nadwagę oraz otyłość. Aby przeprowadzić ocenę, do każdej z podanych kondycji, należy przyporządkować numer od 1 do 5 albo od 1 do 9.  Następnie oceny te się sumuję. Jeżeli suma otrzymanych punktów plasuje się na środkowych wartościach, to znaczy, że kondycja pupila jest optymalna.

W przypadku, gdy po zsumowaniu punktów, wychodzi niska wartość, to znaczy, że pies jest skrajnie wychudzony, a najwyższa, że pupil jest otyły. Jakiekolwiek odchylenia od normy wymagają wizyty u lekarza weterynarii, a następnie podjęcia odpowiedniego postępowania. Body Condition Score? polega na przeprowadzeniu oceny:

  • wzrokowej – ocenia się tułów z góry, uwzględniając przy tym wcięcie w talii, tułów z boku przy jednoczesnym uwzględnieniu widoczności żeber, wyrostków kolczystych kręgosłupa, a także guzów biodrowych, brzuch z boku uwzględniając podkasanie brzucha albo jego brak,
  • palpacyjnie – w tym przypadku ocenia się grubość tkanki tłuszczowej brzucha poprzez sprawdzenie żeber, nasady ogona oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Jak odchudzić psa? 6 skutecznych sposobów

Odchudzanie psa, u którego stwierdzono nadwagę lub otyłość, to bardzo długi proces. Wymaga od Ciebie, jako opiekuna, systematyczności, zaangażowania i przede wszystkim cierpliwości. Otyły pies musi stosować się do zasad, które pomogą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. W związku z  tym musisz go kontrolować.  Nie tylko do momentu, w którym pies schudnie, ale również później, aby utrzymał wagę. Odpuszczenie po pierwszych sukcesach to największy i najczęściej popełniany błąd przez właścicieli czworonogów. Aby ułatwić sprawę, przedstawiamy Ci 6 rad, jak odchudzić psa:

Przeczytaj:  Dwa psy w domu - jak wprowadzić drugiego psa do domu?

1. Zajmij psa czymś innym niż jedzeniem

Psy bardzo często proszą o pokarm nie dlatego, że są głodne, ale wskutek problemów behawioralnych. Wielu futrzanych przyjaciół chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę opiekuna, bo się zwyczajnie nudzi. W takiej sytuacji najlepiej zajmij uwagę pupila innymi czynnościami. Świetnie sprawdzi się aportowanie, a także schowanie ulubionych zabawek, a następnie wydanie komendy „szukaj”. Możesz również kupić inteligentne zabawki, które zajmą psa na kilkanaście dobrych minut. Rada ta jest cenna nie tylko dla właścicieli psów z  nadwaga, ale również tych, które takich problemów nie mają. Warto ją stosować zanim dojdzie do pojawienia się nadprogramowych kilogramów, które zrzucić jest zdecydowanie trudniej.

2. Dodaj zblendowane warzywa i otręby do karmy

Świetnym sposobem na zwiększenie sytości pożywienia, a jednocześnie dodanie wartościowych mikroelementów, jest dodanie do suchej lub mokrej karmy warzyw lub otrębów. Takie dodatki sprawią, że cały posiłek będzie pełnowartościowy i zdrowy, a do tego niskokaloryczny. Co ciekawe, dodatkowo to wzbogaci smak.

3. Zabieraj psa na wizyty kontrolne

Otyły pies wymaga kontroli u weterynarza lub dietetyka. Jeżeli problem trwa od długiego czasu i pupil miał sporo nadprogramowych kilogramów, to pomoc dietetyka i lekarza weterynarii jest konieczna. Specjalista da Ci wskazówki, jak odchudzić psa, jaką karmę wybrać, jaką aktywność fizyczną mu zapewnić. Wesprze Cię również w codziennym postepowaniu, a przede wszystkim będzie stale kontrolować utratę wagi i monitorować pracę serca i stawów. Na pewno regularnie wykona badania krwi. Tym bardziej, jeżeli wyniki nie były w normie. Dzięki temu będzie mógł wykryć ewentualne zmiany chorobowe, które objawiają się otyłością. Takim schorzeniem jest np. nadczynność tarczycy.

4. Bądź cierpliwy i konsekwentny w działaniach

Odchudzanie psa to długi proces, który wymaga cierpliwości. Nadwaga u psa nie pojawia się w jeden dzień i też nie znika. Zanim pupil zgubi zbędne kilogramy, minie trochę czasu. W niektórych przypadkach proces odchudzania trwa nawet kilkanaście miesięcy! Pamiętaj, aby się zaangażować i być konsekwentnym. Dzięki temu osiągniesz sukces, a Twój ukochany pies odzyska zdrowie.

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i domowa

5. Chowaj miskę z jedzeniem

Wiele psów nie ma umiaru w jedzeniu i mogłoby jeść cały czas. Jeżeli i Twój pupil tak ma, chowaj mu miski po jedzeniu. Podaj mu pożywienie w misce o porze na jedzenie, odczekaj 2- minut i zabierz mu ją.

6. Zabieraj psa na spacery

Oprócz odpowiedniej diety kluczową rolę w odchudzaniu odgrywa ruch. Wychodź z pupilem co najmniej 3 razy dziennie. Staraj się jednak, aby jeden spacer trwał dłużej, najlepiej minimum 30 minut. Dobierz rodzaj i czas aktywności do możliwości i potrzeb czworonoga.

Dieta dla psa z nadwagą – jaka powinna być?

Odchudzanie psa jest skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy stosuje się dwie najważniejsze zasady:

  1. Odpowiednio zbilansowana dieta.
  2. Odpowiednia dawka ruchu.

Dieta dla psa z nadwagą odgrywa kluczową rolę. Psu należy dostarczać witamin i minerałów, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy wybierać karmy wysokiej jakości, bogatych w składniki odżywcze. Zrezygnuj z karm, które są ich pozbawione lub mają znikome ilości. Jednak nie tylko jakość karmy się liczy, ale również ilość. Czworonożni przyjaciele bardzo często wyglądają, jakby dawka pożywienia była zbyt mała i robią maślane oczka. Nie reaguj na nie! Staraj się nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Pamiętaj również, ze podawanie ulubionego smakołyka, musisz wliczyć do dopuszczalnej ilości kalorii.

To nie dodatek, a pożywienie. Ponadto, odchudzanie psa powinno polegać na utraceniu masy tłuszczowej, a nie mięśniowej! Zarówno waga mięśni, jak i narządów wewnętrznych nie może ulec zmianie, bowiem mają one bardzo duży wpływ na zdrowie czworonoga. Zatem jak powinna wyglądać dieta dla psa z nadwagą? Przede wszystkim powinna:

  • być niskokaloryczna – czyli taka, która dostarcza mniejszą ilość energii,
  • mieć obniżony poziom tłuszczu. Dzięki temu stymuluje się utratę masy tłuszczowej ciała,
  • zawierać większą ilość białka – ze względu na niższą zawartość tłuszczu.

Ponadto, dieta dla psa z nadwagą powinna zawierać umiarkowany poziom włókna pokarmowego, który zwiększa objętość karmy, a także odpowiada za uczucie sytości. Niezwykle ważny jest również podział posiłków. Należy je rozdzielić na kilka w ciągu całego dnia np. 3-4 posiłki. Dzięki regularnemu spożywaniu pożywienia, pies nie będzie odczuwał głodu, bo będzie syty.

Nadwaga u psa – konsekwencje

Otyłość i nadwaga u psa niosą za sobą szereg poważnych konsekwencji. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • trudności z oddychaniem,
  • duszność wysiłkowa czyli szybkie męczenie się,
  • nietrzymanie moczu,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby kości,
  • choroby stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.