Jak oddać psa do schroniska? Pies to wielkie szczęście, ale niekiedy może okazać się, że dalsze sprawowanie nad nim opieki jest niemożliwe. Właściciel może być uczulony na sierść (warto wtedy wybrać psa, który nie gubi sierści), może przeprowadzić się do mniejszego mieszkania w bloku, może nie radzić sobie z agresywnym czy innym trudnym zachowaniem zwierzęcia. Czasami opiekun nie ma innego wyjścia – musi oddać zwierzę w inne ręce. Jak oddać psa do schroniska w takim przypadku?
Oddanie psa do schroniska
Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie: „czy można oddać psa do schroniska?” nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Prawo w Polsce działa bowiem tak, że prywatny właściciel nie może oddać psa do schroniska dla bezdomnych zwierząt dotowanego przez miasto, czyli utrzymującego się z dotacji czy darowizn. Taką możliwość ma tylko w odniesieniu do prywatnych schronisk.
Jeśli zaś oddaje psa do schroniska za pośrednictwem Wydziału Ochrony Środowiska, to musi pamiętać, że przekazanie zwierzęcia do placówki odbywa się osobiście. Konieczne jest też pisemne zrzeczenie się psa.
Były właściciel przekazuje schronisku dokumentację medyczną psa oraz wypełnia ankietę. Musi także podać przyczynę oddania zwierzęcia. Warto mieć przy tym świadomość, że z reguły nie jest to bezpłatne.
Oddając psa do schroniska, dobrze jest przekazać placówce również jego legowisko, ulubione zabawki i jedzenie, którym do tej pory się żywił.
Gdzie oddać agresywnego psa?
Agresywne zachowanie psa nie stanowi sytuacji bez wyjścia. Takie problemy pomagają rozwiązywać behawioryści i psi trenerzy. Po ich pomoc można zgłosić się nawet do niektórych schronisk i funkcji, jeśli piesek pochodzi z adopcji.
Czasami pomocne jest też skontaktowanie się z osobą, która oddała psa – może ona opisać problemy, z którymi zwierzak mierzył się wcześniej.
Na terenie kraju działa też wiele fundacji, które zajmują się różnego typu psami. W przypadku agresywnych zwierzaków odpowiednia będzie Fundacja Duch Leona, która zajmuje się dużymi rasami psów agresywnych.
Gdzie można oddać niechcianego psa?
Niechcianego psa nie trzeba od razu oddawać do schroniska. Najpierw warto spróbować znaleźć mu nowy dom, co można osiągnąć na kilka sposobów. Najlepsze rozwiązanie to oddanie psa w ręce kogoś z rodziny lub bliskich znajomych.
Jeśli nie mają oni warunków do przyjęcia psa, być może pomogą znaleźć dla zwierzaka dom wśród własnych przyjaciół.
Zastanawiając się, co zrobić z niechcianym psem, warto rozważyć również następujące opcje:
- kontakt z hodowcą – jeśli pies rasowy został kupiony u hodowcy, ten z pewnością nie pozwoli, aby wylądował w schronisku, znajdzie mu nowy dom lub przygarnie go do siebie,
- ogłoszenie na nowego opiekuna – ogłoszenia typu „oddam psa w dobre ręce” pojawiają się zarówno w sieci, jak i na tablicach ogłoszeniowych, ogłoszenie można więc wydrukować lub udostępnić w social mediach,
- fundacje – jak zostało już wspomniane, fundacja gdzie można oddać psa, zajmuje się niechcianymi zwierzętami, warto poszukać takiej, która specjalizuje się danej rasie czy typie psa,
- schronisko – tę opcję warto traktować jako ostateczność, jeśli wszystkie inne rozwiązania zawiodą, aby oddać zwierzaka do schroniska razem z bezdomnymi psami, należy najpierw skierować się do Wydziału Ochrony Środowiska danej gminy/dzielnicy lub do Wydziału Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska, aby omówić przekazanie psa.
*nigdy nie wypuszczaj swojego pupila na wolność, ponieważ z art. 6 ustawy o ochronie zwierząt jasno wynika, że porzucenie swojego psa na własną rękę uznawane jest za przejaw znęcania się nad czworonogiem.
Ile trzeba zapłacić za oddanie psa do schroniska?
Opłata za oddanie psa jest najwyższą opłatą w cenniku każdego schroniska. Niektóre placówki wymagają uiszczenia przy tym kwoty około 100 zł, inne nawet 300. Jeśli właściciel psa nie osiada dowodu na aktualne szczepienia, musi zapłacić dodatkową sumę – zwykle około 30 zł.
Wydział Ochrony Środowiska danej gminy/dzielnicy lub Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska to jednostki, które odpowiadają za bezdomne zwierzęta na danym terenie i płacą schroniskom za opiekę nad nimi.
Jeśli więc opiekun chce oddać zwierzę do takiej placówki, gmina może żądać od niego opłaty w kwocie, jaka płacona jest schronisku za przyjęcie nowego psa.
Czy oddanie psa do schroniska jest karalne?
Niektóre osoby obawiają się powiedzieć głośno „oddam psa do schroniska”, gdyż panuje przekonanie, że jest to karalne. Zgodnie z przepisami, art. 6 ustawy o ochronie zwierząt:
“2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje”.
Oddanie psa do schroniska może być kwalifikowane jako porzucenie psa, czyli przestępstwo znęcania się nad zwierzętami, ale tylko w przypadku, kiedy właściciel zwierzęcia nie ma naprawdę słusznego powodu do takiej decyzji i nie próbował znaleźć psu nowego domu przed oddaniem go do takiej placówki.
Co jeszcze można zrobić z niechcianym psem?
Gdzie oddać psa w dobre ręce, jeśli nie chcemy skazywać go na nieszczęśliwe życie w schronisku? Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie zwierzęcia komuś znajomemu lub opublikowanie ogłoszenia.
Zanim jednak pozbędziemy się psa, powinniśmy przynajmniej spróbować rozwiązać problem, który nas do tego zmusza.
Jeśli kłopotliwa jest kwestia utrzymania zwierzęcia, po pomoc można zgłosić się do różnych organizacji charytatywnych i fundacji, które zbierają fundusze na karmę dla psów. Jeżeli zaś problemem jest zachowanie psa, najlepiej będzie zasięgnąć pomocy weterynarza czy behawiorysty.
Co czuje pies oddany do schroniska?
Zanim oddamy psa do schroniska, powinniśmy zastanowić się, co czuje zwierzę oddane do takiego miejsca. Początkowo, schronisko jest dla psa źródłem ogromnego stresu. Panuje tam hałas, miejsce przepełnione jest różnymi, nieznanymi zapachami.
Dodatkowo, psy, które też się boją, wydzielają zapach, który potęguje te uczucia u nowego lokatora. Jest to traumatyczne przeżycie zarówno dla psa, który mieszkał w domu, jak i dla psa żyjącego wcześniej na wolności, ponieważ życie w klatce to duży dyskomfort dla każdego zwierzęcia.
Po takiej traumie pies może mieć różne problemy behawioralne. Najczęściej jest to lęk separacyjny, czyli strach, który pojawia się na przykład w momencie, kiedy opiekun zaczyna się pakować lub wsiada do samochodu.
Jak oddać psa do schroniska – podsumowanie
Na terenie Polski działają różne schroniska o różnym statucie, są to głównie schroniska państwowe jak i schroniska prywatne.
Najwięcej schronisk dla psów znajduje się w dużych miastach lub na ich obrzeżach.
Co bardzo istotne, zanim oddasz psa do schroniska, warto zasięgnąć opinii o danym schronisku, można więc przeszukać internet w poszukiwaniu rekomendacji lub podpytać rodzinę, przyjaciół i znajomych, a nawet zadać pytanie na Facebooku na grupie poświęconej psom.
Jeśli zdecydujesz się na oddanie psa do schroniska, warto wiedzieć, jak przygotować się do takiej wizyty i czego mogą chcieć od nas pracownicy schroniska.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o oddaniu psa, zadzwoń do schroniska lub złóż osobistą wizytę celem podpytania o samą procedurę pozostawienia psa do schroniska i czy w ogóle schronisko zechce przygarnąć twojego zwierzaka poprzez adopcję psa.
W trakcie rozmowy z pracownikiem schroniska trzeba podać powód zrzeczenia się praw do psa, przedstawić ewentualne problemy, jakie pies stwarza oraz wspomnieć o jego zachowaniu i chorobach. Podać wiek psa i jego imię.
W przypadku jakichkolwiek chorób, pracownicy schroniska poproszą Cię o dostarczenie razem z psem dokumentacji medycznej.
Przed oddaniem psa do schroniska, warto przywieźć jego zabawki, karmę, przysmaki, koc, czy poduszkę, a nawet legowisko, na którym spał. Z pewnością pies jest bardzo przywiązany do tych przedmiotów i ułatwią mu one rozłąkę z właścicielem.
Po załatwieniu tych formalności czas zostawić psa osobiście, podczas wizyty podpiszesz kilka dokumentów, które są niezbędne do oddania psa do schroniska.
W zależności od schroniska czasem konieczne jest wniesienie jakiejś opłaty, ta może kształtować się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Porzucenie zwierzęcia kończy się ostatnim etapem, jakim jest pożegnanie się z psem, co z kolei automatycznie staje się adopcją psa przez schronisko.