Jak oduczyć psa sikania w domu? Szybkie i skuteczne metody

Jak oduczyć psa sikania w domu

Błędy wychowawcze i nieznajomość psiej psychiki mogą doprowadzić do wystąpienia u psa niepożądanych zachowań. Z czasem staje się to dla nas jako właścicieli – bardzo uciążliwe. W artykule spróbujemy odpowiedzieć, jak oduczyć psa sikania w domu.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Podstawą jakiejkolwiek zmiany zachowania psa jest najpierw zrozumienie jego zachowania. Należy sobie zdawać sprawę również, że nauka tego, jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu jest procesem bardziej czasochłonnym niż w przypadku szczeniąt. Żelazną zasadą jest tu konsekwencja i systematyczność, ponieważ tylko one pozwalają osiągnąć pożądane rezultaty.

Najbardziej skuteczną metodą jest każdorazowe wyprowadzanie psa na dwór, gdy ten poczuje parcie na mocz. To najprostszy sposób na to jak nauczyć psa sikać na dworze.

Jednocześnie należy wykształcić w psie odruch bezwarunkowy, dlatego każde wyjście na spacer powinno być zawsze nagradzane, aby kojarzyło się z dobrze wykonanym zadaniem. Jednym słowem – w naszej dłoni nigdy nie może zabraknąć smakołyku! Wszystko powinno być poparte również ciągłym powtarzaniem czynności oraz konsekwencją.

Zanim jednak zastanowimy się, co zrobić, żeby pies nie sikał w domu, musimy mieć pewność, że nasz pupil na nic nie choruje. Problem sikania u dorosłych psów szczególnie tych w podeszłym wieku pojawia się najczęściej w wyniku występowania chorób pęcherza i nerek. Kolejnym problemem zdrowotnym prowokującym częste oddawanie moczu jest cukrzyca.

W wyniku tej choroby zwiększa się pragnienie, więc pies dużo pije i w naturalny sposób częściej czuje potrzebę oddawania moczu. Dorosły pies sika w domu również w sytuacji, gdy chce oznaczyć teren. Taka potrzeba pojawia się u niekastrowanych samców, a w tym przypadku jedynym sposobem wyeliminowania problemu jest kastracja psa.

Przeczytaj:  Suczka czy pies? - jak rozpoznać płeć szczeniaka

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Wykształcenie odpowiednich nawyków u psa już od jego pierwszych dni ma wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Szczeniak sika o wiele częściej niż dorosły pies. Zawsze odczuwa potrzebę załatwiania się po zabawie, po jedzeniu i po przebudzeniu.

Pierwszą zasadą dotyczącą tego, jak nauczyć małego psa, żeby nie sikał w domu, jest zapewnienie mu wystarczająco dużej liczby spacerów. Kiedy szczeniak zostaje sam w domu, powinien mieć ograniczony teren. Najlepiej zamknąć go w pomieszczeniu, które jest łatwe do utrzymania w czystości.

Warto sięgnąć również po specjalne akcesoria, które będą przydatne w nauce tego, jak odzwyczaić psa od sikania w domu. Może być to kuweta lub specjalna mata do nauki czystości dla psów.

Niektórzy są zwolennikami bardziej tradycyjnych rozwiązań i wykładają podłogę gazetami, a nawet posypują je ziemią. W ten sposób szczeniak zacznie kojarzyć zapach ziemi ze spacerami na dworze.

Należy jednak pamiętać, że gazety łatwo przemiękają, dlatego lepiej od razu sięgnąć po maty dla psów lub podkłady. To jak długo szczeniak sika w domu, jest kwestią indywidualną. Jedne psy uczą się szybciej, a inne wolniej. Na pewno jednak potrzebna jest nasza konsekwencja i wytrwałość.

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

Zastanawiając się, co zrobić by pies nie sikał w domu, należy pamiętać o budowaniu skojarzeń. Moment spaceru powinien kojarzyć się psu nie tylko z załatwieniem się, ale również czasem na aktywność fizyczną. Często popełnianym przez właścicieli błędem jest wyprowadzanie pupila wyłącznie, aby mógł się wysikać. Kolejnym złym nawykiem jest brak komendy.

Pies powinien kojarzyć sikanie z konkretną czynnością, dlatego warto powiedzieć mu: „zrób siusiu”, „teraz sika”. Komunikat powinien być krótki i zawsze taki sam. Bardzo ważne w całym procesie, jak nauczyć psa sikać na dworze, jest – aby nie krzyczeć.

Przeczytaj:  Jak odchudzić psa z nadwagą? Walka z otyłością u psa

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Załatwiane na matę może być pomocne szczególnie w sytuacji, gdy szczeniak często zostaje sam w domu. Odpowiednia liczba warstw i struktura sprawią, że w domu będzie można również łatwiej zadbać o czystość.

Istotne w całym tym procesie jak nauczyć psa nie sikać w domu jest odczytywanie jego sygnałów. Jeśli pies zaczyna intensywnie kręcić się po domu i nie reaguje na inne bodźce to najprawdopodobniej za moment, będzie sikać.

Wtedy jak najszybciej należy przenieść psa na matę, a po tym jak się załatwi – należy głośno go pochwalić i nagrodzić smakołykiem. Więcej o tym, jak nauczyć psa sikać na matę <– przeczytasz tutaj.

Jak nauczyć psa sikać w wyznaczonym miejscu?

Jeśli pies został nauczony w hodowli sikania w wyznaczonym miejscu to prawdopodobieństwo sukcesu, jak nauczyć psa nie sikać w domu będzie duże. W takim przypadku pies z łatwością opanuje załatwianie się na macie. Jeśli jednak nie jesteśmy takimi szczęśliwcami, którzy wzięli psa właśnie z takiej hodowli to przed nami konsekwentna i czasochłonna nauka.

Przede wszystkim należy obserwować psa i od razu kierować go w miejsce, na którym ma się załatwić. Musimy zawsze pamiętać, aby pochwalić psa. Podobnie, jak wspominaliśmy wcześniej, należy wydać odpowiednią komendę i nagrodzić psa smakołykiem.

Jak nauczyć psa czystości?

Nauka czystości jest pierwszym krokiem do tego, jak oduczyć psa załatwiania się w domu. Dobre nawyki powinny wyprzeć te błędnie wykształcone. Przede wszystkim należy oddzielić 2 strefy: załatwiania się oraz jedzenia i spania. Pies musi dokładnie wiedzieć, gdzie powinien się załatwiać.

Jeśli piesek sam zaczyna szukać innego miejsca (poza matą), aby się wysikać to, należy podłożyć matę w miejscu, które wybrał. Cenna jest też obserwacja, czy pies zawsze wybiera to samo, czy może inne miejsce. Należy zawsze głośno pochwalić psa i podać mu smakołyk.

Przeczytaj:  Jak często karmić szczeniaka? Czym i ile razy dziennie?

Początki mogą być trudne i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy pies przestaje sikać w domu. Na pewno nigdy nie należy karać psa i na niego krzyczeć.

Nie jest to żadna metoda, a wręcz przeciwnie może przynieść odwrotne skutki i sprawi, że pies będzie jeszcze częściej sikał …ze stresu. Im szybciej pies przyswoi odpowiednie nawyki, tym bardziej skróci się czas, kiedy szczeniak przestaje sikać w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.