Jak oduczyć psa skakania na ludzi? 4 skuteczne rady

pies skacze

Psy to bez wątpienia towarzyskie zwierzęta. Uwielbiają, gdy wracasz z pracy lub przychodzą do Ciebie goście. Niestety wiele pupili wita się poprzez skakanie. Gdy pies skacze, może pobrudzić ubranie, podrzeć rajstopy czy niechcący zrobić krzywdę. O ile małych rozmiarów zwierzę nie wyrządzi krzywdy, o tyle w przypadku większych czworonogów może to być problem. Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Dlaczego pies skacze na ludzi?

Skakanie psa na człowieka to powszechne zjawisko. Pie skacze, ponieważ w ten sposób wyraża swoją radość na Twój widok lub innych osób. Ponadto, w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę. Psy są towarzyskie i nie lubią zostawiać same w domu, bo się nudzą. Z tobą na nudę nie ma miejsca. Wychodzisz przecież z nim na spacer, bawisz się, a do tego karmisz. Przyczyn skakania jest kilka i można zaliczyć :

1. Utrwalenie zachowania w okresie szczenięcym

Szczenięta oraz młode psy bardzo często skaczą. Są pełne energii, a do tego poznają otaczający świat, reagując wyjątkowa ekscytacja na nowe bodźce. Opiekunowie, którzy są zachwyceni małym czworonogiem, bagatelizują takie zachowanie, tym samym dając mu pozwolenie. W efekcie pies skacze, traktując czynność jako zachowanie pożądane. Poza tym, gdy pies skacze, właściciele głaszczą go, dotykają.

Pupil będzie chętnie częściej się tak zachowywał, ponieważ w ten sposób zwrócił na siebie uwagę swojej pani i pana. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć psa skakania, zacznij to robić już od pierwszych dni. Okres szczenięcy jest najlepszym czasem na naukę norm i reguł. To właśnie wtedy zwierzę kształtuje swój charakter. Pokaż mu, że skakanie nie jest pożądanym zachowaniem.

2. Utrwalenie zachowania dorosłego psa

Pies skacze nie tylko w okresie szczenięcym, ale również później. Niektóre dorosłe posobniki skaczą nawet wtedy, gdy opiekun wyda komendę „nie wolno”. Ignorują ją lub odbierają jako pozytywną oznakę, ponieważ zwrócili uwagę swojego właściciela. W takiej sytuacji zarówno krzyczenie na pupila, jak i odpychanie go, może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Najlepiej jest wtedy zbagatelizować czworonoga.

3. Problemy behawioralne

Utrwalenie zachowania to nie jedyny powód, dla którego pies skacze. W niektórych sytuacjach może okazać się, że przyczyną są problemy behawioralne. Bardzo często dotyczy to psów nadpobudliwych, a także tych, które  borykają się z lekiem separacyjnym. To bardzo częste zjawisko dotyka psów ze schroniska. Nie zawsze wiadomo, jakie życie miało zwierzę, co kryje jego historia. Gdy właściciel wróci do domu, pupil bardzo się cieszy i w efekcie wita opiekuna, skacząc na niego. Nie potrafi poradzić sobie z radością.

Przeczytaj:  Wolontariat w schronisku - jak zostać wolontariuszem? Na czym polega ta praca?

Większość psów skacze na ludzi, ponieważ nie umie zapanować nad swoimi emocjami. To naturalne zjawisko. Psy są bardzo towarzyskimi zwierzętami i szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Cieszą się na jego widok.

4 praktyczne porady, które pomogą oduczyć psa skakania na ludzi

Zastanawiasz się jak oduczyć psa skakania? Musisz mieć świadomość, że to długi i żmudny proces, który wymaga od Ciebie cierpliwości i systematyczności. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniej dąłeś przyzwolenie na takie zachowanie. Jeżeli pies skacze nie tylko na Ciebie, ale również na innych domowników oraz gości, to oduczenie go niepożądanego zachowania będzie jeszcze trudniejsze, ponieważ wymaga zaangażowania wszystkich osób, które mają kontakt z psem.

To bardzo trudne zadanie, ponieważ inni członkowie rodziny czy Twoi znajomi, którzy przychodzą raz na jakiś czas, sami chcą przywitać się w taki sposób z psem. Musisz najpierw samemu zacząć treningi z pupilem, wybrać odpowiednią metodę szkolenia, a następnie poprosić rodzinę oraz przyjaciół o stosowanie się do zasad, które wprowadziłeś. Twoje działania będą skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy zastosują się do nich wszyscy.

Sposobów na oduczenie skakania psa jest kilka. Ciężko powiedzieć, który okaże się najskuteczniejszy. Sam wybór konkretnej zależy od Ciebie, a także od psa, jego temperamentu. Jedna metoda będzie działała, inna nie. Prowadząc trening z pupilem, wyczujesz, która opcja najlepiej się sprawdza. Pamiętaj również o tym, że metody te łącza się ze sobą. Nauczenie jednej może zająć kilka dni, a drugiej kilkanaście. Jeden pies opanuje umiejętność w tydzień, drugi w miesiąc. Musisz uzbroić się w cierpliwości. najważniejsze, aby przeprowadzać treningi regularnie i być konsekwentnym. Przedstawiamy 4 najskuteczniejsze metody, jak oduczyć psa skakania na ludzi:

1. Komenda siad

Pierwszym krokiem w szkoleniu jest nauczenie psa komendy „siad”. Jeśli pies nie umie siadać na polecenie, musisz go tego nauczyć, aby przejść dalej. Gdy już ją opanuje albo umie, czas na jej stosowanie, kiedy dzwoni dzwonek. Do tego szkolenia potrzebna jest druga osoba.  Jedna dzwoni dzwonkiem do drzwi i pojawia się w progu mieszkania, a Ty cierpliwie uczysz czworonoga komendy „siad”.

Najważniejsze w stosowaniu tej metody jest danie psu do zrozumienia, że komenda „siad” jest wynikiem dzwonka do drzwi. Na początku treningu pupil może tego w ogóle nie kojarzyć. Z czasem zacznie siadać na wydaną przez Ciebie komendę, a potem na sam dźwięk dzwonka. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy usiądzie podczas szkolenia, jak i w momencie, gdy ktoś Cię odwiedzi, należy nagrodzić go np. dając ulubiony smakołyk. W ten sposób utrwalisz pożądane zachowanie. Pies dostanie nagrodę i będzie chciał ponownie dobrze się zachować, by znów ją dostać

Przeczytaj:  Psy dla alergików - jakie rasy są hipoalergiczne?

2. Ignoruj psa

Kolejny sposób polega na ignorowaniu pupila, gdy ten skacze. Wbrew pozorom jest to jedna z najtrudniejszych metod, która wymaga od Ciebie cierpliwości i przede wszystkim bycia konsekwentnym. Gdy wejdziesz do domu, a pies skacze, cieszy się, nie patrz na niego, a tym bardziej nie mów ani nie dotykaj. Idź przed siebie, zostaw zakupy rozbierz się, cały czas go ignorując. W momencie, gdy się uspokoi, możesz poświęcić mu uwagę. Przywitaj się, pogłaszcz go oraz pobaw się z nim. Możesz również nagrodzić go ulubioną przekąską. Dzięki temu będzie wiedział, że dobrze zrobił.

Pamiętaj tylko, aby robić to w taki sposób, by nie wywołać u psa zbyt dużego entuzjazmu, bo w efekcie znów zacznie skakać. Musisz mieć świadomość, że psy nie lubią być same w domu. Gdy wracasz, pupil bardzo się cieszy na Twój widok i szuka jakiegokolwiek kontaktu z Tobą, usilnie zwracając uwagę na siebie. Ignorowanie go nie jest łatwym zadaniem, ale w końcu da efekty.

3. Odwróć uwagę psa

Kolejna metoda polega na odwróceniu uwagi psa za pomocą smakołyków lub zabawki w momencie, gdy wychodzisz z domu. Ten sposób jest skuteczny, gdy spodziewasz się gości. Towarzyskie czworonogi są bardzo silnie podekscytowane widokiem Twoich przyjaciół czy rodziny. W efekcie pies skacze na nich, próbując zwrócić na siebie uwagę. Postaraj się odwrócić jego uwagę przekąską lub zabawką dokładnie wtedy, gdy goście przekraczają próg mieszkania.

Jeśli pies dobrze się zachowa, pozwól mu na kontakt z gości. Pod żadnym pozorem nie izoluj go od nich, bo to tylko nasili problem, a nie go rozwiąże. Zainteresowanie pupila innymi ludźmi jest naturalne. Wraz z upływem czasu i poznaniem ich, zmniejsza się samo i czworonóg przyzwyczaja się do obecności innych ludzi w domu. Co więcej, z czasem nawet nie wita ich entuzjastycznie, jak na początku.

4. Zachowania wykluczające

Jeśli zastanawiasz się jak oduczyć psa skakania na Ciebie, gdy wracasz do domu, skorzystaj z tej metody. Będzie Ci potrzebna druga osoba. W momencie, gdy Ty wchodzisz do domu, druga osoba wydaje pupilowi komendę „siad” lub „zostań”. Pamiętaj, że sposób ten nie musi od razu przynieść efektów. Tak samo, jak w przypadku innych metod, uzbrój się w cierpliwość i regularnie powtarzaj treningi. Systematyczność jest kluczem do uzyskania pożądanego zachowania czworonoga. Oczywiście za każdym razem, gdy pupil zostanie na swoim miejscu, nagradzaj go ulubionym smakołykiem i pogłaszcz go. Będzie wiedział, że dobrze zrobił.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść pomidory?

Niezależnie od tego, która metodę wybierzesz, każda z nich wymaga od Ciebie skupienia, poświęcenia i czasu. Psy uczą się w różnym tempie. U jednego wystarczy kilka dni, aby odzwyczaił się skakania na ludzi. Inny pies będzie skakał jeszcze przez długi czas. Najważniejsze, aby nie poddawać się za szybko i konsekwentnie dążyć do celu. Tylko i wyłącznie regularne treningi sprawią, że oduczysz zwierzaka skakania na Ciebie czy innych ludzi. Pamiętaj również o tym, że możesz wybrać jedną z metod, ale również i wszystkie. Zacznij od pierwszej i po kolei próbuj każdą kolejną. Samodzielnie ocenisz postępy oraz to, który z powyższych sposobów sprawdza się u Ciebie najlepiej.

Jak oduczyć psa skakania, jeśli wszystkie metody zawiodą?

Sposoby na oduczenie psa skakania są zazwyczaj skutecznie. Jednak zdarza się, że zachowanie czworonoga jest tak silnie utrwalone, a do tego niebezpieczne i żadna z metod na niego nie działa. W takiej sytuacji warto zastosować inną metodę. gdy wejdziesz do domu, a pies skacze uporczywie na Ciebie, krzyknij „e” i cofnij się za drzwi. Wejdź ponownie dopiero po upłynięciu około 15 sekund. Jeśli pies skacze, robisz dokładnie tak samo.

Czynność powtórz, dopóki pies się nie uspokoi. Może to trwać kilka powtórzyć, choć za 4-5 razem pupil powinien zrozumieć. Pamiętaj również, aby w tym czasie nie mówić do psa ani na niego nie patrzeć. Następnie wydaj mu komendę „siad” oraz daj mu nagrodę w postaci Twojej uwagi, czyli pogłaskania czy ulubionego smakołyka. Rób to za każdym razem, gdy wracasz do domu. Jeśli będziesz konsekwentny, szybko zobaczysz rezultaty. Najważniejsze są Twoje chęci, a także znalezienie czasu na naukę.

Proces oduczenia skakania psa nie zajmuje dnia, a kilka. U niektórych czworonogów może się wydłużyć nawet do kilku tygodni czy miesięcy. Pamiętaj, że podczas treningu pod żadnym pozorem nie możesz na psa krzyczeć ani go karcić, a tym bardziej bić! W ten sposób wzbudzisz w nim lęk i strach, a Wasza relacja ulegnie zniszczeniu. Ponadto, dalsze szkolenie nie będzie miało sensu. Pupil zacznie się Ciebie bać i nie będzie potrafiło skupić się na nauce. Lepszym sposobem jest nagradzanie pupila za pożądane zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.