Legowisko dla psa jest jego miejscem snu i wypoczynku, dlatego nawet dorosły osobnik spędza w nim do 18 godzin dziennie. Warto zadbać więc o to, by posłanie czworonożnego pupila pozostawało czyste i higieniczne, zwłaszcza po walce z chorobą pasożytniczą.
Jak więc prać legowisko psa? Jak dbać o nie na co dzień, a kiedy lepiej wymienić je na nowe?
Pranie legowiska dla psa
Jak wyprać legowisko dla psa? To pytanie zadają sobie właściciele czworonogów w momencie, kiedy psie posłanie jest wyraźnie zabrudzone i wydziela nieprzyjemny zapach. W końcu niejeden zwierzak korzysta ze swojego legowiska nie tylko po to, aby w nim spać. Wiele psów zanosi na posłanie jedzenie, przekąski, brudne zabawki. Ponadto na legowisku mogą znajdować się plamy po ślinie, moczu, błocie i innych „wypadkach”.
Nie wspominając już o takich pospolitych zabrudzeniach w formie luźnego brudu, jak piasek, kurz czy po prostu psia sierść. Zaniedbane legowisko może stać się siedliskiem bakterii, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów, dlatego bez wątpienia regularne pranie legowiska dla psa to obowiązek każdego właściciela czworonoga. Jak w takim razie prawidłowo czyścić psie legowisko?
Na początek warto wspomnieć, że istnieją różne rodzaje legowisk dla psa – jedne będą łatwiejsze, inne trudniejsze do utrzymania w czystości. O wiele prościej jest bowiem uprać psią kanapę niż legowisko typu budka. Duże znaczenie ma też wielkość tego mebelka, gdyż legowisko dużego psa może nie zmieścić się w pralce – takie modele pierzemy ręcznie, na przykład w wannie.
Łatwiejsze zadanie ma też posiadacz legowiska ze zdejmowanym pokrowcem, ponieważ w tym przypadku tkaninę zewnętrzną najczęściej da się wyprać w pralce, a wypełnienie wystarczy wytrzepać i wywietrzyć.
Nie oznacza to jednak, że legowisk bez zdejmowanej tapicerki nie da się prać w ogóle. Niekiedy producent pozwala czyścić legowisko w całości – należy zapoznać się z jego zaleceniami umieszczonymi na metce produktu.
Czyszczenie legowiska z zabrudzeń i plam
Czyszczenie psiego posłania warto rozpocząć od usunięcia stałych, luźnych zabrudzeń i plam, z którymi pralka może sobie nie poradzić. Jeśli chodzi o takie zanieczyszczenia jak piasek czy sierść, to te najlepiej usunąć odkurzaczem. Natomiast trudnych plam można pozbyć się na dwa sposoby:
- poprzez miejscową aplikację detergentu,
- poprzez namaczanie w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu.
Warto pamiętać, że stosowanie silnych środków piorących podczas czyszczenia legowiska jest działaniem ryzykownym. Tradycyjne detergenty mogą zawierać takie szkodliwe substancje jak chlor, destylaty ropy naftowej, alkohol izopropylowy, czy ftalany. Jeśli opiekun decyduje się ich użyć, powinien dopilnować dokładnego wypłukania wybielacza z tkaniny.
Lepszym rozwiązaniem bywa zastosowanie naturalnych środków o właściwościach wybielających czy dezynfekujących, na przykład sody, która dodatkowo bardzo skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Do prania można użyć też octu, którego nieprzyjemny zapach zniknie po płukaniu i suszeniu.
Dopuszczalne jest także pranie legowiska z łagodnych detergentach, na przykład ekologicznych, hipoalergicznych, dla niemowląt, ponieważ skład takich produktów jest dostosowany do potrzeb bardziej wrażliwej skóry. Najbezpieczniej jest jednak kupić specjalne środki piorące do akcesoriów dla zwierząt, dostępne w sklepach zoologicznych.
Piorąc psie posłanie, warto pamiętać również:
- o niestosowaniu płynu do płukania – jego silny zapach jest drażniący dla psiego nosa,
- o dokładnym wypłukaniu legowiska czystą ciepłą wodą – aż do momentu, kiedy nie pojawiają się żadne bąbelki czy resztki piany,
- o stosowaniu programów prania dostosowanych do zaleceń producenta – zwykle zaleca się pranie w około 40 stopniach Celsjusza, przy czym w ramach dezynfekcji od czasu do czasu można wyprać legowisko w temperaturze powyżej 60 stopni.
Jak często prać legowisko dla psa?
Zastanawiasz się, jak często prać psie legowisko? Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od kilku czynników. Zdecydowanie częściej pierze się bowiem posłanie pupila, który:
- intensywnie gubi sierść,
- przynosi do legowiska jedzenie,
- intensywnie się ślini,
- jest alergikiem,
- choruje, zwłaszcza na choroby pasożytnicze,
- nie ma czyszczonych łap po spacerze,
- przebywa w domu, w którym mieszkają małe dzieci i/lub alergicy.
Pod uwagę należy wziąć także kondycję i jakość samego legowiska. To solidniejsze można bez obaw prać częściej. Natomiast posłanie wyraźnie zużyte lub wykonane z delikatnego materiału lepiej traktować nieco łagodniej, lub wymienić je na nowe, starannie dobrane do potrzeb zwierzaka, ale również pod kątem walorów praktycznych.
Kiedy warto wymienić legowisko na nowe?
Wymiana legowiska na nowe może być podyktowana różnymi czynnikami. Po pierwsze, legowisko należy wymienić wtedy, kiedy okazuje się za małe dla szybko rosnącego pupila.
Warto pamiętać, że posłanie musi zapewniać zwierzakowi swobodę – tak, aby pies mógł spać w nim zwinięty w kłębek, ale też wygodnie wyciągnięty. Prawidłowa wielkość legowiska jest zależna od wymiarów Twojego psa, do których dodaje się odpowiednio od 10 do 30 centymetrów, proporcjonalnie do gabarytów pupila.
Kolejny powód do wymiany legowiska to jego zużycie. Objawy, które mogą sugerować, że najwyższa pora na nowe posłanie to między innymi:
- podarty materiał pokrowca,
- obecność plam, których nie da się usunąć,
- pozaciągany, zmechacony materiał zewnętrzny,
- wygniecione wypełnienie,
- ubytki w wypełnieniu,
- zapadające się burty.
Wybierając nowe legowisko, warto zwrócić zaś uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale również na kształt, materiał wykonania czy rodzaj wypełnienia. W tym przypadku istotne są między innymi psie nawyki. Jeśli zwierzak lubi spać, opierając głowę o kolana czy oparcie kanapy, warto nabyć dla niego posłanie z wyższymi brzegami.
Z kolei dla psa alergika należy wybrać legowisko z antyalergicznym wypełnieniem, np. kulką silikonową. Starszy pies będzie potrzebował legowiska niskiego, na które nie będzie musiał wdrapywać się z wysiłkiem.
Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to zdecydowanie warto postawić na model legowiska z pokrowcem zdejmowanym do prania. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonano taki pokrowiec – na tym tle najlepiej wypadają tkaniny wodoodporne o hydrofobowej powierzchni, w którą nie wnikają płynne zabrudzenia. Przy takim materiale wyczyścić legowisko jest znacznie łatwiej…
Jak dbać o legowisko na co dzień?
Po zakupie nowego legowiska właściciel psa powinien regularnie dbać o jego czystość, aby posłanie na dłużej zachowało estetyczny wygląd i higieniczną czystość. Podstawą jest więc nawet codzienne wytrzepywanie lub odkurzanie legowiska, co pozwala usunąć z niego piasek, resztki jedzenia, sierść i wiele innych luźnych zabrudzeń.
W przypadku posłania wykonanego z takich materiałów jak skóra ekologiczna warto pokusić się także o regularne przecieranie powierzchni legowiska za pomocą wilgotnej ściereczki. Dobrym nawykiem jest również zapieranie świeżych plam tak, aby nie zostały wchłonięte przez materiał.
Warto pamiętać, że zbyt częste pranie legowiska nie jest wskazane zarówno ze względu na ryzyko szybkiego zniszczenia posłania, jak i dlatego, że pies może czuć się nieswojo, kiedy znajomy zapach będzie ciągle zastępowany przez woń detergentów.