Nawet jeżeli traktujesz psa, jak członka rodziny, pozwalasz spać mu w łóżku, to może zdarzyć się sytuacja, w której będzie musiał spać sam na legowisku lub być umieszczony w kojcu. Jak przyzwyczaić psa do kojca?
Jak przyzwyczaić psa do kojca?
Kojec dla psa to niezbędne akcesorium, które bardzo często stosuje się u szczeniąt. Pomaga on przyzwyczaić się do obecności w nowym miejscu. To forma schronienia, bezpiecznego miejsca oraz przestrzeni do odpoczynku, którą można trzymać w domu bądź na dworze.
W pierwszym przypadku doskonale sprawdza się w przypadku wykonywania codziennych czynności, takich jak odkurzanie, które mogą wystraszyć czworonoga. Psy w takiej sytuacji czują się zagrożone i poszukują bezpiecznego miejsca, w którym mogą się schować i przeczeka.
Takim schronieniem będzie właśnie kojec dla psa. Pies w kojcu odczuwa mniejszy lęk. Ponadto kojec wykorzystywany jest, gdy szczenię ma skłonności do niszczenia i gryzienia przedmiotów.
Niestety opiekun nie zawsze ma możliwość przebywania z psem przez 24 godziny lub zabierania go ze sobą, gdy musi wyjść. Wtedy umieszcza się go w środku na okres nieobecności w domu.
Jak przyzwyczaić psa do kojca? Szkolenie najlepiej przeprowadzić ze szczeniakiem. Wbrew pozorom nauka nie jest trudna i przychodzi czworonogom instynktownie. Należy jednak stosować się do kilku zasad, które usprawnią proces. Przede wszystkim:
- przygotuj psa do odosobnienia – zacznij od zamknięcia czworonoga w osobnym pomieszczeniu. Następnie wróć do niego i pochwal za dobre zachowanie, wręczając mu ulubiony smakołyk. Potem zostaw go samego w domu i wyjdź za drzwi. Wróć po 5 minut i systematycznie zwiększaj czas pobytu w samotności,
- przeprowadź szkolenie w spokoju – pod żadnym pozorem nie stosuj agresji, nie zmuszaj psa do przebywania w kojcu, ponieważ możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i wywołać lęk u pupila. Zwierzę ma mieć pozytywne skojarzenia z kojcem Jak nauczyć psa spania w legowisku. Możesz włożyć do kojca ulubioną zabawkę lub przysmak, aby sam chętnie tam wszedł. Podczas Twojej obecności dodatkowo daj mu jakąś rzecz np. bluzkę, aby pies czuł Twój zapach.
Gdy pies już zaakceptuje przebywanie w klatce, możesz rozpocząć naukę wchodzenia do klatki na komendę. Takie szkolenie rozpocznij od naprowadzenia pupila za pomocą ulubionego przysmaku.
Gdy znajdzie się w klatce, rozsyp przekąski na posłaniu. W ten sposób uczysz go, że źródłem nagrody nie jest twoja ręka, a klatka. W efekcie pies szybciej zaakceptuje przebywanie w kojcu. Czynność tą powtórz kilka razy, a następnie spróbuj z pustą ręką.
Robisz to dokładnie w ten sam sposób, tylko bez przysmaku. Jeżeli czworonożny przyjaciel wejdzie do klatki, koniecznie daj mu przekąskę i również rozsyp na posłaniu.
Gdy szkolenie zakończy się sukcesem, możesz nauczyć go wchodzenia do kojca na komendę słowną „na miejsce”, naprowadzając psa gestem do klatki. Oczywiście za prawidłowe wykonanie komendy, wręcz mu nagrodę.
Jak wybrać odpowiedni kojec?
Jeżeli chcesz, aby pies przebywał w kojcu, to koniecznie kup kojec o odpowiednich rozmiarach. Wymiary kojca powinny być dostosowane do wielkości czworonoga, aby zapewniać mu swobodę ruchów.
Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany jest gadżet. Na dwór wielu opiekunów wybiera drewniane. Jeśli jednak pies ma na tam załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, to nie będzie to dobrym wyborem.
Pamiętaj tylko o tym, aby pies nie przebywał cały czas w kojcu. Nawet w sytuacji, gdy kojec zapewnia dużo miejsca. Czworonogi potrzebują ruchu, spacerów oraz zabaw ze swoim opiekunem.
Niestety w kojcu nie są w stanie rozładować nagromadzonej energii. Ponadto nie socjalizują się i nie nawiązują więzi z opiekunem. Zbudowanie relacji z ludźmi, gdy jest on zamknięty 24 godziny na dobę, jest niemożliwe.
Jak przyzwyczaić psa do budy?
Jak nauczyć psa spać w budzie? To pytanie, na które odpowiedzi szuka każdy właściciel czworonoga, który ma spędzać czas w budzie. Niestety nie ma ściśle określonych reguł, które sprawią, że pupil od razu zaprzyjaźni się z nowym miejscem.
Potrzebuje na to czasu oraz odpowiedniego szkolenia. Zatem jak przyzwyczaić psa do budy? Należy stosować się do tych samych zasad, co w przypadku nauki przebywania w kojcu.
W pierwszej kolejności pies musi nauczyć się odosobnienia. Następnie dokładnie zapoznać się z budą i ją zaakceptować. Poprowadź psa do budy, daj mu nagrodę, a następnie zostaw go tam.
W przypadku młodych psów zazwyczaj wystarczy kilka powtórzeń, aby szczenięta poznały umiejętność i zapamiętały. Oczywiście to kwestia indywidualna, bo każdy pies zdobywa umiejętności w różnym czasie. Problem pojawi się, jeżeli pies nauczony jest spania w domu, tym bardziej na kanapie.
Odzwyczajenie go od wygodnej sofy i wprowadzenie do kojca bądź budy, może okazać się trudnym zadaniem. Taki proces będzie wymagał od Ciebie jeszcze większego zaangażowania, cierpliwości i poświęcenia czasu.
Jak nauczyć psa spania w legowisku?
Nie każdy właściciel czworonoga pozwala na spanie na kanapie czy w łóżku. Wielu opiekunów od początku pragnie nauczyć psa spania w swoim legowisku. W tym przypadku szkolenie również należy rozpocząć od pierwszego dnia pupila w domu.
Przede wszystkim musisz jasno określić pupilowi, gdzie jest jego legowisko i gdzie powinien spać. Jeżeli nie chcesz, aby wchodził na łóżko i kanapę, to ucz go tego od samego początku.
Wskaż mu miejsce, w którym może leżeć, a także naucz go, aby wracał na swoje legowisko za każdym razem, gdy dasz mu taką komendę. W tym celu zostaw go w określonym miejscu. Gdy to zrobi, pochwal go za pozostanie w nim. Możesz dać mu w nagrodę ulubiony smakołyk, a także pogłaskać i powiedzieć dobre słowo.
Pamiętaj jednak, ze niezależnie czy uczysz psa spania na legowisku, korzystania z kojca lub budy, to bardzo istotne jest zaangażowanie i cierpliwość. Niektóre psy w błyskawicznym tempie się przyzwyczają do nowego miejsca.
Natomiast inne wymagają o wiele więcej czasu, a także uwagi. Dlatego bardzo istotne jest ciągłe powtarzanie czynności, aby pupil zrozumiał, że kojec bądź buda to bezpieczne schronienie i nic mu w nim nie grozi.