Jak rozpoznać że Twój pies jest sfrustrowany brakiem ruchu?

Regularna aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół. Niestety, zdarza się, że niektóre zwierzęta nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu. Czasem przyczyną jest brak wiedzy, możliwości lub czasu właścicieli. Innym razem brak ruchu u psa wynika z zaleceń lekarza weterynarii. Jak rozpoznać, gdy w naszym psie budzi się frustracja spowodowana brakiem ruchu?

Ile aktywności potrzebuje pies?

Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Poziom aktywności u psów może drastycznie różnić się w zależności od rasy, linii hodowlanej, wieku, stanu zdrowia, a także osobniczych cech zwierzęcia. Pięcioletni buldog francuski z zaawansowanym BOAS nie będzie w stanie dorównać aktywnością dwuletniemu husky z linii pracującej.

Dlatego tak ważne jest, by wybierając rasę psa brać pod uwagę naszą własną aktywność i czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na spacery i treningi z psem. Decydując się np. na owczarka belgijskiego musimy zarezerwować miejsca w dziennym rozkładzie dnia, zarówno na spacery, jak i treningi. Weekendowa aktywność nie jest czymś, co będzie wystarczające dla przedstawicieli tej rasy.

Podobnie jest w przypadku psów adoptowanych. Większość domów tymczasowych i schronisk jest w stanie określić, jak wyglądają potrzeby ruchowe konkretnego podopiecznego. Wolontariusze i pracownicy z pewnością pomogą nam znaleźć przyjaciela, który najlepiej dopasuje się do naszego trybu życia. Ważne jednak, by nie koloryzować i szczerze odpowiadać na pytania.

Frustracja spowodowana brakiem ruchu u psa

Zbyt mała ilość aktywności, a zwłaszcza nagłe ograniczenie ilości ruchu, może powodować frustrację u naszych czworonogów. Nawet psy, które z powodu kontuzji nie powinny wychodzić na długie spacery, często mają ochotę biegać i nie radzą sobie z emocjami. Dotyczy to zwłaszcza psów sportowych, a także ras bardziej aktywnych fizycznie. Przekonanie takich zwierząt do aktywności zastępczej i ograniczenie wyjść z domu wyłącznie do spacerów fizjologicznych, często może być bardzo trudne. Takimi zwierzętami targają duże emocje, które muszą znaleźć jakieś ujście.

Przeczytaj:  Ile żyją psy i co decyduje o ich długości życia?

Psy sfrustrowane nagłym brakiem ruchu mogą więc szczekać, domagać się uwagi, niszczyć przedmioty, załatwiać się w domu czy wykazywać inne niepożądane zachowania. Jeśli sytuacja będzie się przedłużać, może to prowadzić do poważnych problemów behawioralnych. Widać to zwłaszcza w przypadku psów ras aktywnych i pracujących, które trafiają w ręce ludzi kompletnie nieprzygotowanych na pracę z tego typu zwierzęciem. Zbyt mała dawka ruchu oraz pracy umysłowej często przekłada się na niszczenie mebli, kopanie dołów w ogrodzie, gonienie rowerzystów, szczekanie na wszystko dookoła czy noszenie kamieni. Zachowania te mają przynieść ulgę psu, który spragniony jest pracy.