Sylwester dla ludzi to świetna zabawa, pełna tańców, jedzenia oraz szampana. Wiele osób dodatkowo strzela fajerwerki, mając przy tym niezły ubaw. Niestety wystrzał petard nie jest tak przyjemny dla zwierząt. Głośne fajerwerki są przyczyną ogromnego stresu i strachu. Nie jeden pies w sylwestra musi mieć podane specjalne leki. Jak pomóc psu w sylwestra? I co dać psu na uspokojenie?
Pies w Sylwestra – czego się spodziewać?
Dla człowieka sylwester to wydarzenie, które trzeba hucznie uczcić. Ludzie urządzają bale karnawałowe, domówki, idą do klubu, bawiąc się w najlepsze. Przygotowania do imprezy trwają kilka dni wcześniej, ab y wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Wśród zakupów nadal znajduje się spora liczba petard, które niektórzy puszczają już wcześniej. Regularne puszczanie petard ma miejsce zaraz po Świętach Bożego
Narodzenia i trwa aż do Nowego Roku. Wystrzały słychać nie tylko w dzień, ale również w nocy. Dla niektórych osób może to być uciążliwe, ale im nie szkodzi. Natomiast zwierzęta znoszą bardzo źle huk petard.
Wyjątek stanowią psy myśliwskie, które są po prostu przyzwyczajone do wystrzałów. Natomiast psy, które są trzymane w domu, w schronisku czy nawet bezdomne na ulicy, reagują strachem na gwałtowne i bardzo głośne dźwięki.
Dlaczego psy boją się w Sylwestra?
Dzieje się tak, ponieważ czworonogi intensywniej niż ludzie słyszą dźwięki, które do nich dobiegają. Co ciekawe, słyszą to, czego człowiek nie potrafi usłyszeć. Okazuje się, że psy potrafią usłyszeć z odległości czterokrotnie większej niż ludzie.
To samo tyczy się dźwięków o częstotliwości, która nie jest możliwa do usłyszenia przez człowieka. Przez tak czuły słuch hałas wybuchu petard, powoduje ból.
Nic dziwnego, ze pies w sylwestra odczuwa lęk, a w efekcie różne reakcje. Niektóre czworonogi starają się bronić przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Inne popadają w panikę, co skutkuje dziwnym zachowaniem.
Zdarza się, że w momencie wybuchu petardy, psy uciekają, pomimo że nigdy tego nie robiły. Po nowym roku nie raz można przeczytać ogłoszenia o zaginięciu czworonoga właśnie w sylwestrową noc. Dla wielu futrzanych psiaków dojście do siebie zajmuje więcej czasu niż jeden dzień. Niektóre boją się tak panicznie, że przyjmują tabletki dla psa na sylwestra.
Pies a fajerwerki – reakcja na stres
Należy pamiętać, że każdy czworonóg jest inny, dlatego reakcje na stres mogą być różne. Twój pupil może, ale nie musi panikować. Jeśli będzie się bał, z pewnością to zauważysz. Objawy stresu to przede wszystkim:
- niechęć do wychodzenia na spacer,
- ukrywanie się w różnych miejscach w całym domu, utrata apetytu,
- trzymanie się blisko właściciela,
- ślinotok,
- biegunka,
- niszczenie przedmiotów, nawet jeśli do tej pory to się nie zdarzało,
- agresja.
Co dać psu na uspokojenie w Sylwestra?
Wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół zastanawia się, jak uspokoić psa w sylwestra. Niestety nie ma recepty na lęk i strach zwierzęcia. Można jednak przygotować psa na wystrzał fajerwerków.
W pierwszej kolejności obserwuj swojego pupila podczas burzy. Jeżeli źle ją zniesie, to prawdopodobnie pies w sylwestra również będzie lękliwy. W przypadku bardzo złej reakcji warto skonsultować się behawiorystą, który popracuje ze zwierzęciem nad odwrażliwianiem na hałas.
Pamiętaj jednak, że jest to dość długi proces, który wymaga od Ciebie zaangażowania, cierpliwości i czasu. Taką formę terapii należy rozpocząć na długo przed Nowym Rokiem. Jak pomóc psu w sylwestra, jeśli na rozpoczęcie terapii u behawiorysty jest za późno?
Przede wszystkim:
- przygotuj pupilowi ciche schronienie. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia, w których nie ma okien. Możesz dodatkowo wyłożyć je kocami i poduszkami, aby stłumić hałas wystrzałów. Niektóre psy mogą czuć się lepiej w mniejszym pomieszczeniu np. w transporterze, pod łóżkiem,
- wyjdź z psem na spacer wczesnym wieczorem i to koniecznie na smyczy! Nie wychodź z nim, gdy zaczną się już pierwsze, regularne wystrzały
- pies w sylwestra powinien mieć również adresówkę. Nawet jeśli pupil jest grzeczny, to w przypadku wystrzału może się przestraszyć i uciec,
- włącz telewizor lub radio, aby zagłuszyć huk fajerwerków. Doskonale sprawdzi się rytmiczna muzyka z głośników, umieszczonych na parapecie. Pamiętaj, aby wykorzystane dźwięki nie były zbyt głośne, aby same w sobie nie budziły niepokoju u pupila. Unikaj również transmisji z imprez sylwestrowych, gdzie słychać również huk petard,
- pozwól czworonożnemu przyjacielowi wybrać miejsce, w którym poczuje się bezpieczne,
- jeżeli będzie miał potrzebę gryzienia, co wpłynie na niego relaksująco, to podaj mu np. kość prasowaną albo zabawkę pełną ulubionych smakołyków,
- staraj się zachowywać przy pupilu normalnie, bez ukazywania nadmiernego współczucia,
- zadbaj o dobre samopoczucie psa. Niech pies w sylwestra wybiega się dłużej niż na co dzień. Odpowiednia ilość oraz jakość ćwiczeń pozytywnie wpłynie na jego poczucie, a dodatkowo pies się zmęczy. Obniży to jego reakcję na głośne dźwięki,
- warto zrelaksować pupila za pomocą masaży. W tym celu wykonuj długie oraz delikatne ruchy.
- odpowiednio wcześniej podaj tabletki dla psa na sylwestra, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.
Jak pomóc psu w sylwestra, aby czuł się jeszcze bardziej bezpieczny? Jeżeli masz taką możliwość, nie zostawiaj go samego w domu. W sytuacji, gdy planujesz wyjść, postaraj się załatwić mu opiekuna na sylwestrową noc.
Tabletki dla psa na Sylwestra – jakie podać?
Jak uspokoić psa w sylwestra, jeżeli powyższe sposoby to za mało i pies panicznie boi się wystrzałów? Z pomocą przychodzą środki farmakologiczne. Nigdy nie podawaj ich sam! Koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Najlepiej o wiele wcześniej, abyście mogli omówić zastosowanie środków farmakologicznych.
W zależności od nasilenia problemu weterynarz zadecyduje, co podać psu na uspokojenie i w jakiej dawce. Pomocne są również suplementy diety, które w składzie posiadają substancje o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym.
Są to przede wszystkim preparaty bogate w aminokwasy, kazeinę, zioła oraz witaminy z grupy B, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Działają one przeciwlękowo, co pomoże przetrwać czworonogom ten ciężki dla nich okres. W terapii wykorzystuje się także feromony, syntetyczne analogii feromonów zwierząt, które wykazują działanie relaksujące.
W efekcie redukują wszelkie zachowania, które wynikają ze stresu oraz zwiększają komfort przebywania w danym pomieszczeniu czy otoczeniu. Na rynku można je kupić w postaci kropli, dyfuzorów, obróżek czy sprayów. Feromony można stosować oddzielnie albo jako uzupełnienie farmakoterapii.