Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory?

oczy psa

Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, w jaki sposób psy widzą świat. Panuje przekonanie, że psy widzą inaczej, niż człowiek. Wzrok psa jest o wiele bardziej zaawansowanym zmysłem. Jak widzi pies? I czy psy rozróżniają kolory? Dziś odpowiadamy na nurtujące Was pytania.

Czy pies widzi kolory?

Wciąż sporo osób uważa, że czworonożni przyjaciele nie rozróżniają kolorów. W związku z tym panuje przekonanie, że postrzegana przez nich rzeczywistość to biało-czarny świat, który przypomina kadry ze starych filmów.

Okazuje się, że to błędne myślenie, które mija się z prawdą. Wzrok psa to niezwykle zaawansowany zmysł. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak widzą psy, w pierwszej kolejności musisz poznać budowę oka psa.

Najlepiej porównać ją z budową oka człowieka, która jest Ci dobrze znana. Zacznijmy od tego, że zarówno oczy u psa, tak jak i u człowieka, odpowiadają za widzenie. Jednakże pełnią nieco inną funkcję.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. To właśnie on dominuje w mózgu – na wzroku ludzie postrzegają otaczający świat, poznają go, reagują na różne bodźcie.

Wzrok psa jest niezwykle ważny, ale nie najważniejszy. Psy poznają otoczenie głównie za pomocą zmysłu węchu. Natomiast wzrok jest dodatkiem, stanowiącym potwierdzenie informacji, które psy zdobywają poprzez zmysł węchu czy też słuchu.

W takim razie czy pies widzi w nocy, czy wyłapuje za pomocą węchu? Okazuje się, że czworonogi bardzo dobrze widzą w półmroku.

Jakie kolory widzi pies?

Psy i to ludzie to gatunki, które widzą dzięki receptorom światłoczułym, które są rozmieszczone na siatkówce oka. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: czopki, a także pręciki. Czopki pozwalają na widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu.

Natomiast pręciki odpowiadają za dobre widzenie w półmroku. W siatkówce oka człowieka znajdują się trzy rodzaje czopków, które odpowiadają za widzenie danego koloru. U ludzi czopki pozwalają na odróżnienie barwy czerwonej, zielonej oraz niebieskiej.

Przeczytaj:  Jak namówić rodziców na psa? 5 skutecznych argumentów

Dzięki temu ludzie są w stanie rozpoznać aż 10 milionów barw! Czworonożni przyjaciele posiadają dwa rodzaje czopków – zatem jakie kolory widzą psy dzięki nim? psy widzą niektóre kolory i są to:

  • żółty i odcienie żółtego,
  • oraz niebieski i jego odcienie.

Czy psy rozróżniają kolory?

Czy pies widzi w ciemności to nie jedyne pytanie, które nurtuje właścicieli? Opiekunowie są również ciekawi, jak pies widzi kolory. Czy psy rozróżniają kolory? Przez wiele lat wychodziło się z założenia, że wzrok psa widzi tylko i wyłącznie odcienie szarości.

W rzeczywistości okazuje się, że to nie prawda. Naukowcy z Uniwersytetu kalifornijskiego przeprowadzili badania, dokładnie w latach 80., aby  sprawdzić, w jakich kolorach widzi pies.

Na ich podstawie okazało się, że wzrok psa rozpoznaje niektóre barwy. Oko psa, tak jak i człowieka, posiada światłoczułe receptory, potocznie zwane czopkami, o których już wspomnieliśmy. U psów są to dwa rodzaje receptorów: niebieski i żółty.

W takim razie, jakie kolory widzi pies? Podstawową barwą jest żółty oraz niebieski. Są w stanie odróżnić również inne odcienie, jednak paleta odcieni jest uboższa niż u człowieka. Istnieje kilka teorii na temat tego, jakie kolory widzą psy.

Niektóre z nich twierdzą, że czworonóg nie rozróżni barwy czerwonej i zielonej. Inna, że róż i fiolet psy odbierają jako odcienie niebieskiego, czerwień jako ciemnoszary, a pomarańcz i zieleń jako odcień żółtego.

Dlatego jeśli kiedykolwiek rzucisz psu piłkę, a jej nie będzie mógł znaleźć, to nie dlatego, że jest uparty i nie rozumie, że ma przynieść zabawkę. powodem będzie kolor zabawki, której pies nie jest w stanie rozróżnić od zieleni. Unikaj zabawek w kolorze czerwonym, ponieważ pies nie dostrzega tej barwy.

Czy pies widzi w nocy?

Czy psy widzą w ciemności? To pytanie zadaje sobie nie jeden opiekun czworonoga. Ludzie uważają, że skoro węch jest ważniejszym zmysłem niż wzrok, to pies może mieć problem widzeniem w nocy. Nic bardziej mylnego! Wzrok psa jest bardzo dobrze przystosowany do widzenia w nocy.

Ma to związek z ewolucją.

U każdego gatunku zmysły wyostrzały się w zależności od potrzeb. U człowieka najważniejszą rolę odgrywała ostrość widzenia, a także rozróżnianie kolorów. Natomiast psy, jako potomkowie myśliwych, musiały doprowadzić do perfekcji tropienie, a także pościg za swoją ofiarą.

Przeczytaj:  Dlaczego pies chodzi w kółko? Przyczyny kręcenie się psa

Oprócz zmysłu węchu niezwykle przydatna okazała się umiejętność widzenia w ciemności. Co ciekawe, czworonogi lepiej widzą obiekty, które się poruszają niż te, które stoją w miejscu.

Warto również wspomnieć o tym, że oko psa posiada makatę odblaskową, która znajduje się za siatkówką. Makata ma za zadanie przekierować promienie świetlne na siatkówkę. Dzięki temu wyłapuje większa ilość fotonów. Co ciekawe, efekt makaty możesz zaobserwować na zdjęciu z pupilem.

Jego oczy będą świeciły albo na żółto, albo na zielono. Natomiast Twoje będą czerwone, ponieważ makaty nie mają. Przeprowadzono również liczne badania nad tym, czy pies widzi w nocy i jak.

Okazuje się, że czworonogowi wystarczy tylko jedna czwarta światła, którego potrzebują ludzie, aby widzieć w półmroku. Na lepsze widzenie po zmroku wpływa również jedna cecha, która odróżnia ludzkie oko od oka psa. W oku człowieka znajdują się mięśnie, które zmieniają kształt soczewki.

W efekcie ludzie są w stanie widzieć ostro przedmioty, znajdujące się blisko i daleko. Psie oko jest pozbawione takich mięśni. Dzięki dużej soczewce czworonogi lepiej widzą w ciemnościach, jednakże ostrość widzenia psa przez to jest słabsza.

Doskonale dostrzegają ruch oraz widzą kształty, ale głębia ostrości pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe, niektóre rasy psów są predysponowane pod względem krótkowzroczności albo dalekowzroczności.

Rasy takie jak rottweilery, owczarki niemieckie oraz psy miniaturowe lepiej widzą przedmioty, znajdujące się blisko. Natomiast charty obiekty, które są daleko.

Jak widzi pies?

Wzrok psa jest niezwykle wrażliwy na ruch. Nie ma się co dziwić. W końcu czworonogi to urodzeni myśliwi, którzy są doskonale przystosowani do polowania w kiepskich warunkach świetlnych.

Okazuje się, że zwierzęta te potrafią rozpoznać poruszające się obiekty nawet z odległości jednego kilometra! Co ciekawe, obiekty w bezruchu ignorują, nawet wtedy, gdy znajdują się od niego w odległości około kilkudziesięciu metrów.

Przeczytaj:  Pies ugryzł dziecko - co teraz zrobić?

Dlatego podczas kontaktu z psem najlepiej zachować spokój i nie ruszać się. W ten sposób stajesz się niewidoczny dla drapieżnika. Jeśli zaczniesz uciekać, pies odbiera Cię jako wroga, ofiarę.

To sprawia, że czworonogi reagują na szybko poruszające się obiekty, takie jak rowery oraz samochody. Pojazdy te stanowią dla nich bodźce, które wyzwalają w nich chęć pogoni.

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się, że jechałeś na rowerze, a pies, nawet na smyczy, szczekał i chciał ruszyć za Tobą w pościg.

Pole widzenia psa

Wiesz, już czy psy widzą kolory i jakie barwy rozróżniają. A co z polem widzenia? Jak widzi pies otaczający go świat? Na samym początku warto zaznaczyć, że pole widzenia czworonogów zależy od budowy czaszki, a także sposobu umieszczenia narządu i wynosi od 240º do 270º.

Natomiast pole widzenia ludzi to 180º (gdzie aż 140° to obszar widzenia obuocznego), co oznacza, że Twój pupil widzi w szerszej perspektywie, niż Ty. Inaczej sprawa ma się w przypadku dwuocznego pola widzenia. U człowieka jest to 140º.

Natomiast u psa jest to zaledwie zakres od 30º do 60º. W takim razie jak widzi pies? Świetnie da się to zobrazować na przykładzie zdjęcia panoramicznego. Podziel je sobie na trzy równe części. Ty widzisz całość, zaś Twój czworonożny przyjaciel będzie widział tylko i wyłącznie środek fotografii.

Na dodatek widzi mniej szczegółów ze względu na gorszą ostrość widzenia. Jak widzisz, wzrok psa jest bardzo ważnym zmysłem. Dlatego warto zadbać o oczy psów, a także ich higienę.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy, które mogłyby wskazywać na pogorszenie wzroku, koniecznie umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Nie lekceważ tego.

U psów, tak jak i u ludzi, występują choroby oczu, które sprawiają, że pies widzi gorzej, a nawet może stracić wzrok całkowicie. Im wcześniej je weterynarz wykryje, tym szybciej można wdrożyć odpowiednie leczenie, a w ostateczności przeprowadzić zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.