Jak wybrać sprzęt weterynaryjny?

sprzet weterynaryjny

Dobrej jakości sprzęt weterynaryjny to podstawa nowoczesnego gabinetu, który niesie pomoc chorym zwierzętom. Umożliwia on przeprowadzanie zabiegów i wykonywanie badań diagnostycznych. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w klinice weterynaryjnej i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Niezbędne wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Od lekarza weterynarii wymagana jest obszerna i fachowa wiedza z zakresu wybranej specjalizacji. Jednak drugą kluczową kwestią, która w dużym stopniu wpływa na jakość usług świadczonych przez lecznicę, jest dobrej jakości sprzęt.

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego reguluje oficjalne rozporządzenie ministerialne. Każda lecznica przyjmująca chore zwierzęta powinna być przede wszystkim wyposażona w lampy bakteriobójcze, a także sterylizatory. To jedne z podstawowych elementów zaliczających się do sprzętu weterynaryjnego, które zapewniają właściwą higienę oraz bezpieczeństwo pracy. W gabinecie nie może zabraknąć także sprzętu do przechowywania środków leczniczych oraz stetoskopu.

Gabinet oferujący usługi weterynaryjne, podczas których zwierzęta są poddawane znieczuleniu ogólnemu, powinien posiadać na wyposażeniu również sprzęt służący do dożylnego podawania leków i lampę bezcieniową. Lekarz weterynarii świadczący usługi także poza gabinetem nie obejdzie się bez przenośnego sprzętu specjalistycznego.

Prawidłowa diagnostyka to pierwszy krok na drodze do ich zdrowia. W przypadku zwierząt tak samo jak i u ludzi najistotniejszym etapem jest rozpoznanie dysfunkcji w organizmie. Dlatego nie mniej istotnym sprzętem weterynaryjnym są urządzenia diagnostyczne takie jak weterynaryjny aparat do USG i EKG, ciśnieniomierz czy pulsoksymetr.

Sprzęt weterynaryjny wspomagający leczenie zwierząt

W leczeniu oprócz doświadczenia, umiejętności lekarza, a także odpowiedniego sprzętu bardzo istotne jest przestrzeganie higieny. Podczas wszelkich działań z pacjentem niezbędny staje się jednorazowy sprzęt weterynaryjny. Należy on do podstawowego wyposażenia gabinetu weterynaryjnego niosącego pomoc zwierzętom. Jednym z jego elementów są tkaniny chirurgiczne stosowane do okrywania stołów zabiegowych czy też nakrywania zwierząt poddawanych zabiegom. Tkaniny te występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą być łatwością dopasowywane do rozmiarów zwierzęcia. 

Przeczytaj:  Psy które nie gubią sierści TOP10

Jednorazowe akcesoria weterynaryjne to także igły i opatrunki stosowane w czasie zabiegów. Wyposażenie to obejmuje również fartuchy i płaszcze chirurgiczne dla lekarzy oraz specjalne rękawice umożliwiające sterylną pracę z pacjentem. Akcesoria te minimalizują ryzyko kontaktu z wydzielinami, a co za tym idzie zakażenia drobnoustrojami. Pełnią także funkcję ochronną odzieży.

Do gabinetów weterynaryjnych bardzo często trafiają zwierzęta z problemami ortopedycznymi. Są wśród nich również pacjenci po przebytych operacjach, którzy wymagają wyjątkowej troski. Jednym z urządzeń wspomagających leczenie w wymienionych przypadkach jest podgrzewane legowisko oraz specjalne maty grzewcze dla zwierząt. Działanie ciepła u zwierząt może mieć wiele zastosowań. Wpływa ono szczególnie korzystnie na układ krążenia czy też stawy. Oprócz tego akcesoria te pomagają utrzymać temperaturę ciała, zgodną z aktualnym zapotrzebowaniem.

Czym charakteryzuje się dobry sprzęt weterynaryjny?

Sprzęt diagnostyczny weterynaryjny znajdujący się w lecznicy musi być wykonany z materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy. Oprócz jakości istotne znaczenie ma funkcjonalność i nowoczesność urządzeń diagnostycznych.

W przypadku aparatu USG wysoka jakość obrazowania stwarza szerokie możliwości diagnostyczne. Innowacyjne aparaty wyposażone są w przyjazne w obsłudze ekrany dotykowe obsługiwane m.in. za pomocą specjalnych rysików. Pozwalają również na zdalne sterowanie, które jest szczególnie przydatne w gabinetach zabiegowych, ale bywa użyteczne także w czasie typowych badań ultrasonograficznych. Nowoczesne aparaty mogą często współpracować z zewnętrznym oprogramowaniem. Umożliwiają sprawną archiwizację danych, a także podgląd w historię leczenia. To rozwiązania szczególnie istotne dla większych klinik weterynaryjnych, które posiadają kilka gabinetów.

Należy pamiętać, że wymienione urządzenia nadają się do wykorzystania w lecznicy jedynie wtedy gdy posiadają aktualny Paszport Techniczny. Na rynku znaleźć można wiele firm oferujących sprzęt weterynaryjny. Warto jednak zaopatrywać się w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Z całą pewnością należy do nich specjalistyczna platforma medyczna Medical Online, dzięki której można wyposażyć każdy gabinet weterynaryjny w niezbędne sprzęty i akcesoria. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi zapytań ofertowych uzyskanie ofert na wybrane produkty i usługi z rynku medycznego odbywa się w bardzo krótkim czasie. 

Przeczytaj:  Gruczoły okołoodbytowe u psów - wszystko co musicie wiedzieć

Proponowany sprzęt diagnostyczny weterynaryjny pochodzi od renomowanych producentów, którzy proponują szeroki wybór modeli umożliwiający dobór sprzętu zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami placówki. Współpraca z zaufanymi dostawcami posiadającymi duże doświadczenie pozwala oferować certyfikowane urządzenia wysokiej jakości w przystępnych cenach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.