Jak wychować psa od szczeniaka? Kompendium wiedzy

szczeniak golden retrievera

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wychowanie szczeniaka to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie czeka właścicieli czworonogów. Wymaga cierpliwości i przede wszystkim systematyczności. To długi i żmudny proces. Nie każdy pupil jest grzeczny z natury.  Jak wychować psa?

Podstawy wychowania psa

Decydując się na psa, każdy właściciel zadaje sobie pytanie jak wychować szczeniaka aby był grzeczny i ułożony? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ani recepty. Psy, podobnie jak ludzie, mają różne charaktery, humorki, własne upodobania, lepsze oraz gorsze dni i nie zawsze łatwo im dogodzić.

Co więcej, dużo zależy również od temperamentu, a także rasy. To, co będzie dobre dla boksera, może nie być wystarczające dla teriera, a nawet i innego psa rasy bokser. Wychowanie psa może zająć kilka dni, tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Natomiast etap zaczyna się od pierwszego dnia szczeniaczka w domu. Zatem jak wychować psa? Opieka nad szczeniakiem wymaga przede wszystkim stosowania się do określonych zasad.

Oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek, a także pozwalając na lekkie odstępstwa. Wiele książek o wychowywaniu psów mówi o tym, że zwierzę powinno zawsze słuchać swojego właściciela, komend swojego właściciela np. chodzić przy nodze, zawsze przynosić piłkę.

Pamiętaj, że czworonóg to tylko żywe stworzenie i może zdarzyć się, że pupil nie będzie miał ochoty na wykonanie naszych rozkazów. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, nie martw się. To normalne! Zanim rozpoczniesz naukę psa konkretnego zachowania oraz wykonywania czynności, musisz zdać sobie sprawę z bardzo ważnej kwestii.

Wszystkiego co pies nauczy się podczas pierwszych tygodni i miesięcy, utrwala się oraz głęboko zakorzenia. W związku z tym poświęć mu uwagę i czas na naukę już od pierwszego dnia.

Szczenięta, tak jak i dzieci, w ekspresowym tempie przyswajają umiejętności oraz wyrabiają w sobie nawyki. I to nie tylko dobre, ale również źle. Jeżeli szczenię robi coś nie tak od samego początku, koniecznie musisz to skorygować w trakcie socjalizacji. Później możesz mieć z tym problem.

ABC szczeniaka

Wychowanie szczeniaka należy rozpocząć w dniu, w którym trafi do twojego domu. Musisz zdać sobie sprawę, że nowe miejsce może wywołać u niego lęk oraz stres. W końcu odłączono go od matki oraz rodzeństwa. Nie wyczuwa również znajomych zapachów. A do tego stres nasila  podróż, nowe dźwięki, nowe obiekty, miejsce i ludzie.

Dokładnie w tym momencie, zaczyna się kształtować charakter pupila, a także odporność na stres i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Biorąc psa do domu po raz pierwszy, zapewnij mu miłą i przyjacielską atmosferę. Jednocześnie pamiętaj, aby nie być zbyt nachalnym, ponieważ możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Postaraj się, aby na samym początku było przy nim jak najmniej ludzi. Niech maluch najpierw pozna nowe miejsce, samodzielnie zwiedzi każdy zakątek, obwącha i przyzwyczai się do nieznanego mu otoczenia. Może to zająć mu chwilę, ale również i potrwać nieco dłużej.

Daj mu czas i pod żadnym pozorem go nie pośpieszaj. Pupil i tak będzie tak ciekawy otaczającego go świata, że w końcu sam podejdzie do Ciebie i reszty członków rodziny.

3 najważniejsze etapy wychowania szczeniaka

Opieka nad szczeniakiem to nie tyko wychodzenie z nim na spacer, zapewnienie jedzenia i picia. To ogromna odpowiedzialność, na którą składa się również kształtowanie nawyków.

Wychowanie szczeniaka w domu składa się z 3 etapów, które mają niezwykle istotny wpływ na zachowanie psa.

Każdy z nich kształtuje charakter czworonoga. Dlatego bardzo ważne jest, aby poświęcić jak najwięcej czasu na naukę, pokazanie psu co dobre, a co złe. Zaowocuje to w przyszłości. Cały proces obejmuje trzy etapy:

Przeczytaj:  Witaminy dla psa - kiedy pies potrzebuje dodatkowej suplementacji

Socjalizacja szczeniaka

Wychowanie psa rozpoczyna się od socjalizacji. Dzięki temu pupil wyrośnie na zwierzę, które odnajdzie się w różnych sytuacjach w życiu codziennym. Pamiętaj, że to ty jako właściciel pupila jesteś przewodnikiem oraz nauczycielem. I to od Ciebie zależy, w jaki sposób go wychowasz. Ty mu wskazujesz co może robić, a czego nie, a także co jest dobre, a co złe.

W pierwszej kolejności zastanów się dokładnie, co może wywołać lęk i strach u psa oraz jakie sytuacje mogą być dla niego trudne i zapoznaj go z nimi. Stopniowe oswajanie szczeniaka gwarantuje doskonałe rezultaty. Jeśli masz w domu dzieci, powoli przyzwyczajaj go do hałasu, nagłych i gwałtownych ruchów.

Pies musi wiedzieć, że twoje pociechy nie zrobią mu krzywdy. Jeżeli w domu masz już innego psa, to poznaj nowego mieszkańca z nim. Niech pupil również pozna ludzi, którzy często Cię odwiedzają i z którymi będzie miał kontakt. Rób to powoli, aby zwierzę miało czas na oswojenie się.

Jeżeli wiesz, że będziesz podróżować z psem samochodem albo autobusem, wybierz się z nim na jazdę próbną, aby przywyknął. Na początku może bać się wsiąść do środka komunikacji. Ale po kilku trasach, strach powinien minąć.

W przypadku podróży autobusem, pociągiem czy tramwajem, musisz dodatkowo nauczyć go odpowiedniego zachowania wobec osób podróżujących. Reakcje na hałasy i zachowanie w różnych sytuacjach jesteś wstanie wypracować odpowiednimi ćwiczeniami.

Wprowadzenie reguł oraz zasad w życie psa

Po zakończonym etapie socjalizacji psa, należy przejść do określenia zasad. Reguły nie tylko wprowadzą porządek, ale przede wszystkim są niezwykle istotnym elementem, który kształtuje charakter psa oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zwierzę, które zna Twoje oczekiwania oraz swoje obowiązki, wie co mu wolno, a czego nie, jest o wiele bardziej spokojne. Unika stresu związanego z karceniem, ponieważ stara się stosować do wpojonych mu norm.

Ponadto, zasady zaowocują w przyszłości i wpłyną pozytywnie na relację i więź między Tobą a pupilem, ponieważ pogłębią wasze zaufanie. Wdrożenie reguł także minimalizuje ryzyko niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby zagrozić zdrowiu czy życiu psa. Przykład może stanowić gryzienie kabli, które może mieć bardzo przykre konsekwencje. Musisz od razu zakomunikować zwierzęciu, że to złe zachowanie.

Daj mu za to zabawki, które odciągną go od próby podgryzania zakazanych elementów. Jeśli nie chcesz, aby pies wchodził na łóżko, zabroń mu tego od razu poprzez wydanie krótkiej komendy „nie wolno”.

Gdy pójdzie na swoje posłanie, daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka. Rób tak przez kilka pierwszych tygodni, aż pies przyswoi wiedzę. Aby ułatwić cały proces ustalania i wprowadzania norm w życie, możesz sobie wypisać na kartce wszystkie zasady, które chcesz wdrożyć.

Dbanie o potrzeby pupila

Opieka nad szczeniakiem to także dbanie o jego potrzeby. I to nie tylko fizjologiczne. Musisz nauczyć się rozpoznawać, czego twój pies potrzebuje, a następnie stworzyć odpowiednie warunki, aby je zrealizować. Dzięki temu pies będzie szczęśliwy i spełniony.

Do najważniejszych potrzeb pupila należy:

  • Możliwość swobodnego węszenia i odkrywania terenu – nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najważniejszych potrzeb każdego czworonoga. Podczas codziennych spacerów, musisz zapewnić swojemu pupilowi możliwość wąchania oraz eksplorowania terenu.W ten sposób zwierzę nie tylko poznaje teren i zapamiętuje go, ale również zbiera informacje o innych zwierzętach. Jeżeli nie chcesz lub boisz się puszczać psa bez smyczy, wybierz nieco dłuższą smycz albo linkę treningową. Zapewni mu większą swobodę, a Ty nie musisz się martwić, że pupil zniknie z pola widzenia.
  • Wspólna zabawa – szczenięta, tak jak i dzieci, potrzebują Twojej uwagi oraz wspólnych zabaw. Postaraj się znaleźć codziennie czas, aby zorganizować mu taką przyjemność. Kup mu kilka zabawek. Możesz wybrać piłeczkę i rzucać mu w domu czy też na dworze podczas spaceru. Przy okazji nauczysz go komend „aport”, „przynieść”. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym. Pamiętaj również o tym, ze dorosłe psy również potrzebują zabawy i wspólnego czasu.
  • Zdobywanie pożywienia – tą potrzebę możesz połączyć z nauką wykonywania podstawowych komend. Za każdym razem, gdy pies dobrze się zachowa np. przyniesie piłkę, wykona polecenie, nagrodź go ulubionym smakołykiem.
Przeczytaj:  Pies liże łapy - dlaczego to robi? Przyczyny i profilaktyka

Jak postępować ze szczeniakiem? 5 fundamentalnych zasad

Opieka nad szczeniakiem i jego wychowanie to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela. Aby ułatwić cały proces nauki, warto stosować się do kilku najważniejszych zasad:

Zapewnij szczeniakowi mu bezpieczne schronienie

Pies, niezależnie od wieku, potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. W związku z tym stwórz mu azyl. Wygospodaruj wolną przestrzeń w mieszkaniu i połóż tam legowisko. Najlepiej, aby to było stałe miejsce.

Pupil szybko się przyzwyczai do posłania i będzie kojarzyć mu się ze schronieniem. Legowisko koniecznie kup, zanim szczenię trafi do twojego domu. Dokup również 1-2 zabawki oraz smakołyki, którymi będziesz nagradzał zwierzę za wykonanie poleceń.

Ustal imię psa

Ustalenie imienia psa wydaje się bardzo oczywiście. Warto to robić jeszcze przed przyprowadzeniem szczeniaczka do domu.  Nadanie mu imienia pomaga w komunikacji.

Jeżeli od razu nazwiesz psa i będziesz się do niego zwracać imieniem, zwierzę w końcu załapie, że oczekujesz czegoś od niego. Mów do niego po imieniu od samego początku. Za każdym razem, gdy na nie zareaguje, daj mu nagrodę w postaci psiego chrupka czy ciasteczka.

A jakie imię wybrać? Tutaj masz dowolność. Możesz wybrać imię z ulubionego filmu, animowanej kreskówki czy ulubionej bajki. Wiele osób stosuje nawet nazwy miast czy państw. Najlepiej, aby imię było krótkie, jedno lub dwusylabowe. Będzie Ci łatwiej je wypowiadać.

Spokojnie wskazuj co dobre, a co złe

Wychowanie szczeniaka w domu wymaga cierpliwości oraz wytrwałości. Przez pierwsze dni zachowuj spokój podczas nauki. Pies musi się zaaklimatyzować w nowym miejscu.

Jeśli zdarzy mu się załatwić w domu, nie krzycz i nie dawaj mu od razu klapsów, ponieważ wywołasz w nim jeszcze większy strach i lęk. Będzie się Ciebie bał, a przecież nie oto chodzi. Masz się mu kojarzyć z opiekunem i przyjacielem, a nie osobą, która może go skrzywdzić. Delikatnie wskaż, że jest to złe zachowanie.

Buduj więź z psem

Przez kilka pierwszych dni musicie się poznać. Żadne z Was nie będzie wiedziało, czego od siebie oczekujecie. Ty badasz szczenię, a twój pupil Ciebie. W ten sposób budujecie więź. Zapewnij zwierzęciu spokój, miłość, aby wiedział, że dom to jego azyl, a Ty jego przyjacielem. Dzięki temu opieka nad szczeniakiem będzie o wiele łatwiejsza.

Zacznij stosować harmonogram

Zanim pies zamieszka w domu, koniecznie przygotuj plan działania oraz harmonogram dnia. W ten sposób ułatwisz sobie naukę. Określ godziny przeznaczone na spacery z psem, karmienie oraz zabawę i odpoczynek.

Przeczytaj:  Jak działa obroża na pchły i kleszcze dla psa?

Zapisz również godziny, w których pies będzie sam w domu, bo ty musisz iść np. do pracy czy odebrać dzieci ze szkoły. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie wam funkcjonować i przyzwyczaić psa do rutyny.

Nauka czystości – jak to zrobić?

Nauka załatwiania się na dworze, a tym samym czystości w domu, to jeden z najtrudniejszych etapów podczas wychowywania pupila. Jak postępować ze szczeniakiem, aby proces ten zakończył się sukcesem?

Jeśli zdecydujesz się na szczeniaka i trafi on do Ciebie około 8-12 tygodnia życia, najprawdopodobniej nie będzie potrafił załatwiać się na dworze ani nie będzie umiał dać Ci znać, że chce siusiu.

Utrzymanie czystości to proces długotrwały. Jedne psy mogą pojąć w ciągu kilku dni, innym może to zająć o wiele więcej czasu. Niezwykle ważna jest cierpliwość oraz wyrozumiałość.

Szczenięta są jak dzieci, uczą się wszystkiego wraz z upływem czasu. trzeba im pokazać i wytłumaczyć, jak należy się zachować i postępować. Daj chwilę czasu. Wychowanie szczeniaka w celu utrzymania czystości w domu, powinno odbyć się zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami, które ułatwią i przyśpieszą cały proces.

Przede wszystkim:

  • Wychodź z psem na spacer po przebudzeniu, po każdym jedzeniu, po zabawie, a także przed pójściem spać.
  • Kup specjalną matę albo psią kuwetę. Są one przydatne podczas nauki czystości w domu. Pamiętaj tylko, ze kuweta musi być przeznaczona dla psów ta dla kotów nie jest właściwa! (o tym jak nauczyć psa sikania na matę <- przeczytasz tutaj).
  • Nagradzaj swojego pupila za każdym razem, gdy załatwi swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu do tego przeznaczonym.
  • Nigdy nie stosuj kar ani nie krzycz na psa, jeżeli załatwi się w domu. Szczenię nie robi tego po złości, a dlatego, ze jeszcze nie opanowało umiejętności zachowania czystości w domu. Jeżeli ukarzesz go, będzie się Ciebie bał. Następnym razem w obawie przed ukaraniem, może zacząć jeść swoje odchody. Powiedz mu stanowczym głosem „nie wolno”, wytłumacz, że źle zrobił, ale pod absolutnym pozorem nie karć go.

Bardzo ważną kwestią jest również sposób uczenia szczeniaka czystości. Do wyboru masz naukę przy pomocy maty lub kuwety albo od razu na dworze. Musisz wybrać jedną metodę. Nigdy nie stosuj dwóch naraz, bo pies może się pogubić.

Jeżeli zdecydujesz się na matę do sikania, połóż ją w miejscu, które nie będzie przeszkadzało domownikom, a szczeniakowi umożliwi chodzenie w kółko i spokojne załatwienie potrzeb fizjologicznych. Mata powinna leżeć cały czas w tym samym miejscu, dopóki pupil nie opanuje umiejętności.

Na samym początku zanoś szczeniaka na nią po przebudzeniu, karmieniu, zabawie oraz przed snem. Jeżeli pupil zacznie załatwiać się w innym miejscu, to klaśnij w dłonie i zanieść go na matę. Gdy nauczy się już korzystać z maty, możesz zacząć naukę załatwiania się na dworze. Regularnie wychodź z nim na dwór, nie rzadziej niż co 3-4 godziny.

Jeżeli załatwi się na dworze, wręcz mu nagrodę w postaci smakołyka, pogłaszcz i powiedz „grzeczny piesek, brawo”. Dzięki temu pupil zrozumie, że dobrze zrobił i będzie chciał powtórzyć czynność, aby ponownie dostać pochwałę oraz ulubione ciasteczko.

Nauka może potrwać kilka dni, a nawet i tygodni. Dlatego musisz być cierpliwy. Warto dodać, ze etap z matą czy kuwetą można pominąć i od razu uczyć psa załatwiania się na zewnątrz.

Zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu i masz ogródek.  Gdy tylko zobaczysz, że pupil chce się załatwić, od razu wyjdź z nim na ogród i pozwól załatwić mu potrzebę. W tym przypadku również go nagradzaj. Pamiętaj także o tym, aby posprzątać po nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.