Jak wyciągnąć kleszcza u psa w bezpieczny sposób?

kleszcz

Kleszcze u psa są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą choroby, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila. Dlatego należy je niezwłocznie usunąć. Jak wyjąć kleszcza psu w bezpieczny sposób?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że temat jak wyciągnąć psu kleszcza, od lat budzi wiele emocji wśród opiekunów zwierząt. Właściciele czworonogów szukają odpowiedzi na pytanie jak wyjąć psu kleszcza szybko i bezpiecznie, ponieważ pasożyty te są zagrożeniem dla pupili. Przenoszą wiele chorób, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Dlatego w przypadku znalezienia kleszcza u psa, liczy się czas, w którym zostanie on usunięty. Wśród najniebezpieczniejszych chorób znajduje się:

  • babejszoza – chorobę wywołują pierwotniaki Babesia canis. Objawia się osłabienie, apatią, brakiem apetytu, zaburzeniem równowagi. Do tego pojawiają się duszności, wymioty, krwawa biegunka, gorączka, a także żółtaczka. Nieleczona doprowadza do śmierci pupila w ciągu kilku dni.
  • erlichioza – tą chorobę odkleszczową wywołują bakterie z rodzaju Erlichia, które atakują trombocyty, monocyty oraz granulocyty. W chwili, gdy dostaną się do wnętrza komórek krwi, namnażają się, a następnie upośledzają ich funkcje,
  • anaplazmoza – kolejna choroba odkleszczowa. Występuje w dwóch postach. W pierwszej dochodzi do zakażenia białych krwinek, a w drugiej do płytek krwi,
  • borelioza – wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi, pobejmuje różne narządy oraz układy. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero po pewnym czasie i należy do nich m.in. utrata apetytu, gorączka, osłabienie oraz apatia.

Niestety do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed chorobami odkleszczowymi. Dlatego niezwykle istotna jest ochrona psa przeciw kleszczą, a także szybka reakcja, gdy pupil stanie się ofiarą pasożyta. Jednak zanim go wyciągniesz, musisz wiedzieć jak wyciągnąć kleszcza psu w sposób prawidłowy, a  tym samym bezpieczny.

Przeczytaj:  Jak nauczyć szczeniaka aby nie gryzł? Skuteczne sposoby

Jak usunąć psu kleszcza?

Kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny, aż do momentu pojawienia się mrozów. Niestety w ostatnich czasach zimy są dość łagodne, więc bytują one również w chłodniejszych miesiącach. Wbrew pozorom znajdują się nie tylko w lasach, na polach czy łąkach, ale również w parkach miejskich, a nawet przed domem czy blokiem. Niestety przed wkłuciem się w swoją ofiarę, są niewielkie. W związku z  tym nie da się ich zobaczyć gołym okiem.

Dlatego zaleca się dokładnie sprawdzić sierść czworonoga po każdym spacerze. Warto również powtórzyć czynność dzień po. Może okazać się, że nie zauważyliśmy kleszcza, ponieważ jeszcze się nie wbił w skórę psa. Innym sposobem jest także stosowanie ochrony przeciwkleszczowej w postaci obroży, kropli i innych preparatów przeciw kleszczom. Jeżeli zauważysz u pupila kleszcza, niezwłocznie go usuń. jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Zrobisz to w kilku prostych krokach:

1. Uspokój psa

Zanim rozpoczniesz zabieg usunięcia kleszcza, musisz uspokoić pupila. O wiele łatwiej jest usunąć kleszcza, gdy zwierzę nie będzie się ruszało. Świetnie sprawdzi się podanie mu ulubionego smakołyku, aby odwrócić jego uwagę od zabiegu.

2. Rozchyl sierść pupila tak, aby dokładnie widzieć kleszcza

Jak już pupil będzie spokojny, postaraj się rozchylić sierść tak, aby mieć swobodny dostęp do pasożyta. Ułatwi Ci to jego usunięcie.

3. Złap kleszcza jak najbliżej skóry

Usuwają kleszcza, musisz go złapać jak najbliżej skóry za pomocą specjalnego narzędzia lub pęsety. Pamiętaj, aby nie naciskać odwłoka, nie szarpać. W ten sposób możesz przypadkowo urwać głowę pasożytowi, a w efekcie zwiększyć ryzyko infekcji.

4. Usuń kleszcza energicznym ruchem

W internecie znajdziesz wiele instrukcji jak wyrwać kleszcza psu. Musisz jednak mieć świadomość, ze kleszcza się wykręca, a nie wyrywa. Wyrwanie może spowodować, że głowa zostanie. W takim razie jak usunąć psu kleszcza w bezpieczny sposób? Wykręć go energicznym ruchem.

Przeczytaj:  Agama brodata - wszystko o terrarium dla jaszczurki

5. Pamiętaj o dezynfekcji

Po usunięciu kleszcza, koniecznie zdezynfekuj miejsce, w którym przyczepił się kleszcz.

6. Pozbądź się kleszcza

Kleszcza zamknij w szczelnym opakowaniu, a następnie spłucz w toalecie.

Przydatne narzędzia do wyrywania kleszcza u psa

Zastanawiasz się jak wyciągnąć psu kleszcza? Możesz to zrobić samodzielnie. Do tego będą Ci potrzebne narzędzia, które ułatwią Ci cały proces. Uszykuj:

  1. Narzędzie do usuwania kleszczy – najlepiej, aby było to specjalne urządzenie, które pozwoli Ci bezpiecznie usunąć kleszcza. Możesz również użyć pęsety.
  2. Rękawiczki jednorazowe – ochronią one ręce podczas zabiegu usunięcia pasożyta.
  3. Szczelny pojemnik – będzie Ci potrzebny, aby zamknąć w nim usuniętego kleszcza.

Czego nie wolno robić podczas wyrywania kleszcza u psa?

Wiesz już jak wyciągnąć psu kleszcza, ale musisz również wiedzieć, czego nie wolno robić pod żadnym pozorem. Przede wszystkim:

  • nie dotykaj kleszcza gołymi rękoma – od tego masz rękawiczki jednorazowe,
  • nie smaruj kleszcza tłuszczem ani alkoholem,
  • nie zgniataj kleszcza.

Nie wolno tego robić, ponieważ kleszcz może zwrócić treść żołądkową do krwioobiegu psa, a tym samym zarazić go różnymi, niebezpiecznymi chorobami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.