Jak wyczesać psa? Sprawdzone sposoby

czesanie psa w salonie

Pielęgnacja psa to nie tylko wychodzenie z nim, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, karmienie, ale również systematyczne czesanie. Prawidłowe wyczesywanie psa pozwala zadbać o kondycję sierści, a także zdrowie pupila. Jak wyczesać psa? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki

Rodzaje sierści u psów

Sierść psa, zwana również szatą, składa się z okrywy zewnętrze, która jest zbiorem włosów ościstych i puchowym. Wśród hodowców określa się ją podszerstkiem. Szata pełni bardzo istotne funkcje. Zewnętrzne włosy chronią psa przed oddziaływaniem wilgoci, a wewnętrzne, będące warstwą puchową, zabezpieczają futrzanego przyjaciela przed utratą ciepła. To, jak wyczesać psa, zależy od rodzaju jego sierści. Wyróżnia się:

Sierść długą

Sierść długa różni się w zależności od rasy. Dzieli się na sierść prostą, kręconą, wełnistą oraz falowaną. Cechuje się przede wszystkim tym, że jest miła w dotyk, a na dodatek pełni funkcję bariery ochronnej.  Niestety jej pielęgnacja nie jest łatwym zadaniem. To złożony proces, który wymaga systematycznego strzyżenia.

Niektóre rasy psów m.in. owczarki niemieckie, golden retrievery mają grubą warstwę puchową, która z kolei pozwala na świetne znoszenie niskich temperatur. Natomiast u innych ras, takich jak yorshire terier podszerstek w ogóle nie występuje, a długa sierść nazywana jest potocznie włosiem

Sierść krótką

u niektórych ras czworonogów m.in. krótkowłosego owczarka niemieckiego malinois, sierść krótka składa się tylko z podszerstka. Natomiast u innych np. jamnika z włosia ościstego długą. Dzieli się na odmianę;

  • krótką – charakteryzuje się prostą pielęgnacją
  • długą – pielęgnacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Sierść szorstkowłosą

Sierść szorstkowłosa charakteryzuje się bardzo gęstym podszerstkiem, który gwarantuje pupilowi maksymalny komfort termiczny, nawet podczas chłodnych dni. Niewątpliwą zaletą sierści szorstkowłosej jest jej wyjątkowy wygląd. Ponadto, struktura szaty nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, a liczba zabiegów pielęgnacyjnych jest ograniczona. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to okresowe trymowanie. Psy z sierścią szorstkowłosą to m.in. jamnik szorstkowłosy, niemiecki wyżeł szorstkowłosy.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa komendy "daj głos"?

Sierść jednowarstwową

Sierść jednowarstwowa cechuje się brakiem podszerstka. Rasy psów z tym typem sierści doskonale sprawdzą się u alergików, ponieważ nie powodują reakcji alergicznej i nie linieją. Psy z jednowarstwową sierścią to.in. maltańczyk i charcik włoski.

Psy nagie

Psy nagie cechuje brak sierści, a u niektórych ras jest to sierść szczątkowa. Wymusza to konieczność stosowania dodatkowych okryć szczególnie podczas niskich temperatur, aby chronić pupila przed chłodem. Do nagich psów zalicza się m.in. chińskiego grzywacza, który nie jest popularny w naszym kraju.

Wyczesywanie psa – jak to robić?

Wyczesywanie psa to proces, który różni się w zależności od tego, jaką sierść ma Twój psiak. Innej pielęgnacji wymaga sierść krótka, a innej długa. Każdy rodzaj wymaga innych narzędzi oraz zabiegów pielęgnacyjnych, Aby Ci to ułatwić, przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji psiej sierść:

Pielęgnacja sierści długiej

Pielęgnacja czworonogów z długą sierścią, to nie tylko czasie psa, ale również usuwanie martwych włosów, odkładających się między podszerstkiem a warstwą ochronną. Możesz zrobić to samodzielnie, używając furminatora. To specjalny, gęsty grzebień. Wyczesywanie psa powinno być systematyczne. Musisz również pamiętać o tym, aby czesać pupila po każdej kąpieli. Dzięki temu nie powstaną kołtuny, które mogłyby doprowadzić do stanu zapalnego w obrębie skóry zwierzaka.

Pielęgnacja sierści krótkiej

Jak wyczesać psa z krótką sierścią? Zależy to głównie od konkretnej rasy czworonoga. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad. Przede wszystkim krótkowłose zwierzęta muszą być regularnie trymowane, co 2-3 miesiące. Zabieg ten poprawia wygląd i kondycję sierści. Staje się gładka i błyszcząca. Pamiętaj, że nie trymuje się ras szorstkowłosych!

Czesanie psa – ważne porady

Wiedza na temat budowy oraz struktury sierści czworonoga jest kluczowa w pielęgnacji. Nieumiejętne wyczesywanie psa może doprowadzić do poważnych problemów skórnych. Dlatego warto stosować się do kilku zasad, aby uniknąć błędów.

Przeczytaj:  Jak często karmić psa? Złote zasady

Używaj odpowiedniej szczotki do czesania

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej szczotki to nie lada wyzwanie. Musi być ona dobrana do rodzaju sierści. W przeciwnym razie może przynieść problemy w postaci podrażnienia skóry, a nawet i wystąpienia stanów zapalnych. Jeżeli nie wiesz, jaką wybrać, poproś o pomoc w doborze lekarza weterynarii lub psiego groomera.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli czworonogów, jest stosowanie nieodpowiednich szamponów. Niektórzy kąpią psy w preparatach przeznaczonych dla ludzi! To błąd i pod żadnym pozorem tego nie rób. Skład szamponu dla ludzi diametralnie różni się od produktów dla psów. Zawsze wybieraj kosmetyki dla psa, które utrzymują odpowiedni pH skóry.

Pamiętaj o prawidłowym strzyżeniu

Wciąż wielu opiekunów futrzanych przyjaciół uważa, że strzyżenie to bardzo prosta czynność. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednie strzyżenie czworonoga prowadzi do zachwiania równowagi pomiędzy okryciem zewnętrznym a podszerstkiem. Dlatego warto nauczyć się strzyc lub zlecić specjaliście, który ma doświadczenie oraz odpowiednią wiedzę.

Zadbaj o odpowiednie żywienie

Strzyżenie i czesanie psa to nie jedyna forma pielęgnacji sierści. Niezwykle istotne jest dbanie o jej kondycje i stan od wewnątrz. Odpowiednio zbilansowana dieta odpowiada za lśniącą sierść. Nieprawidłowe żywienie, a tym samym niedobór składników odżywczych sprawi, że sierść stanie się matowa. Może nawet wypadać. Zadbaj oto, aby dieta czworonoga była bogata w białko, będącego głównym budulcem włosia.

Wybieraj karmy wysokiej jakości. Zwróć koniecznie uwagę na skład. Dobrze, aby znalazły się związki siarkowe: cystyna oraz metionina. Nie bez znaczenia są kwasy omega 6 oraz witamina A, które mają korzystny wpływ na skórę pupila. Przede wszystkim odżywiają ją, sprawiają, że jest bardziej elastyczna i odporniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.