Jak wygląda świerzb u psa (ZDJĘCIA) i jak leczyć?

swierzb-u-psa

Jak wygląda świerzb u psa (zobacz zdjęcia) i jak go leczyć? Świerzb u psa to jedna z bardziej dokuczliwych chorób pasożytniczych. Nie warto ignorować jej objawów, ponieważ kiedy schorzenie osiągnie zaawansowane stadium, znacznie trudniej jest je wyeliminować.

Poza tym świerzbowiec u psa wywołuje wyjątkowo nieprzyjemne symptomy. Jego pasożytowanie na skórze psa wiąże się nie tylko z uporczywym swędzeniem, ale w późniejszym czasie również z bólem. Jak wygląda świerzb u psa i jak go wyleczyć?

Czym jest świerzb u psa?

Świerzb to choroba pasożytnicza, charakteryzująca się wysokim stopniem zaraźliwości. Schorzenie wywołują świerzbowce, a głównym jego objawem jest silny świąd. Świerzb może zaatakować zwierzęta domowe, ale również człowieka.

Najbardziej narażone na zachorowanie są młode osobniki, ale nie oznacza to, że dorosłe zwierzę nie może zostać zaatakowane przez świerzbowce.

Świerzb psi wywoływany jest przez dwa gatunki świerzbowca:

  • świerzbowca drążącego -Sarcoptes scabiei var. canis,
  • świerzbowca usznego – Otodectes cynotis. 

Aby mogło dojść do zakażenia, konieczny jest bezpośredni kontakt chorym zwierzęciem lub przedmiotami zarażonego, na przykład miską czy legowiskiem. 

Świerzbowiec psi może przeżyć poza organizmem żywiciela (w wilgotnym środowisku) nawet do 2 miesięcy. W trudniejszych warunkach (w suchym środowisku) żyje do 14 dni. 

W jaki sposób przebiega świerzb u psa? Świerzbowiec drążący bytuje w powierzchniowej warstwie naskórka swojego żywiciela. Drąży w niej korytarze, w których składa jaja.  Odżywia się naskórkiem i wysiękiem z uszkodzonych tkanek skórnych.

Kiedy larwy świerzbowca się wyklują, przechodzą dwa stadia nimf i w ciągu około 10 – 21 stają się dorosłymi osobnikami. W tym czasie cały czas pasożytują na powierzchni skóry psa i drążą w niej kolejne korytarze.

Przeczytaj:  Apatia u psa - dlaczego pies jest osowiały i smutny? Przyczyny i objawy

Świerzb u psa – objawy

objawy-swierzbu-u-psa

Objawy świerzbu u psa widoczne są bardzo szybko, zaledwie kilka dni po zakażeniu. Swój punkt kulminacyjny choroba osiąga w ciągu 3 – 4 miesięcy. Najbardziej charakterystyczny objaw świerzbu to zmiany skórne zlokalizowane:

  • na głowie,
  • w okolicach pyska,
  • przy małżowinach usznych,
  • na kończynach, 
  • na brzuchu,
  • na klatce piersiowej.

Kiedy świerzb obejmie większą część powierzchni ciała psa, do przebiegu choroby dołączają kolejne objawy, takie jak osłabienie, wychudzenie i powiększenie węzłów chłonnych.

Jak wygląda świerzb u psa, jeśli chodzi o zmiany skórne? Ich rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Początkowo na skórze psa pojawiają się wykwity skórne, czyli rumień i grudki.

Później przechodzą one w strupy, przeczosy, otarcia. Jednym z objawów skórnych są też przerzedzenia i łysiejące miejsca na ciele. W stanie przewlekłym świerzbowiec u psa skutkuje zliszajowaceniem i zgrubieniem skóry, jej przebarwieniami i opuchlizną. 

Co istotne, choroba jest dla zwierzęcia bolesna. Wiąże się z pieczeniem i swędzeniem skóry. Zwierzę drapiąc się, doprowadza do urazów mechanicznych i stanów zapalnych skóry. 

Z kolei świerzb w uszach psa prowadzi do rozwoju stanu zapalnego wewnętrznego przewodu słuchowego. Towarzyszy mu ciemnobrązowa wydzielina skórna. Zwierzę może potrząsać głową, gorzej słyszeć, a nawet całkowicie tracić słuch. 

Co stosować na świerzb u psa?

zdjecie-swierzbu-u-psa

Wyleczenie świerzbu u psa nie jest łatwe. Terapia, a właściwie jej długość, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Z reguły kuracja trwa od 4 do 6 tygodni. 

Psu podaje się leki przeciw świerzbowcom – tabletki, preparaty aplikowane na skórę lub zastrzyki podskórne. W przypadku stanu zapalnego skóry (infekcja bakteryjna) konieczne jest podanie antybiotyku. 

Czym dezynfekować rany u psa? Chociaż większość preparatów opracowanych dla ludzi dla zwierząt jest toksyczna, to Octenisept na świerzb u psa okazuje się w pełni bezpiecznym środkiem do odkażania ran, otarć i wszelkich innych uszkodzeń skóry, dlatego można bez obaw aplikować go na skórę pupila. 

Przeczytaj:  Odleżyny u psa - czym są i jak leczyć?

W leczeniu świerzbu usznego stosuje się głównie maści i krople roztoczobójcze, które należy podawać bezpośrednio do kanału słuchowego. Jeśli chodzi o preparaty do smarowania wewnątrz ucha, najczęściej stosowane jest Clotrimazolum na świerzb u psa (maść jest przydatna w takich przypadkach, jak świerzb grzybica u psa).

Równolegle, opiekun psa musi dbać o odpowiednią higienę czworonoga, czyli przede wszystkim regularnie czyścić jego uszy z zalegającej w nich wydzieliny. Poza tym konieczne jest odkażenie wszystkich zabawek i akcesoriów pupila, a zwłaszcza jego legowiska.  

Domowe sposoby na leczenie świerzbu u psa

psi-swierzb

Istnieje wiele domowych sposobów na świerzb u psa, jednak specjaliści nie zalecają ich stosowania. Większość metod nie uwzględnia bowiem faktu, że świerzbowiec żyje nie na skórze, lecz w jej wnętrzu.

Zmywanie go czy aplikowanie na powierzchnię skóry domowych preparatów nie rozwiąże więc problemu – może jednak zminimalizować namnażanie świerzbowca i ulżyć psu w innych objawach, takich jak ból i swędzenie. 

Ponieważ świerzb u psa to uciążliwa choroba, warto wyeliminować ją jak najszybciej, stosując metody o potwierdzonej skuteczności. Równolegle można wypróbować również naturalne sposoby walki ze świerzbowcem, takie jak:

  • spryskiwanie skóry preparatem z czosnku i skórki cytryny, namoczonych w wodzie, 
  • podawanie psu octu jabłkowego, na przykład poprzez dodanie go do karmy, 
  • aplikowanie miodu na powierzchnię skóry,
  • stosowanie żelu aloesowego na miejsca zainfekowane pasożytami,
  • wcieranie oliwy w partie skóry dotknięte stanem zapalnym,
  • kąpiele w wodzie z mydłem (ma odczyn zasadowy i łagodzi stan zapalny).

Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi?

jak-wyglad-swierzb-u-psow

Jak zostało wspomniane, świerzbowce atakują również organizm ludzki. Człowiek może zarazić się świerzbem od psa zarówno poprzez bezpośredni kontakt, jak i pośrednio, na przykład poprzez odzież.

Podstawowym objawem świerzbu u człowieka jest silnie swędząca wysypka. Ta może rozwinąć się jednak w grzybicę. U małych dzieci zakażenie świerzbowcem przypomina uczulenie. 

Przeczytaj:  Grzybica u psa - objawy, leczenie, leczenie domowe

Aby nie zarazić się świerzbowcem od psa, należy pamiętać o:

  • częstym myciu rąk,
  • praniu pościeli i ubrań w wysokiej temperaturze,
  • obserwowaniu futra psa pod kątem objawów zakażenia.

Świerzbowiec psi u człowieka

Świerzbem psim może zarazić się każde zwierzę w otoczeniu zwierzęcia oraz jego opiekun. Świerzbowce atakujące czworonogi nie są jednak tak groźne dla ludzi, jak są dla zwierząt. 

Na zakażenie się świerzbem od psa narażone są przede wszystkim:

  • dzieci i niemowlęta,
  • osoby zaniedbujące higienę osobistą,
  • osoby z obniżoną odpornością.

Jak rozpoznać świerzb u człowieka? Zakażenie świerzbowcem objawia się poprzez:

  • świąd całego ciała nasilający się nocą,
  • grudkową wysypkę w takich miejscach, jak: nadgarstki, ręce, pachy, fałdy skórne, brzuch, piersi, zewnętrzne narządy płciowe,
  • przebarwienia i złuszczenia skóry,
  • grudki, krostki, pęcherzyki na głowie, szyi, dłoniach i stopach u dzieci poniżej 2. roku życia.

Po zauważeniu niepokojących objawów świądu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Ten może zlecić dodatkowe badania w celu potwierdzenia zakażenia. W trakcie choroby należy szczególnie uważnie dbać o higienę i czystość w mieszkaniu, a także prać odzież w wysokich temperaturach i prasować przed założeniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.