Jak zostać behawiorystą psów i jakie są zarobki?

jak-zostac-behawiorysta-psow-zarobki

Jak zostać behawiorystą psów? Coraz częściej słyszy się o znaczącej roli psich behawiorystów w rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z zachowaniem psa. Chociaż zawód psiego behawiorysty (psiego psychologa) nie wymaga ukończenia studiów wyższych, to jednak nie każdy może pomagać opiekunom zwierząt w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Jak zostać behawiorystą psów?

Behawiorysta kto to?

Zanim przejdziemy do tego, jak zostać psim behawiorystą, zajmiemy się zagadnieniem samego behawioryzmu, czyli terapią zachowań zwierząt.

Behawioryzm – to psychologiczne podejście do relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Chodzi przede wszystkim o zachowanie, a zgodnie z definicją „zachowanie jest tym, co robią żywe organizmy”. Behawioryzm skupia się jednak nie na grupach, ale na konkretnych stworzeniach, czyli na zwierzęciu i jego opiekunie.

Behawiorysta (zoopsycholog) jest osobą, która wykorzystuje w swojej pracy wiele dziedzin nauki połączonych ze szkoleniem psów. Chociaż behawiorysta nie musi być weterynarzem ani zoologiem, to może posiadać wiedzę z zakresu zoologii i medycyny weterynaryjnej.

Zakres behawiorystyki jest szeroki, ale w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zasadą pracy behawiorysty jest obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz dostosowywanie technik i metod pracy do indywidualnego przypadku, czyli konkretnych problemów wychowawczych na linii zwierzę-opiekun.

Czym jest behawiorystka psów?

behawiorysta-trenuje-psy

Behawiorysta psi może, ale nie musi być weterynarzem, co oznacza, że nie zawsze będzie zajmował się również problemami natury medycznej. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w zakresie radzenia sobie:

  • z zachowaniami agresywnymi w stosunku do ludzi i innych psów,
  • z zaburzeniami lękowymi,
  • ze stanami depresyjnymi.

Behawiorysta psów najczęściej wzywany jest w przypadku zaburzeń lękowych, z którymi opiekunowie zwierząt nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Przeczytaj:  Ile kosztuje utrzymanie psa? Wielkie zestawienie wydatków

To przede wszystkim fobie dotyczące przedmiotów, zjawisk czy nawet ludzi. Wiele psów cierpi na lęk separacyjny, a niektóre zwierzęta boją się samochodów czy nawet otwartych przestrzeni.

Co ważne, behawiorysta pracujący z psem zawsze działa kompleksowo. Opiera się zarówno na wiedzy teoretycznej, jak i doświadczeniu oraz samej intuicji. Jego celem jest wyjaśnienie przyczyny określonego zachowania psa – udzielenie odpowiedzi na pytanie dlaczego i w jakich okolicznościach pojawiają się dane zachowania.

Na tej podstawie, we współpracy z opiekunem psa, behawiorysta przygotowuje plan działania, który ma pomóc rozwiązać problem. Daje właścicielowi czworonoga konkretne wskazówki postępowania ze zwierzęciem po to, aby zbudować prawidłową komunikację pomiędzy dwiema stronami.

Kurs behawiorysta psów

W klasyfikacji zawodów nie ma czegoś takiego jak zawód behawiorysty. Jest zaś zawód zoopsychologa, a obie dziedziny silnie się przenikają i często są wręcz swoimi synonimami, dlatego stosuje się co do nich podobne zasady.

Oznacza to, że zgodnie z prawem, zawód behawiorysty czy zoopsychologa nie wymaga uzyskania wykształcenia wyższego. Aby zostać behawiorystą psów, należy odbyć specjalny kurs.

Kurs psiego behawiorysty kierowany jest do osób, które:

  • cechują się dużą empatią do zwierząt,
  • są otwarte i gotowe wychodzić poza pewne schematy,
  • są odporne na stres, który wynika ze współodczuwania emocji zwierzęcia.

W ramach szkolenia przyszły behawiorysta ma nauczyć się metod pracy z psem, które mogą pozostawać w sprzeczności z utartymi rozwiązaniami.

Oznacza to również konieczność wykazania się wyrozumiałością w stosunku do opiekuna psa, który często może nieprzychylnie patrzeć na alternatywne metody wychowania.

Kurs behawiorysty psów należy wybrać na podstawie zawartości merytorycznej szkolenia, czyli tematów poruszanych podczas wykładów.

Warto zwrócić też uwagę na ilość zajęć praktycznych. Cena kursu behawiorysty może wynosić od około 2 do 10 tysięcy złotych, w zależności od tego, czy są prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców i praktyków.

Przeczytaj:  Jak oduczyć psa skakania na ludzi? 4 skuteczne rady

Ile zarabia behawiorysta dla psów?

Ponieważ w zawodzie behawiorysty jest stosunkowo niska konkurencja, jego zarobki uzależnione są od okoliczności rynkowych. Pojedyncza sesja u behawiorysty kosztuje od około 50 do 200 zł.

Na cenę ma wpływ:

  • renoma specjalisty,
  • zakres świadczonych usług,
  • rodzaj problemu,
  • wielkość miasta, w którym świadczone są usługi.

Przyjmuje się, że behawiorysta może zarobić nawet do 8000 zł miesięcznie, ale jest to wynagrodzenie przewidywane dla osoby, która ukończyła nie tylko kurs behawiorystyki, lecz również studia zootechniczne, zoopsychologiczne lub weterynaryjne.

Behawiorysta czy trener?

Nie każdy wie, że psi behawiorysta to nie to samo, co trener psów. Trenerem jest osoba, która pomaga opiekunom zwierząt szkolić psy, czyli uczyć je pewnych zachowań. Psi trener posiada wiedzę z zakresu sposobu, w jaki psy uczą się i wie, jak z nimi pracować.

Z reguły pomaga on opiekunowi szkolić pupila w ramach podstawowych zachowań, na przykład chodzenia przy nodze czy spokojnego siedzenia pomimo rozproszeń. Zdarza się również, że trener uczy psa sztuczek, które ten prezentuje później na przykład w ramach psiego konkursu.

Z kolei behawiorysta zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z psim zachowaniem. A więc praca behawiorysty polega na współpracy z opiekunem, zrozumieniu psa, budowaniu lepszych relacji i większej świadomości psich potrzeb u właściciela.

Jak pracuje behawiorysta?

Behawiorysta posługuje się różnymi metodami pracy. Co ważne: to nie opiekun przychodzi z psem do behawiorysty, lecz behawiorysta przychodzi do psa i jego opiekuna.

Specjalista musi mieć bowiem szansę przekonać się, jak wygląda codzienne życie i środowisko, w którym funkcjonuje zwierzę. W przeciwnym razie nie będzie w stanie wykryć problemu i skutecznie go rozwiązać.

Opiekun zwierzęcia nie powinien więc niczego ukrywać ani udoskonalać. Kiedy behawiorysta pojawi się na miejscu, musi bowiem zaobserwować wszystko w takim stanie, w jakim normalnie odbywa się na co dzień.

Przeczytaj:  Karmienie szczeniaka - czym i jak karmić szczenię? Kompendium wiedzy

Czasami okazuje się, że problem ma podłoże, które jest banalnie proste do rozpoznania i dostosowania przez osobę dysponującą odpowiednią wiedzą.

Przykładowo, po konsultacji z behawiorystą zwierząt można wywnioskować, że psie legowisko nie pozwala zwierzęciu odpowiednio wypocząć i wyciszyć się, a jego przesunięcie jest wystarczające, aby wyeliminować inny poważny problem, który wynika z przemęczenia.

Słowo na koniec

Praca psiego bądź kociego behawiorysty nie różni się wiele od siebie i zawsze ma na celu rozszyfrowanie zachowania czworonoga.

Właściciele psów najczęściej zgłaszają się do behawiorysty z następującymi problemami:

*co ważne, kandydaci na psiego behawiorystę muszą posiadać co najmniej wyższe wykształcenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.