Jak zrobić zabawkę dla psa DIY?

Zabawka-dla-psa-ze-skarpety

Jak zrobić zabawkę dla psa? Opieka nad psem w dużej mierze przypomina opiekę nad dzieckiem. Znudzone zwierzę może zacząć niszczyć meble czy domowe tekstylia, dlatego warto zapewnić mu odpowiednią rozrywkę, zwłaszcza wtedy, kiedy nie możemy wyjść z nim na spacer. 

Niestety jednak zabawki dla psa potrafią być kosztowne, a co gorsza, zwierzę szybko je niszczy. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się zabawki dla psa DIY, czyli te przygotowane samodzielnie z elementów, które zwykle mamy pod ręką i których nie jest nam szkoda spisać na straty. Jak zrobić zabawkę dla psa w domowym zaciszu, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych kosztów?

Dlaczego warto dawać psu zabawki?

Zanim opiszemy, jak zrobić zabawki dla psa, wyjaśnijmy, dlaczego podawanie zwierzęciu zabawek to dobre rozwiązanie. Rozrywka to dla pupila forma aktywności fizycznej i umysłowej.

Część zabaw wiąże się też ze zdobywaniem umiejętności, na przykład tych związanych z polowaniem.

Szczenię najczęściej bawi się ze swoją matką i rodzeństwem, zaczepia je i gania. Zwierzę wykorzystuje taką aktywność, aby rozładować napięcie i energię. Bawiąc się z psem, można nauczyć go też komend i sztuczek. Właśnie dlatego warto stawiać na różnorodność. 

Zajmująca zabawka dla psa pozwoli zapobiec niszczeniu mebli w domu, a ta, która angażuje również opiekuna, umożliwi pogłębienie relacji pomiędzy właścicielem a czworonogiem.

Przedmioty służące do zabawy z psem nie muszą nawet przypominać zabawek, a tym bardziej nie muszą być produktami ze sklepowej półki. Z reguły im są prostsze w swojej budowie, tym ciekawsze okazują się dla zwierzaka.

Z tego względu zabawki DIY dla psa to idealne rozwiązanie i dla portfela, i dla samego pupila. Jak je zrobić?

Zabawka dla psa ze skarpety

Zabawka-dla-psa-ze-skarpety

Najlepsza zabawka dla psa DIY to ta, którą da się zrobić z produktów dostępnych w każdym domu. Użyj starych, zużytych skarpetek, które wypełnisz na przykład watą, aby stworzyć i uformować domowego pluszaka dla swojego pieska.

Przeczytaj:  Wiek psa - jak obliczyć wiek psa? Krok po kroku

W ten sposób pozbędziesz się zalegających w szafie starych skarpetek i oszczędzisz pieniądze na zabawkach. Aby skarpetkowy pluszak przetrwał nieco dłużej, warto stworzyć go z kilku warstw materiału.

Zabawka dla psa z butelki

Zabawka-dla-psa-z-butelki

Ta zabawka sprawdzi się raczej na podwórku i jest nieco bardziej skomplikowana, ale zapewni psu sporo radości i ruchu. Wystarczy wykorzystać puste butelki i deski, aby stworzyć stojak z pojemnikami obracającymi się na drążku lub pręcie (przeprowadzamy go przez butelkę, aby obracała się dookoła).

Do butelek wsypujemy karmę lub inne przysmaki. Pies musi trącać je łapą, aby obróciły się wokół własnej osi. Wtedy porcja smakołyku wysypuje się i zwierzę dostaje swoją nagrodę. 

Zabawki węchowe dla psa DIY

Zabawki-wechowe-dla-psa-DIY

 

Zabawki węchowe pozwalają psu trenować umiejętności związane z polowaniem, ale też korzystnie wpływają na jego inteligencję. Można wykonać je w bardzo prosty sposób, korzystając z produktów dostępnych pod ręką. Wystarczy użyć pustych kubeczków, na przykład po jogurcie, aby zagrać z psem w szukanie ukrytej pod nimi przekąski. 

Jeśli nie mamy czasu na zabawy z psem, możemy stworzyć podobny gadżet z rolki po papierze czy ręczniku papierowym. Wystarczy wypełnić ją smakołykami i skleić końce, aby karma nie wysypała się ze środka. Później wycinamy w rolce niewielkie otwory, przez które pies wydobędzie smakołyk poprzez turlanie. 

Podobną zabawkę DYI – z tym że wielokrotnego użytku – można wykonać też z rury PVC. Trzeba wtedy jeden jej koniec skleić na stałe, a drugi zablokować korkiem. Następnie rurę przewiercamy w kilku miejscach, tworząc otwory na wysypującą się karmę.

Mata węchowa DIY

Mata-węchowa-DIY

Bardzo ciekawą zabawką węchową dla psa jest też mata DYI. Jej przygotowanie nie wymaga opanowania skomplikowanych technik krawieckich. Najlepiej wyciąć ją ze starego polaru.

Kwadrat materiału powinien mieć wielkość zbliżoną do wielkości psa. Później na tkaninę naszywa się kawałki tkaniny w formie kieszonek. W ich wnętrzu ukrywamy przekąski, które zwierzę wywęszy przez materiał. 

Przeczytaj:  Nadpobudliwy pies - jak go uspokoić? 8 sprawdzonych sposobów

Matę węchową można stworzyć też w bardziej skomplikowany sposób, dodając do niej różne falbanki, paski materiału, czy kieszonki z rzepami. Taką metodą zajmiemy psa na dłuższą chwilę.

Popularna jest również inna wersja maty. Jej bazą bywa najczęściej gumowa wycieraczka z otworami. W takich oczkach chowa się później smakołyki, które przed psem ukrywamy za pomocą pasków z materiału.

Im więcej takich paseczków przywiążemy do wycieraczki, tym trudniejsza, ale też ciekawsza będzie zabawa. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że porozrywane paski można z łatwością wymienić. Inwestujemy więc jedynie w samą gumową wycieraczkę. 

Szarpak dla psa DIY

Szarpak-dla-psa-DIY

Szarpak dla psa to kolejna bardzo prosta zabawka, którą można stworzyć na kilka sposobów. Najprostszy wariant to zawiązana z pomocą kilku supłów lina. Krótsza, sprawdzi się nie tylko podczas gryzienia i siłowania się z psem, ale również w trakcie aportowania. 

Szarpaki można spleść też samodzielnie z pasków pociętych, starych tkanin czy ubrań – najlepiej grubszych, jak chociażby jeans.

Dodatkowo zabawkę można wzbogacić o piłki, piszczałki, końcówki do mopa z frędzlami i wiele innych gadżetów – wszystko zależy od kreatywności opiekuna i preferencji zwierzaka. 

Domowy plac zabaw dla psa

W domu z psem możemy bawić się wspólnie, zupełnie tak samo jak z dzieckiem, na przykład w chowanego. Jeśli jednak potrzebujemy trochę czasu dla siebie, psa najlepiej będzie zająć poprzez stworzenie w domu placu zabaw.

W tej roli świetnie sprawdzi się psi tor przeszkód. Wykorzystamy do niego zwykłe krzesła, koce i sznurki. Wystarczy wybudować z nich tunel, aby pies musiał nieco zmęczyć się w trakcie przechodzenia na drugą stronę.

Najlepszą motywacją do zabawy będzie poszukiwanie przekąsek. Takie polowanie na nagrodę zapewni psu rozrywkę, a przy tym świetne szkolenie intelektu. 

Na domowym placu zabaw dla psa można umieścić też pudełko-demolkę, czyli dobrze zabezpieczone, zaklejone taśmą pudełko kartonowe z pachnącymi smakołykami w środku. Pies, próbując dostać się do przekąsek, będzie przewracał karton, a także rozrywał go zębami i pazurami.

Przeczytaj:  Jak kąpać psa? Prawidłowe sposoby na kąpanie psa

Niestety, taka zabawa odbywa się kosztem bałaganu, ale z pewnością zapewni psu mnóstwo radości i zmęczy go lepiej niż długi spacer. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.