Jaki pies do bloku będzie najlepszym wyborem? Mały metraż mieszkania i brak ogrodu to główne problemy związane z utrzymaniem psa w bloku. Jeśli nie chcemy męczyć zwierzęcia ani sąsiadów czy samych siebie, do mieszkania w bloku powinniśmy wybrać taką rasę psa, która jest w stanie zaadaptować się do życia w niewielkim lokalu. Jaki pies w bloku będzie więc szczęśliwy?
Jaki pies do bloku?
Najlepszy pies do mieszkania w bloku to przede wszystkim pies mały. Niewielkich rozmiarów zwierzę swoją obecnością nie sprawi problemów domownikom. Kłopotliwy nie będzie też temat odbywania z psem długich spacerów.
Mały pies do bloku może stanowić miłe towarzystwo, zwłaszcza dla dzieci czy osób samotnych. Zatem, jaka rasa psa do bloku sprawdzi się najlepiej? oto ranking najlepszych ras psów do mieszkania w bloku:
Shih tzu
Shih tzu jako szczeniak wymaga częstego wyprowadzania na spacery, ale jako dorosłe zwierzę może wychodzić z domu jedynie dwa razy dziennie. Konieczne jest karmienie pupila o regularnych porach, ponieważ rasa ta jest dosyć łakoma.
Poza tym pieski są bardzo towarzyskie i muszą utrzymywać częsty kontakt z domownikami. Świetnie sprawdzą się przy dzieciach.
Yorksire
Rasa Yorksire jest inteligentna i łagodna i jest to typowy pied do bloku. Radzi sobie w kontaktach z dziećmi i dorosłymi. Karmienie szczeniaka nie jest kłopotliwe, jednak wymaga regularności (3-4 posiłki dziennie).
Piesek tej rasy jest bardzo aktywny, więc może być zainteresowany długimi spacerami. Nieufnie podchodzi do obcych. Ma nieugięty charakter, w związku z czym zachowanie psa wymaga szkolenia.
Maltańczyk
Maltańczyki to również odpowiednie psy do mieszkania w bloku. Są łagodne i nie mają dużych wymagań związanych z aktywnością. Dobrze czują się w mieszkaniu. Wymagają tylko krótkich spacerów o regularnych porach dnia.
Szczeniaki karmi się maksymalnie 4 razy dziennie, a dorosłe psy 1-2 razy dziennie. Maltańczyki wymagają jednak szczególnej pielęgnacji. Konieczne jest ich regularne czesanie i dbanie o higienę oczu. Obowiązkowe są też systematyczne kąpiele.
Chihuahua lub pinczer miniaturowy (ratlerek)
Chihuahua i pinczer miniaturowy to jedne z najmniejszych ras psów na świecie. Jednocześnie są to zwierzęta bardzo żywiołowe, wymagające sporej ilości ruchu. Szczenięta tych ras karmi się 5 razy dziennie, a dorosłe psy około 2-3 razy dziennie.
Na spacer z pieskami tych ras należy wychodzić przynajmniej trzy razy dziennie. Warto pamiętać, że tak delikatne zwierzęta mogą nie sprawdzić się przy małych dzieciach.
Jack Russel Terrier
Jack Russel Terrier to kolejny najlepszy pies do bloku dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo aktywny i towarzyski, chętny do zabawy. Szczeniaki tej rasy psów karmi się kilka razy dziennie o stałych porach, a dorosłe psy maksymalnie dwa razy na dobę.
Jack Russel Terrier musi jednak bardzo często wychodzić na świeże powietrze. Na spacery należy zabierać go przynajmniej 3 razy dziennie. Warto wykorzystać takie wyjścia na szkolenie, podając psu smaczki i ucząc go różnych sztuczek.
Buldogi
Odpowiedź na pytanie, jaki pies do bloku jest najpopularniejszy, to zdecydowanie buldog – angielski lub francuski. Są to nieco większe pieski, które mimo to świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Lubią spędzać czas z rodziną. Są bardzo towarzyskie i samodzielne. Mogą bez problemu pozostać same w domu.
Szczeniaki karmi się dwa do trzech razy dziennie, a dorosłe psy raz dziennie. Niestety, buldogi mają tendencję do otyłości, dlatego trzeba bardzo uważnie podchodzić do tematu ich odżywiania się. Buldogi chętnie chodzą na krótkie spacery, ale nie są szczególnie aktywne. To bardzo czuły i przyjazny pies.
Owczarki
Mówi się, że owczarki to najinteligentniejsze rasy psów na świecie. Nie są to jednak psy o małych gabarytach, bo gdy pies wyrośnie, będzie dość dużych rozmiarów. Owczarek szkocki collie i owczarek szetlandzki to dwie najlepsze propozycje. Obie rasy dobrze radzą sobie w kontaktach z dziećmi. Nie są agresywne, są to bardziej psy stróżujące i należą do psów myśliwskich, dlatego też wymagają dużej dawki ruchu.
Dobrze prowadzone nie będą też szczekliwe, co stanowi duży atut, jeśli chodzi o trzymanie psa w bloku. Szczeniaki tych ras należy karmić 3 razy dziennie, a dorosłe zwierzęta dwa razy dziennie. Na spacery pieski warto zabierać tak często jak to możliwe.
Hawańczyki
Psy rasy Hawańczyk to kolejne niewielkie pieski, które nie potrzebują do szczęścia dużych przestrzeni. Zwierzęta są miłe i mało hałaśliwe, co na pewno zostanie docenione przez sąsiadów.
Łatwo je wyszkolić, ponieważ uczą się chętnie i szybko. Są pełne energii, ale nie potrzebują dużej dawki ruchu. Jeden spacer dziennie zupełnie im wystarczy, to typowy pies leniuch…
Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniele mają królewskie korzenie, ale nie potrzebują luksusów. Lubią spędzać czas z właścicielami, dlatego im mniejsze mieszkanie, tym dla nich lepiej. Pieski mają drobną budowę. Są bardzo kontaktowe i inteligentne. Łatwo się uczą.
Dbają o czystość i przestrzegają zasad dobrego wychowania. Wystarcza im około 20 minut spaceru dziennie. Warto pamiętać, że nie lubią samotności, dlatego nie sprawdzą się u osób, które często wyjeżdżają.
Basenji
Basenji to pieski nieco większe (ważą około 9-12 kg). Ich największym atutem jest jednak fakt, że naprawdę nie szczekają – w zasadzie wydają z siebie dźwięk przypominający jodłowanie. Mają nieco kocią naturę. Są samodzielne i niezależne. Nie wymagają kąpieli, ponieważ same dbają o swoją higienę.
Charakteryzuje je zmienne zachowanie – bywają energiczne i leniwe. Pozostawione w same sobie mogą nieco narozrabiać, dlatego lepiej nie wybierać ich w przypadku, kiedy właścicieli często i długo nie będzie w domu.
Greyhound
Greyhound to chart, czyli pies słynący ze swojej szybkości. Jednak na co dzień piesek lubi leniuchować, dlatego również i ten pies nadaje się do bloku. Wystarczy mu jeden długi spacer z rzucaniem piłką w ciągu dnia. Zwierzęta tej rasy są wrażliwe z natury i kontaktowe. Szybko uczą się czystości.
Nie przepadają za szczekaniem. Chociaż nie należą do najmniejszych, to bardzo lubią się przytulać. Ich wrodzoną cechą jest instynkt gończy, dlatego zawsze należy wyprowadzać je na smyczy.
Podsumowując: wiele ras psów – nie tylko tych najmniejszych – sprawdzi się w bloku, jeśli tylko właściciele zapewnią im odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
Przy wyborze najlepszego pieska do małego mieszkania, warto zwracać uwagę nie tylko na jego gabaryty, ale również na usposobienie i potrzeby, zwłaszcza te związane z aktywnością i spędzaniem czasu w towarzystwie.
Czy pies do mieszkania w bloku jest dla Ciebie?
Zanim podejmiesz decyzję, odnośnie wyboru rasy psa nadającej się do bloku, zwróć uwagę na swój styl życia, pracę, czas, jakim dysponujesz, a także wielkość mieszkania w bloku, w którym mieszkasz.
Inaczej bowiem wyglądać będzie życie z psem w małej kawalarce, a inaczej w mieszkaniu 5-pokojowym. Co więcej, nawet idealny pies do bloku będzie wymagał wychodzenia na dwór, zatem jeśli nie masz windy, a mieszkasz, na powiedzmy czwartym piętrze, wychodzenie z psem 2-3 razy na dzień może przerodzić się w koszmar.
Jeśli zdecydujesz się na dużego psa, pamiętaj, że na starość pies ten może mieć problemy ze stawami i będziesz musieć znosić go na rękach… codzienne schodzenie i wchodzenie po schodach może źle wpłynąć na duże psy jak i na małe psy, mam tu na myśli problemy z kręgosłupem.
Kolejna sprawa to dzieci, jeśli posiadasz dziecko bądź dzieci, koniecznie zwróć uwagę na to, aby pies był łagodny i przyjazny dzieciom.
Musisz oswoić się z myślą, że posiadanie psa w bloku niesie za sobą pewne trudności, które przez lata będą wystawiać Waszą przyjaźń na liczne próby.
I kolejna bardzo bardzo ważna kwestia, czyli sąsiedzi! Jeśli źle wychowasz psa i będzie on szczekać całymi dniami, może zdarzyć się, że sąsiedzi będą pisać skargi na szczekającego psa do administracji budynku, czyli albo Spółdzielni Mieszkaniowej, albo do Wspólnoty Mieszkaniowej.
Czego potrzebuje pies, by zamieszkać w bloku?
Bez względu na to, czy zamierzasz mieć psa w bloku, czy w dużym domu jednorodzinnym z ogrodem, pupilowi trzeba przeznaczyć pewną powierzchnię, aby miał tzw. swój kącik.
Posiadanie psa wymaga zatem legowiska, miejsca do położenia miski z jedzeniem i wodą, a także często kuwety, w której załatwiać się będzie pies.
Oprócz tego niemniej ważne jest zakupienie fajnej zabawki dla psa, którą bawić się będzie w wolnych chwilach lub podczas naszej nieobecności. Inną nie mniej ważną kwestią są środki czystości i pielęgnacji dla psa.
Ostatnią kwestią, o jakiej należy pamiętać, trzymając psa w małym mieszkaniu, jest wygospodarowanie dla niego miejsca na kąpiele, oczywiście psa można kąpać w wannie lub pod prysznicem, jednak warto kupić specjalną wanienkę do kąpania psa.
Słowo końcowe
Jednym z atutów małego psa jest to, że jest to zwierzak mały, a co za tym idzie, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Co więcej, mały pies nie wymaga odbywania długich wyczerpujących spacerów, a jedynie krótkiej aktywności na trawniku znajdującym się wokoło naszego bloku.
I co najważniejsze, każdy towarzyski pies do bloku, który ma umilać nam czas spędzony na kanapie – powinien być wychowywany tak, aby nie sprawiał nam, a także naszym sąsiadom żadnych kłopotów. Przy każdym czworonożnym przyjacielu zawsze należy włożyć trochę wysiłku, by pokierować jego zachowaniem tak, aby był zwierzęciem ułożonym.
Oczywiście można zdecydować się na zakup nieco większego psa, jednak im będzie to większy pies, tym więcej sprawi nam problemów i sam ich doświadczy, mieszkając w mieszkaniu w bloku, pamiętaj, że nie wszystkie małe rasy psów nadają się do małych mieszkań.