Jakich sztuczek możemy nauczyć swojego psa? 3 proste psie sztuczki

pies podaje lape

Nie ma wątpliwości, że wielu opiekunów czworonogów, pragnie, aby ich pupil potrafił podać łapę, przybić piątkę i wykonał również inne sztuczki. Takie umiejętności nie tylko poprawiają humor, ale również są powodem do dumy. Jak nauczyć psa sztuczek?

Podstawowe komendy dla psa, których warto go nauczyć

Trening psa nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga od Ciebie cierpliwości, zaangażowania, systematyczności oraz bycia konsekwentnym. Cały proces jest bardzo żmudny i wymaga poświęcenia i sporo czasu. W zależności od charakteru psa, niektóre z nich uczą się bardzo szybko, inne potrzebują kilka dni, a nawet tygodni, aby przyswoić wiedzę. Szkolenie pupila warto rozpocząć od komend.

Komendy dla psa to przede wszystkim nauka posłuszeństwa. Jednak nie tylko. To doskonała okazja do zabawy, a także budowania więzi między Tobą a czworonogiem. Wykorzystajcie ten wspólny czas, jak najlepiej. Podstawowe komendy dla psa, które powinien znać każdy pupil, to:

1. ”Siad”

Jeśli zastanawiasz się, jakie komendy dla psa są obowiązkowe, to z pewnością jest to „siad”. Jak jej nauczyć? Zawołaj pupila, następnie podaj mu komendę i w delikatny sposób przyciśnij palcami okolice dolnej części pleców czworonoga. W ten sposób pokażesz mu, czego od niego oczekujesz.

2. ”Do mnie”

Zawołaj psa do siebie po imieniu. Jeżeli pupil przybiegnie, daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka.

3. ”Leżeć”

Komenda „leżeć” powinna być uczona dopiero, gdy pies opanuje umiejętność siadania. Pierwszym etapem szkolenia jest wydanie komendy „siad”, a dopiero następnie „leżeć”. Pokaż to pupilowi, delikatnie pociągając jego przednie nogi tak, aby przeszedł do pozycji leżenia.

Przeczytaj:  Czkawka u psa - niebezpieczeństwo czy nic groźnego?

4. „Zostań”

„Zostań” podobnie, jak wyżej wspomniane komendy dla psa, są kluczowe. W związku z  tym poświęć odpowiednią ilość czasu na jej naukę. Trening rozpocznij od komendy „siad”, a następnie wydaj rozkaz „zostań”. Następnie oddal się od pupila o kilka kroków. jeżeli pies nie ruszył się z miejsca i grzecznie czeka, przywołaj go do siebie i daj mu nagrodę w postaci pochwały oraz ulubionej przekąski. Rób to za każdym razem, gdy dobrze wykona polecenie. Powtórz naukę, ale pamiętaj, aby stopniowo zwiększać odległość, a także czas przywołania czworonoga.

5. „Do nogi”

Ta komenda ułatwi chodzenie pupila przy nodze podczas spacerów. Zawołaj zwierzę i daj mu komendę „do nogi”, po czym przyciągnij do swojej lewej nogi.

Jeżeli pupil opanuje podstawowe komendy dla psa, możesz nauczyć go innych. Świetnie sprawdza się także sztuczki dla psa, które są ciekawą formą zabawy i zacieśniania więzi między wami.

Jak nauczyć psa sztuczek?

Marzysz o tym, aby Twój pupil wykonywał fajne triki, którymi możesz się pochwalić? Zastanawiasz się, jak nauczyć psa sztuczek? Zacznij od przygotowania nie tylko czworonoga, ale i siebie. Sztuczki dla psa to jedna z ciekawych form rozrywki i zabawy z czworonogiem, ale również i nauki.

Przed rozpoczęciem szkolenia musisz mieć świadomość, że opanowanie trików jest kwestią indywidualną. Przyswojenie wiedzy zależy od temperamentu, potrzeb i możliwości, a także relacji między pupilem, a Tobą. Niektóre psy pojmują triki w zaskakująco ekspresowym tempie. Inne potrzebują dni, tygodni, a nawet i miesięcy. Aby trening był udany, należy:

1. Ustalić osobowość psa

Nie wszystkie sztuczki dla psa będą odpowiednie dla każdego osobnika gatunku. Zależy to przede wszystkim od ich osobowości. Aktywne psy, które nie potrafią usiedzieć w miejscu i potrzebują rozładować emocje, będą chętnie uczyć się sztuczek, które wymagają od nich ruchu. Doskonale sprawdzi się slalom, przeskakiwanie przez obręcz zrobioną z rąk opiekuna. Natomiast mniej aktywne psy chętniej nauczą się przybijania piątku, turlania się, podawania łapy, proszenia czy popularnej komendy „zdechł pies”.

Przeczytaj:  Zabawy z psem - jak bawić się z psem w domu i na zewnątrz?

2. Uczyć psa sztuczek stopniowo

Kluczem do nauki konkretnej sztuki dla psa jest stopniowa nauka. Musisz nauczyć się dostosować tempo nauki to możliwości pupila. Jeżeli chcesz go nauczyć przybijania piątki, to najpierw weź jego łapkę do ręki, jednocześnie wypowiadając komendę „przybij piątkę”. Dzięki temu będzie wiedział, czego od niego oczekujesz. Jeżeli pies będzie spokojny, pochwal go oraz nagrodź ulubioną przekąską. Takie ćwiczenia warto powtarzać kilka razy dziennie dopóki pupil nie opanuje czynności w 100%.

3 podstawowe sztuczki dla psa do szybkiej nauki

Sztuczek, których możesz nauczyć swojego pupila jest naprawdę wiele. Jedne są łatwiejsze, drugie wymagają większego zaangażowania z Twojej, jak i pupila strony. Najlepiej zacząć od najprostszych. Pamiętaj, że dopiero, gdy pupil w pełni opanuje jedna sztuczkę, można przejść do nauki kolejnej. Najpopularniejsze sztuczki dla psa to:

1. „Daj łapę”

Nie ma wątpliwości, że większość opiekunów uczy swojego czworonoga podawania łapy. To prosty trik, który nie wymaga zbyt wiele czasu. Weź łapkę zwierzaka i jednocześnie powiedz „daj łapę’, aby pies wiedział, o co chodzi. Następnie umieść jego ulubiony przysmak w zamkniętej dłoni i wyciągnij rękę w stronę psiaka. Gdy położy łapkę na Twojej ręce, pochwal go i daj mu smakołyk. To jego nagroda. Czynność powtarzaj do momentu, aż pupil poda łapę wyciągniętej ręce bez smakołyka.

2. „Turlaj się”

To nieco trudniejsza sztuczka i nie każdy pies potrafi się jej nauczyć. Wymaga poświęcenia większej ilości czasu oraz cierpliwości. Zacznij od komendy „leżeć”. Następnie kucnij przed nim, trzymając w ręku jego ulubiony smakołyk. Wydaj komendę „turlaj się”, jednocześnie przesuwają rękę ze smakołykiem wokół głowy psa. A drugą ręką przesuwaj pupila w kierunku, w którym ma się przeturlać. Po wykonaniu pełnego obrotu, podaruj psu smakołyk i pochwal go.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa komendy "daj głos"?

3. „Poproś”

Nauczenie tej sztuczki dla psa, wymaga umiejętności komendy „siad”. Najpierw wydaj komendę „siad”. Następnie stań przed pupilem, trzymając w ręku smakołyk. Przesuń mu go przed nosem i podnieść do góry. W tym momencie zwierzę z pewnością spojrzy do góry, podążając za przysmakiem. Podnoś tak wysoko, aż w końcu pupil uniesie się na tylnych łapach, jednocześnie mówią „poproś”. Gdy to zrobi, pochwal go i daj smakołyk. Jeśli pies zacznie skakać, wydaj komendę „zostań” i powtórz ćwiczenie od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.