Jakie witaminy dla psa wybrać?

Zadowolony pies

Większość właścicieli psów chce jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego zwierzaka. Każdy czworonóg potrzebuje właściwej dawki witamin, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze należy je suplementować. Wszelkie niezbędne witaminy i substancje odżywcze powinny się przede wszystkim znaleźć w dobrej jakości karmie dla psów. Po suplement diety warto natomiast sięgnąć na przykład w okresie intensywnego wzrostu zwierzaka czy w żywieniu psów dorosłych, które wymagają specjalnej diety.

Na rynku mamy szeroki wybór witamin dla psa. Barwne i wiele obiecujące reklamy, opisujące pozytywne działanie zawartych w suplementach składników odżywczych zachęcają do ich kupna. Można zdecydować się na wariant, który będzie najbardziej odpowiedni dla preferencji żywieniowych psa – w tabletkach, paście, proszku, płynie czy w postaci smakołyków. Kiedy warto sięgnąć po witaminy dla psa i co powinny zawierać?

Żywienie dorosłych psów a preparat witaminowy

Najważniejszy warunek tego, aby utrzymać u psa dobre zdrowie i właściwe samopoczucie jest jego dieta, która powinna być kompletna i właściwie zbilansowana. Oznacza to, iż powinna dostarczać każdego rodzaju niezbędnych składników, których psi organizm nie jest w stanie wyprodukować sam lub też produkuje ich zbyt mało.

Zaliczają się do nich:

  • białko,
  • kwasy tłuszczowe,
  • witaminy,
  • minerały,
  • tłuszcz.

Warto wiedzieć, że powinny zostać one zawarte w diecie we właściwej ilości oraz odpowiednich proporcjach, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar może prowadzić do licznych negatywnych konsekwencji zdrowotnych u pupila.

Minerały oraz witaminy zaliczają się do kategorii mikroskładników, które naturalnie występują w organizmie i są wymagane w diecie jedynie w niewielkich ilościach. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że witaminy dla psa zawarte w diecie lub dodatkowo w suplementach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu i pozwalają mu na zachowanie zdrowia oraz witalności.

Przeczytaj:  Siodła dla konia – jakie rodzaje wyróżniamy? Jak dobrać je prawidłowo? Wszystko co musisz o nich wiedzieć w jednym miejscu!

 Najważniejsze minerały i witaminy dla psa

Grupa minerałów, które powinny się znaleźć w psiej misce każdego dnia jest bardzo duża. Zaliczają się do nich: chlor, wapń, fosfor, sód, jod, miedź, magnez, żelazo, mangan, cynk, selen oraz potas. Oprócz nich, jedzenie powinno zawierać niezbędne witaminy a więc odpowiednie ilości: witaminy C, witaminy B, witaminy D i witaminy K.

Odpowiednio dobrana dieta powinna zapewnić psu właściwe ilości oraz proporcje pomiędzy każdym z minerałów oraz każdą z witamin. Każdy z tych elementów posiada swoją wyjątkową funkcję, która prowadzi do zachowania zdrowia czworonoga, regeneruje organizm, wspomaga układ kostny czy jego układ odpornościowy.

Szczególną uwagę – zwłaszcza u psów aktywnych oraz tych w fazie wzrostu – warto zwrócić uwagę na bilans wapnia i fosforu, które mają największy wpływ na zdrowy rozwój układu kostnego. Nadmiar wapnia może sprzyjać powstaniu dysplazji stawów biodrowych a fosforu prowadzić do odwapnienia kości. Z kolei niedobór witaminy D3 czy wapnia może stać się przyczyną krzywicy.

Jak wzmocnić organizm psa – preparaty wspomagające?

Nawet najlepsze witaminy nie są w stanie zrekompensować psu nieodpowiedniego żywienia. Jednak odpowiednie suplementy w połączeniu ze zdrową dietą są w stanie sprawić, że pupil będzie zdrowy i odpowiednio aktywny przez wiele długich lat. Sięgając po suplementy, wybierz witaminy, które będą uzupełnieniem codziennego menu czworonoga. Upewnij się, iż będą zawierać wszystkie niezbędne witaminy i minerały i są właściwe dla stylu życia, wagi oraz wieku Twojego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.