Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wnosi mnóstwo radości. Niestety ma jedną wadę – umiera zbyt wcześnie. Zgodnie z polskim prawem nie można go pochować we własnym ogródku. Jaka grozi kara za zakapowanie psa na własnej posesji?
Co grozi za zakopanie zdechłego psa?
Psy żyją znacznie krócej od człowieka. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, na która wpływa m.in. rasa oraz stan zdrowia. Statystycznie czworonogi żyją około 10-13 lat. W związku z tym jako opiekun futrzanego przyjaciela, musisz już wcześniej pomyśleć o pochówku psa. Zgodnie z obowiązującym prawem, jako opiekun nie masz możliwości pochować psa samem.
Nie możesz go zakopać w swoim ogródku, na działce, w lesie, parku, ani w innym miejscu, które nie jest przeznaczone do pochówku zwierząt. Co grozi za zakopanie zdechłego psa w miejscu niedozwolonym? Mandat w wysokości 500-1000 złotych. Pamiętaj o tym, że zakaz ten dotyczy nie tylko grzebania zwłok psa, ale również innych zwierząt m.in. chomików, kotów, królików czy świnek morskich.
Kara za zakopanie psa
Kara za zakopanie psa nie jest jedynym powodem, dla którego nie należy grzebać psa w ogródku i innych niedozwolonych miejscach. Zakopanie zwierzęcia tam w nieprzeznaczonym do pochówki miejscu, jest szkodliwe dla środowiska. jeżeli twój pupil został poddany eutanazji, to w jego ciele przez około rok znajduje się trucizna, fenobarbital, która jest niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Jeżeli w tym okresie będą one miały styczność z psem po eutanazji, mogą zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć.
Dlatego zaleca się kremację psa, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo innych zwierząt, ludzi oraz środowiska. Co więcej, zakopane ciało czworonoga, który zmarł w wyniku różnych chorób zakaźnych np. parwawirozy, zagraża zdrowiu i życiu innych zwierząt, ponieważ nadal może być przyczyną zachorowań na te choroby.
Gdzie pochować psa?
Co zrobić ze zmarłym psem i gdzie go pochować? Istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest zostawienie ciała czworonoga u weterynarza. W takiej sytuacji pies będzie utylizowany. Możesz również zdecydować się na krematorium dla zwierząt. Ciało pupilów zostanie poddane kremacji zbiorowej lub indywidualnej.
Otrzymane w procesie kremacji prochy są sterylne. Dzięki temu możesz je przechować w urnie, zakopać albo symbolicznie rozrzucić w miejscy, które było wyjątkowe dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Ciało psa możesz pogrzebać również na cmentarzu dla zwierząt. Zarówno za kremację, jak i miejsce na cmentarzu musisz zapłacić. Kremacja to wydatek rzędu 700-800 złotych.
Natomiast opłata za pochówek to koszt do 300 złotych plus opłata roczna za utrzymanie groby, która kosztuje około 100-200 złotych. Do tego należy doliczyć kwotę, jaką wygeneruje wykonanie nagrobka bądź tablicy pamiątkowej. Warto zastanowić się nad kremacją oraz miejscem na cmentarzu, ponieważ w ten sposób uczcisz pamięć po ukochanym pupilu. Będziesz mógł również odwiedzać czworonoga w wolnej chwili. Ponadto, nie grozi Ci żadna kara ni nie zanieczyszczasz środowiska.