Karma bezzbożowa dla psa. O co tyle zamieszania?

pies je karme

Z hasłem karma bezzbożowa spotykamy się coraz częściej. Przy czym określenie to jest traktowane praktycznie jako synonim zdrowej karmy dla psa. Z czego to wynika i czy tak jest naprawdę? I dlaczego karmy zawierające zboże są uważane za niezdrowe? Za chwilę wszystko dokładnie wyjaśnimy!

Karmy bezbożowe a karmy zbożowe dla psa

Pies jest wiernym towarzyszem człowieka już od bardzo dawna i chcąc nie chcąc musiał się przyzwyczaić do ludzkiej diety, bo przez setki lat niejako dzielił ją z nami. Dzięki temu jego układ pokarmowy nieco się zmienił, jednak nadal jest to zwierze, które ma rodowód drapieżnika. Z tego też powodu podstawę jego diety stanowi mięso. W przypadku ludzi jest nieco inaczej, bo równie dobrze trawimy pokarmy roślinne, których jest bardzo dużo w naszej diecie – w szczególności zbóż.

Niestety psy bardzo słabo trawią węglowodany, ponieważ nie mają w ślinie enzymu, który mógłby je wstępnie rozkładać – tak jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Dlatego też podaż węglowodanów powinna być kontrolowana i ograniczona do niezbędnego minimum. Szczególnie mowa tutaj o zbożach, soi czy kukurydzy, które są dla psów ciężkostrawne. I tutaj pojawia się karma bezzbożowa dla psa, która z reguły jest równocześnie karmą o składzie bogatym w mięso. W ten prosty sposób stanowi ona pełnowartościowy i zdrowy posiłek dla naszego pupila.

Po co zboża dodawane są do karmy?

Skoro już wiadomo, że zboża nie są pokarmem sprawdzającym się w psiej diecie, bo mogą powodować między innymi alergie, biegunki i liczne problemy z układem trawiennym, to dlaczego w ogóle pojawiają się w karmach? Odpowiedzią jest tutaj jak zawsze zysk. W tańszych karmach, w których nie liczy się jakość, zboża, a także kukurydza czy soja, pełnią po prostu rolę wypełniaczy. Produkty te są bowiem dużo tańsze niż mięso.

Przeczytaj:  Spacery z psem - jak powinny wyglądać? Najważniejsza psia potrzeba

W ten sposób zyskujemy wysokokaloryczną karmę, która w dużej mierze jest dla psa bezwartościowa pod względem odżywczym. Bardzo często powodując równocześnie otyłość oraz liczne problemy trawienne. Natomiast karmy bezzbożowe dla psa to karmy, które w swoim składzie mają dużą zawartość mięsa czy mięsnych podrobów, a tym samym białka i tłuszczu oraz mniejszą zawartość węglowodanów – w postaci łatwo przyswajalnych dla psa warzyw czy owoców. Przy czym są to oczywiście zarówno karmy mokre, jak i karmy suche.

mezczyzna karmi psa

Dobre karmy bezzbożowe dla psa

Dobre karmy bezzbożowe dla psa powinny zawierać minimum 50 procent mięsa. Za optymalnie zbilansowane uważa się jednak karmy, które zawierają około 70 procent składników mięsnych. Na tym jednak nie koniec, bo na rynku znaleźć można karmy o nawet 90-procentowej zawartości mięsa. Do marek oferujących karmy bezzbożowe zaliczyć można głównie:

  • Animondę
  • Brit
  • Dolinę Noteci
  • Alpha Spirit
  • Applaws
  • Carnilove
  • ZOYA

Przy czym, jak już wspomniano, w karmie bezzbożowej mogą oczywiście znaleźć się warzywa i owoce, które zapewniają odpowiednią podaż makro i mikroelementów oraz witamin – są to między innymi marchewka, pietruszka, burak, jagody, czy jabłka. Warto także wybierać karmy, które zawierają dokładny opis składników z wyszczególnieniem elementów mięsnych.

Przy współpracy z Przychodnią Weterynaryjną 24h – Lux-Vet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.