Karma wysokiej jakości – to znaczy jaka?

berkay-gumustekin-ngqyo2ayyne-unsplash

Każdy opiekun psiaka wie, jak ważne jest zapewnienie swojemu przyjacielowi najlepszej (pełnej miłości) opieki. Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście zbilansowana, pełnowartościowa dieta, która wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na codzienne samopoczucie.

Ale co tak naprawdę oznacza „karma wysokiej jakości”, o której mówią weterynarze i psi specjaliści? Na co tak naprawdę powinniśmy zwracać uwagę przy jej wyborze?

Szkodliwe składniki w karmie dla psów – czego unikać?

Karmy niskiej jakości często zawierają wypełniacze, takie jak kukurydza, soja czy zboża, które nie dostarczają wartościowych składników odżywczych, a zamiast tego mogą powodować alergie lub problemy trawienne. Są to pewnego rodzaju „zapychacze”, które zmniejszają koszty produkcji i często „zastępują” proteiny. 

Podobnie jak sztuczne barwniki i konserwanty, tj.  BHT, BHA czy etoksyquin, które są chemicznymi i toksycznymi dodatkami, obarczonymi potencjalnym ryzykiem (np. uszkodzeniem wątroby). Niestety nadal wielu producentów je stosuje, łamiąc w ten sposób normy FEDIAF.  Podobnie jak wykorzystywane wzmacniacze smaku, takie jak glutaminian monosodowy, który co prawda poprawia smak karmy, ale jest całkowicie zbędny w diecie psa (i przy okazji może prowadzić do nadwagi).

4 cechy karmy wysokiej jakości

#1 Składniki odżywcze, a nie wypełniacze

Karma dla psa wysokiej jakości powinna być bogata w naturalne, pełnowartościowe składniki odżywcze, które są łatwo przyswajalne. Oznacza to, że pierwszym miejscu w składzie powinni być konkretne źródła białka, takie jak mięso i ryby (a nie „produkty pochodzenia zwierzęcego”). Pamiętaj, że białko jest fundamentem zdrowej, psiej diety, dlatego w karmie powinno być go co najmniej 60%!

Przeczytaj:  Na jaką kurtkę na zimę się zdecydować?

Przykładem firmy, która spełnia te wymogi jest polska marka Piesotto, która tworzy psie posiłki na bazie mięsa, warzyw i owoców. W starannie stworzonych recepturach znajdziesz od 60% do nawet 74% mięsa (od indyka, przez wołowinę i kaczkę, aż po rybę i jagnięcinę).

#2 Minimalna obróbka

Niekorzystne dla zdrowia są tzw. karmy ekstrudowane, które są produkowane w procesie wymagającym wysokiego ciśnienia i równie wysokiej temperatury. Na domiar złego zwykle na zakończenie procesu produkcyjnego dodawane są do nich rafinowane oleje i hydrolizowane białka, które pęcznieją w żołądku, pobierają wodę ze śluzówek, a następnie bardzo szybko są wydalane z organizmu.

#3 Bez sztucznych dodatków

Wysokiej jakości karma zwykle nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku, które mogą być szkodliwe dla psiaka. Zamiast tego, powinny korzystać z naturalnych konserwantów, takich jak witamina E (tocopherole) lub witamina C (kwas askorbinowy).

Wspomniana już firma Piesotto na każdym etapie produkcji rezygnuje nie tylko ze sztucznych barwników, ale także z konserwantów i alergenów, które mogą podrażnić wrażliwy, psi brzuszek.

#4 Bilans składników

Karma wysokiej jakości powinna oferować zbilansowany skład, dostosowany do potrzeb żywieniowych psów w różnych etapach życia. To oznacza odpowiednie proporcje białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju, utrzymania energii i ogólnego zdrowia.

O ile w karmach dostępnych w supermarkecie ten obowiązek spoczywa na barkach opiekuna, o tyle w przypadku Piesotto receptura tworzona jest przez specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt, a dokładne proporcje witamin oraz minerałów dobierane są pod wyniki ankiety, wypełnionej przed złożeniem zamówienia.

Dlaczego warto wybierać karmę wysokiej jakości dla psa?

Na wizycie lekarskiej ze swoim Burkiem najpewniej zostaniesz zapytany o to, co je Twój PSIjaciel. Pytanie to nie jest przypadkowe, bowiem dieta jest nierzadko fundamentem dobrego samopoczucia, zdrowia i witalności psiaka – i to bez względu na wiek.

Przeczytaj:  Brit Veterinary - najlepsza sucha karma dla zdrowia Twojego kota

Karma, która jest bogata w niezbędne składniki odżywcze, wspiera optymalne funkcjonowanie organizmu psa. Zdrowe źródła białka, naturalne tłuszcze, witaminy i minerały pomagają w utrzymaniu silnych mięśni, zdrowej sierści i skóry oraz wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i trawiennego.

Karmy wysokiej jakości często zawierają mniej zbędnych wypełniaczy i szkodliwych dodatków, co minimalizuje ryzyko alergii, problemów trawiennych oraz zapalenia trzustki i problemów z wątrobą.

Odpowiednio dobrane składniki diety mogą znacząco poprawić jakość życia naszych psów, zwiększając ich energię i radość z codziennych aktywności. Jako opiekunowie, poprzez świadomy wybór karmy, pokazujemy w ten sposób naszą miłość. W obliczu taki dużej odpowiedzialności nie ma miejsca na tanie zamienniki – tu liczy się jakość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.