Karmienie psa podczas zabawy: najlepszy sposób zbudowania mocnej więzi?

karmienie-psa-podczas-zabawy-najlepszy-sposob-zbudowania-mocnej-wiezi

Podawanie przysmaków w trakcie zabawy jest doskonałym sposobem na motywowanie psa do zdobywania nowych umiejętności. Jednak czy jest to dobry pomysł na zbudowanie dobrej relacji z czworonogiem?

Przysmaki – tak, ale z umiarem

Dostępne w sklepach zoologicznych przysmaki są bezpieczną i zdrową przekąską, którą można stosować np. w czasie treningów posłuszeństwa, zabawy czy jako dodatek między posiłkami psa.

Nigdy jednak nie powinny być traktowane jako pełnoprawny posiłek i konieczne jest ograniczenie podaży smakołyków tak, aby odpowiadały na nie więcej niż 10 procent zapotrzebowania kalorycznego psa w ciągu doby.

Głównym sposobem żywienia psa powinna być karma pełnoporcjowa, która ma doskonale zbilansowane składniki odżywcze i jest dostosowana do kondycji i zdrowia naszego czworonoga. Przysmaki dla zwierząt (podobnie jak i dla ludzi) posiadają sporą ilość tłuszczu i innych dodatków, które nie mogą być podstawą zdrowego żywienia.

Karma dla psa dostępna w sprawdzonych sklepach zoologicznych takich jak Fera.pl spełnia wszystkie najwyższe normy jakościowe stawiane przed pożywieniem dla czworonogów przez specjalistów. Sprawdź nasze propozycje!

Jedzenie do nie wszystko

Psy uwielbiają przysmaki, to fakt. Niejednemu opiekunowi trudno się oprzeć uroczemu spojrzeniu czworonoga, proszącego o pyszną przekąskę. Jednakże warto pamiętać, że jedzenie nie powinno stanowić jedynej przyjemności w życiu psa.

Jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie naszemu podopiecznemu wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia i komfortu aktywności. Zalicza się do nich oczywiście regularne spacery, ale także stymulację psychiczną.

Niektóre rasy (zwłaszcza tzw. psy pracujące) potrzebują bardzo dużo zadań każdego dnia, aby w pełni zrealizować swój potencjał. Jeśli psu brakuje wyzwań fizycznych i umysłowych, może popadać w apatię, mieć skłonność do objadania się. U takich psów zwiększa się również ryzyko rozwoju różnych chorób.

Przeczytaj:  Jaki pies do bloku rasy psów MAŁYCH

„Dobry pies” jako nagroda

Jak już wspomnieliśmy, podawanie przysmaków w czasie treningu czy zabawy jest wskazane i niezbędne w trakcie nauki nowych umiejętności jako forma nagrody. Jednak każdy behawiorysta podkreśla, że w miarę postępów robionych przez psa, konieczne jest ograniczanie podawania nagród i przechodzenie na pochwały werbalne.

Naszym celem jest, aby pies chciał wykonywać polecenia nie ze względu na smaczną nagrodę, ale na „zadowolenie” nas, opiekunów. W ten sposób rozwija się w zwierzęciu nie tylko posłuszeństwo względem „swojego człowieka”, ale przede wszystkim budowana jest trwała więź, która jest niezbędna dla poczucia bezpieczeństwa tych wyjątkowych czworonogów.

Problemy behawioralne a nadmiar przysmaków

Bezustanne stosowanie przysmaków może prowadzić do sytuacji, w której pies nie wykonuje poleceń bez smacznej zachęty: nie słucha nas, ucieka, ciągnie na smyczy.

Wszystkie te problemy są oczywiście uciążliwe dla opiekuna, ale należy mieć świadomość, że przede wszystkim stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa psa. Brak posłuchu może doprowadzić do wybiegania na ulicę, stwarzać przeszkodę w czasie rutynowych i koniecznych badań lekarskich.

Posłuch jest również silnie związany z socjalizacją zwierzęcia: pies reagujący na komendy ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem będzie negatywnie reagował na inne psy i z łatwością da się od nich odprowadzić (np. na wybiegu dla psów).

Jeśli nie mamy pewności, w jaki sposób pracować z naszym podopiecznym i zapewnić mu odpowiedni poziom stymulacji, warto umówić się na spotkanie z psim behawiorystą. Podpowie on, jakie zmiany w codzienności warto wprowadzić, aby zbudować jeszcze trwalszą więź z naszym czworonogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.